Best Brown # 2

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

foarte slab
1
33%
slab
0
Niciun vot
mediu
1
33%
bun
0
Niciun vot
foarte bun
1
33%
 
Voturi totale : 3

Best Brown # 2

Mesajde zudo » 25 Iun 2010, 15:39

[img]http://www.4noggins.com/images/products/thumb/GawithHoggarthBestBrown50g.jpg[/img]

Am achizitionat azi blend-ul acesta din pura curiozitate. Scumpa curiozitate ! Pe scurt: in cutie se gasesc 50 g de burley si virginie sub forma de flake. Aspectul vizual, tactil si olfactiv sunt promitatoare - culoare, taietura si textura atragatoare, aproape onctuoasa. Din pacate, vestile bune se opresc aici. De la primul fum si pana la jumatate, caci a trebuit sa renunt pentru a nu compromite pipa, persista o aroma de sapun de casa detestabila, si nu vorbesc de senzatia de sapun data de unele blend-uri aromatizate ci de sapunul de rufe, fabricat pe vremuri in spatele ogradei din lesie si grasimi rancede de porc. Iarba aceasta nu are nicio aroma, nici macar de tutun. Unde e dulceata virginiei, gustul de nuca al burley-ului, nu stiu. Singura explicatie care imi trece prin cap e ca tutunul a fost invechit, inainte de a fi ambalat in cutia vidata si sigilata frumos, intr-un depozit plin de sapunuri si colonii chinezesti. Ptiu !... ::10)
Nu inteleg cum a primit trei stele pe tobaccoreview, banuiesc ca e vorba de alt blend. Sigur e vorba de alt blend. Ar trebui sa-l atentionam, cu cele mai bune intentii, pe importator, sa nu aibe reclamatii de la vreun consumator mai sensibil.
Va aduc "proba" pentru examinare la proxima intalnire. Cine vrea sa-l fumeze o face pe propria raspundere, dar nu recomand sa-l incercati singuri acasa !
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Best Brown # 2

Mesajde Augustinus » 27 Iun 2010, 22:40

Si eu care credeam ca am oarece probleme cu papilele gustative. Intr-adevar, Zudo are dreptate, tutunul asta are o aroma de detergent, apa de gura ieftina, sampon la pernute (din ala care se gasea acu ceva vreme). Cu toate acestea nu-i pot da slab sau foarte slab. Pozitiile astea sunt ocupate de Tilbury.
Pentru a-l putea fuma, a trebuit sa-l usuc destul de bine inainte, l-am faramitat pt a disparea izul artificial despre care vorbeam. Din prevedere, am folosit o pipa modesta ca nu cumva sa regret ca am impregnat obiectul cu arome senzationale. De ars, arde foarte bine, se comporta bine de-a lungul fumatei, uneori apare chiar si ceva urma de tutun de calitate, insa doar sporadic. Nici eu nu inteleg de ce pe TR i se dau atatea stele, insa intr-adevar s-ar putea sa fi testat un cu totul alt produs. De asemenea, nu pot pricepe de ce are pretul pe care il are. Sa fie oare faptul ca este ambalat la cutie, iar importatorul s-a ghidat exclusiv dupa "haina produsului"? Posibil. Oricum, nu voi mai investi in tutunul asta.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Best Brown # 2

Mesajde zudo » 28 Iun 2010, 14:33

Un amic mai in varsta imi povestea cum, in trecut, la o fabrica de tigarete, se spala tutunul mucegait cu o solutie de sapun. Dupa care se usca si se amesteca cu tutun bun. Nu m-as mira ... ::44)
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Best Brown # 2

Mesajde RazvanD » 13 Iul 2010, 17:20

Offff.... asa im trebuie daca nu citesc mai des forumul. Am cumparat si eu o cutie :15), indemnat de ce scria pe tobacco reviews. Prima oara cand am aprins pipa imi zic : Na ca am nimerit o cutie cu tutun stricat , dupa care fuga la net si verific din nou ce scrie pe tobacco reviews. Se mai plang si altii de aroma de sapun, asa numita Lakeland Florals, dar se pare ca ar exista un remediu ca sa transformi acest tutun in unul fumabil, dat fiind faptul ca dupa spusele userilor de pe mai sus amintitul site, mixul totusi contine virginie (cica)de calitate, si anume sa il mai "coci" putin, ori sa il lasi in cuptor vreo 2 ore sau "varianta" pe care o sa o folosesc si eu sa il lasi in masina in soare cateva zile. Asa ca l-am pus intr-o cutie de Reiner long golden flake si l-am lasat in masina. Sa vedem ce o sa iasa.....
Totusi cu banii astia imi putea lua un tutun de 4 stele X(
Avatar utilizator
RazvanD
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 49
Membru din: 29 Mar 2009, 18:50
Localitate: Campina

Re: Best Brown # 2

Mesajde octawww » 01 Noi 2010, 22:25

Buna seara domnilor, eu o sa incerc sa nu fiu de acord cu dvs. Am luat astazi acest tutun si l-am incercat, dupa care am cautat pe forum despre el. Mi s-a parut un tutun chiar foarte bun, adica nu am simtit aroma de sapun de care mentionati, sau alte desconforturi. Sincer sa fiu m-am asteptat la un gust mai putin placut, intrucat nu sunt fan al aromaticilor, insa am fost chiar placut imresionat. O fi de vina, poate, varsta, probabil am avut mai mult noroc si am prins un tutun mai tanar...sau, vorba aia: fiecare cu gusturile lui. Unicul tip de tutun ce contine burley pe care l-am incercat este "Burley" de la Mac Baren, facand comparatie mi s-a parut foarte bun, acela de la Mac Baren mai avea in plus si aroma de ciocolata pe care aici am simtit-o aparent doar la inceput. Mi-a placut faptul, ca dupa ce am terminat de fumat, mi-a ramas inca ceva timp gustul de nuci...
Domnilor, o seara placuta si fum rece!
octawww
 


Înapoi la Gawith Hoggarth&Co.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron