Parere

Cereti parereri mai avizate despre o pipa (calitate, pret, varsta)

Parere

Mesajde colyalbaitz » 26 Dec 2010, 14:05

Buna ziua. As dori o parere pentru o pipa pe care vreau sa o achitionez: Pipa Bruyere Garantie.
Multumesc.
Fişiere ataşate
pipa_2.jpg
pipa_bruyere.jpg
Avatar utilizator
colyalbaitz
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Dec 2010, 20:45
Localitate: Constanta

Re: Parere

Mesajde DSM » 26 Dec 2010, 16:31

O pipa o evaluezi dupa doua criterii - marca/producatorul si starea actuala a produsului.

Ca si producator as zice ca e este o pipa facuta in Franta de calitatea inferioara.

Starea produsului greu de zis din poze. Nu imi place zgarietura de pe mustiuc, mergea de a lungul axei acesteia. Poate fi o reflexie a blitului sau o crapatura.

Textura lemnulu insa personal nu imi place.

Totul se reduce la starea produsului si pretul cerut. Intre 40 si 60 lei zic a este bun pretul.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Parere

Mesajde zudo » 26 Dec 2010, 16:34

Banuiesc ca e o pipa listata pe un site de licitatii. Pozele postate nu ne spun prea multe, macar una din care sa se poata vedea si interiorul/marginea vetrei era mai clarificatoare. Marcajul nu ne spune decat ca e din briar, ceea ce e un inceput bun. Mai sunt multe intrebari de pus:
1. pretul ?;
2. producatorul ?- probabil e un no-name frantuzesc;
3. daca este fumata (estate) sau nu ?; daca da, ce anume s-a fumat in ea ?; daca da, a fost curatata sau nu ?;
4. ce dimensiuni are ?;
5. daca are filtru/condensator metalic sau nu ?
6. bonitatea vanzatorului (calificativul rezultat din feedback-urile date de cumparatori).
In functie de datele disponibile, fiecare poate lua o decizie personala. Achizitia online a pipelor estate e o loterie. Nu stiu cine s-ar incumeta sa-ti dea un sfat, in cazul asta ...
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Parere

Mesajde DSM » 26 Dec 2010, 16:52

Fara sa iei o astfel de ipa in mana nu prea recomand sa o cumperi. Daca ar fi cu mai multe poze si o marca populara m-as incumeta. Dar si atunci pot sa fie vicii ascunse precum o crapatura.

De ce s-a fumat in piap nu mi-as face grija pentru ca metoda de reaming si sare cu tarie scoate toate aromele.

La aceasta pipa nu imi placea zona insemnata in poza.
[attachment=0]
pipa_bruyere.jpg
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Parere

Mesajde colyalbaitz » 26 Dec 2010, 18:07

Vanzatorul spune ca este aproape noua si ca nu s-a fumat din ea si uzura se datoreaza depozitarii si alte despre ea nu mi-a putut da. Va multumesc mult pentru sfaturi. O sa le iau in consideratie si nu o sa o cumpar. O zi buna
Avatar utilizator
colyalbaitz
 
Mesaje: 25
Membru din: 25 Dec 2010, 20:45
Localitate: Constanta

Re: Parere

Mesajde zudo » 26 Dec 2010, 18:13

[quote="DSM"]...

De ce s-a fumat in piap nu mi-as face grija pentru ca metoda de reaming si sare cu tarie scoate toate aromele.

...
[attachment=0]pipa_bruyere.jpg


Imi pare rau, dar trebuie sa te contrazic : sunt cazuri in care aromele au intrat adanc in fibra lemnului si nu pot fi scoase cu totul nici dupa tratamente repetate cu sare si alcool. Eu am doua astfel de pipe.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Parere

Mesajde Radu-Mihai » 26 Dec 2010, 19:18

Se pare ca limba romana nu mai reprezinta o problema de luat in seama acum, de Craciun!... :-o
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Parere

Mesajde DSM » 27 Dec 2010, 13:19

[quote="radu-mihai"]Se pare ca limba romana nu mai reprezinta o problema de luat in seama acum, de Craciun!... :-o


Scuze dar la mine toata atentia organismului se indreapta spre a digera masa de craciun.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara
Sus


Înapoi la Evaluare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron