Intrebare

Cereti parereri mai avizate despre o pipa (calitate, pret, varsta)

Intrebare

Mesajde roxolan » 28 Feb 2012, 08:25

Buna ziua,

De curand am achizitionat o pipa si am inceput sa o folosesc.Dupa cateva fumuri apare un lichid cu gust amar foarte neplacut, va rog sa-mi spuneti daca este din pricina pipei sau din pricina faptului ca am anumite deficiente in a o folosi.

Multumesc!
roxolan
 

Re: Intrebare

Mesajde roxolan » 28 Feb 2012, 09:55

Revin tot eu :)
Am omis sa spun ca am folosit o pipa Pipsan cumparata dintr-un hipermarket bucurestean.
Multumesc!
roxolan
 

Re: Intrebare

Mesajde mrg » 28 Feb 2012, 10:03

Salut,

Sunt mai multi factori care contribuie la aparitia lichidului amarui. Pipa poate fi unul dintre ele, contribuind la producerea condensului. Insa aparitia acestuia este influentata major si de tiraj, respectiv frecventa si taria cu care tragi din pipa, si de umiditatea tutunului. Pe de alta parte, la aparitia lichidului poate contribui si saliva.
Recomandarea mea ar fi cam asa: curata bine pipa inainte de a fuma cu o perie mai aspra muiata in alcool (eu folosesc vodca, de obicei, dar exista si solutii de curatare speciale), atat mustiucul, dat mai ales partea de lemn/briar - tunelul de fum si intrarea acestuia in vatra. Las-o sa se usuce, ideal 24 de ore, dar merge si mai putin. Controleaza nivelul de umiditate al tutunului - il poti lasa sa se usuce, rasfirat, inainte de a umple pipa. Umplerea fa-o cu atentie, fara sa indesi prea tar - daca tutunul este prea tasat, vei avea tendinta involuntara de a trage mai puternic, iar condensul nu va intarzia sa apara. Aprinde uniform, taseaza si reaprinde, cu pufaituri lungi, de intensitate medie. Controleaza-ti ritmul de pufait, incearca la inceput sa-ti impui un puf la un numar de secunde, 10-15-20 cat ti se pare tie necesar. Nu incinge pipa, respectiv nu o forja prin pufaituri repetate. Nu e niciun bai sa reaprinzi pipa de mai multe ori. Daca isi face aparitia condensul il poti indeparta usor cu o perie moale, dar e un semnal ca pufai prea repede si/sau prea puternic.
Restul o sa iti dai seama singur pe parcurs, perseverand.
Fum rece! :1)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Intrebare

Mesajde mrg » 28 Feb 2012, 10:12

Revin si eu cu o completare la completarea ta - Pipsan este un brand slab! Din cate stiu eu sunt turcesti. Am si eu un Pipsan pe care m-am scolit si pe care am forjat-o la greu, chiar am reusit sa o "bronzez". Acum sta si aduna praf pe ea, nu am mai folosit-o de niste ani buni (desi aveam candva intentia asta, am renuntat acum). Si inca o precizare foarte importanta - nu este briar! Cel putin pipa mea nu este, chiar daca pe ea scria Bruyere - am dat jos stratul de vopsea, iar textura lemnului nu are nicio legatura cu briarul. Daca esti decis sa perseverezi in fumatul de pipa iti recomand sa achizitionezi, pt inceput, un Danske Club - e un brand corect pdv raport calitate/pret.
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Intrebare

Mesajde roxolan » 29 Feb 2012, 09:26

Salut,

Multumesc mult pt sugestii. Probabil este vorba de tehnica mea precara de a fuma si mai putin de calitatea pipei.Voi incerca sa achizitioneaz o pipa folosita de la un fumator cu experinta si in felul acesta voi verifica si calitatea pipei. Intre timp incerc sa-mi dau seama care este tutunul potrivit .

PS. Daca are cineva pipe pe care nu le mai foloseste dar sunt in stare buna sunt gata sa achizitionez !

All the best!
roxolan
 


Înapoi la Evaluare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron