Ce parere aveti de aceasta pipa?

Cereti parereri mai avizate despre o pipa (calitate, pret, varsta)

Ce parere aveti de aceasta pipa?

Mesajde roxolan » 06 Mar 2012, 16:12

Salut,

Ce parere aveti despre pipa de mai jos :
http://pipe-shop.net/Shop/cgi-bin/his-w ... bacco_pipe
Ar fi mai potrivita decat una Danske ?

Multumesc!
roxolan
 

Re: Ce parere aveti de aceasta pipa?

Mesajde asuba » 06 Mar 2012, 22:39

Eu am avut una identica, cumparata chiar de acolo, si nu mi-a facut nici un fel de probleme. Pe de alta parte nici nu am fumat din pipe foarte scumpe, nici Danske nu am avut, asa ca nu pot face comparatii. In concluzie as zice ca e buna.
In alta ordine de idei, daca vrei pipe bune si foarte ieftine (dar la mina a doua) uita-te si pe ebay.co.uk si ebay.de .
Avatar utilizator
asuba
 
Mesaje: 31
Images: 0
Membru din: 20 Sep 2009, 17:47
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2009

Re: Ce parere aveti de aceasta pipa?

Mesajde pari » 07 Mar 2012, 12:13

Arat bine! Din experienta mea, cu VAUEN, pot apare doua probleme:
1. pretul prea mic pentru o pipa de calitate, consecinte in timp garantate
2. dupa o perioada pierde din etanseitate la imbinare
SFAT: nu merita! :15)
Apropos de "bun si ieftin" (asuba): NU EXISTA! Totul are un pret la final.
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Ce parere aveti de aceasta pipa?

Mesajde atzitzi » 07 Mar 2012, 12:59

Cit costa ea plus transportul este ceva mai mult decit un Danske, pe care, insa, poti sa pui mina inainte sa o cumperi de la JPB.
Eu recomand Danske.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Ce parere aveti de aceasta pipa?

Mesajde napoleon » 07 Mar 2012, 17:22

Roxolan, daca vrei Vauen, inainte de achizitie, incearca o vizita la magazinul Docnet din Real Pallady (este vorba despre magazinul Tobacco Shop care in prezent isi desfasoara activitatea de vanzare tutun si pipe sub numele Think Black), unde poti sa analizezi pe viu pipa. Chiar si inca doua modele din colectie.
Daca te indrepti catre Danske Club, indrumati pasii catre tutungeria JPB ( fie la cel de pe Calea Victoriei fie la cel din spatele Eva Center) unde o sa gasesti ce cauti.
Stiu ca achizitia pipei este o actiune pur subiectiva, dar atentie la ceea ce iti doresti: o pipa care sa te slujeasca cu sinceritate vreme indelungata sau o pipa care sa iti ofere clipe neplacute? Fiecare are pretul ei!
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Ce parere aveti de aceasta pipa?

Mesajde mrg » 07 Mar 2012, 18:35

Parerea mea :) :
atzitzi are dreptate - faptul ca iti poti alege pipa pe viu, si nu din poze (in cazul asta una generica), conteaza. Mult in unele cazuri. Poti verifica o serie de lucruri esentiale - etanseitate, canal de fum, centrare gaura in bol, defecte mai mult sau mai putin vizibile etc.
Din experienta proprie, inclin sa-l contrazic pe Pari - am doua Vauen estate care functioneaza bine spre foarte. Dar poate sunt exceptii.
Exemplul meu, cu pipele estate, contrazice ce ziceam in primul rand, au fost luate in vrac, prin urmare nu le-am putut verifica, asa cum ti-am verificat.
In concluzie, pot zice ca am avut noroc (asta ca sa-i dau dreptate si lu' dom' presedinte :D ).
Prin urmare se poate zice ca am avut noroc.
Ceea ce iti doresc si tie :1)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Ce parere aveti de aceasta pipa?

Mesajde Baxter » 08 Mar 2012, 08:49

Ca la mai toate produsele de pe la noi,exista un raport calitate/pret,rezultand(ca si dupa spusele lui Pari) ca ceea ce este ieftin,nu este bun.Am doi prieteni,care se plang de aceasta pipa(incinge,condenseaza).Tinand cont de pret(la tobaccoshop,acest model, este,cred,vre-o 180 ron),si fara a face reclama,parerea mea este ca mai bine cumperi Vauenul waiss punkt,pus la vanzare de Molia.Sunt ferm convins ca ai fi mult mai castigat(desi nu inteleg de ce a precizat ca se curata dificil mustiucul).Apropos de Danske Club,cu ele este un fel de "alba-neagra",ca sa fiu mai explicit,DC fiind un second de Stanwell,inseamna ca nu a intrunit toate conditiile pt a fi un Stanwell.Acuma,revenind la "alba-neagra",se poate sa dai de un Stanwell devenit DC, din cauza unei imperfectiuni a briarului,ceea ce este irelevant in calitatea fumatei,dar daca a fost din alte cauze(neealinierea canalului de fum,lungimea sankului,etc.),nu cred ca in ea,vei descoperii placerea fumatului de pipa.Si sustin ideea lui Asuba,cu Ebay.Sunt cativa vanzatori de pipe second, cu renume in Germania,de la care le cumperi gata curatate si pregatite pt. fumat.Cu rabdare,vei gasii pipe de calitate,dar second-hand(ceea ce nu prea contaza,daca pipa a fost fumata cu grija),la preturi foarte rezonabile.
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010

Re: Ce parere aveti de aceasta pipa?

Mesajde Gordon » 08 Mar 2012, 10:02

Baxter, pipa Moliei are mustiuc tip Peterson, in care intra mai greu peria, [url=http://tobaccopipes.com/product_images/uploaded_images/p-lip.jpg]adica asa ceva[/url].

Danske Club nu sunt ceea ce numesti tu "second hand". Sunt pipe facute de Stanwell care prezinta defecte de suprafata, puncte de nisip, textura neuniforma, etc. Pana cum, nu am auzit pe cineva sa fie nemultumit de un DC. Nu stiu cum e cu prietenul tau si cu "alba-neagra", noi aici povestim despre experientele noastre, nu despre ce am auzit de la altii, si din punctul asta de vedere, nu am auzit, inca, de la nici un membru al acestui forum care are in dotare un DC sa spuna ca are probleme.

Povestea cu "alba neagra" este valabila pentru pipele Capitol, parere impartasita de membrii acestui forum, bazata pe experiente proprii.

Pipele Vauen mai ieftine sunt facute din ebuchon (partea interioara a bulbului), se si simte daca o tii in mana ca este mai usoara decat o pipa facuta din plateau, acea parte dinspre exterior-sus-lateral a bulbului de priar. Asta nu este neaparat un dezavantaj, insa ebuchonul se consuma mai repede, nu este rezistent la temperaturi mari, se crapa mai reped etc.

Eu am 3 pipe Vauen cumparate de la Pipe-Shop. Numai una (model ca al Moliei dar cu mustiuc fishtail) fumeaza bine, iar celelalte doua, una are gaura mai sus iar cealalta, model "basic" fumeaza decent, dar mai prost decat toate Danske Cluburile pe care le am in dotare. La insucces a contribuit si faptul ca le-am cumparat online, fara a avea ocazia sa le inspectez.

Asta este si motivul pentru care multi recomanda Danske Club. Ai ocazia sa le vezi la magazin, inainte de a da banii pe ele. Un DC care nu prezinta defecte la imbinare, are gaura de fum data perfect se aseaza bine in mana viitorului proprietar si arata bine, are toate sansele sa fie o pipa buna, mai multe decat un Capitol si mai multe decat are un Vaune ieftin.

(nu trebuie ingnorata nici varianta Vauenului scos la vanzare de Molia)
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Ce parere aveti de aceasta pipa?

Mesajde mrg » 08 Mar 2012, 10:24

@ Baxter
Precizez din start ca imi plac atat pipele Vauen, cat si cele DC. Asa cum am mai spus am doua Vauen care fumeaza corect. Si doua DC care se comporta la fel.
Si acum intrebari: Ai chiar tu un DC cu problemele mentionate? Cunosti cazuri de acest gen indeaproape - nu de genul vecinul-prietenei-varului?
Din cate stiu eu, si am sapat putin pe subiect, DC nu este un second-hand, ci o linie de produse. E adevarat, briarul utilizat pt. realizarea acestei linii nu se ridica la calitatea celui utilizat pt. Stanwell. Dar atat! Linia de productie este aceeasi. Ma indoiesc ca pt. DC au o linie simplificata si un proces de fabricatie redus cu cateva etape.
Si apropo de de recomandari si gradul lor de subiectivitate - am un Peterson care se incinge si fluiera de zici ca doinesc din el nu fumez. Cand ma intreaba cineva despre acest brand nu pot spune decat ca... probabil ca eu am avut ghinion. Chiar daca am gasit si alti fumatori de pipa care nu sunt multumiti, nu consider ca ar fi corect sa spun altceva. La fel, am o Brebbia low cost (model Oxford, parca), care se comporta mai mult decat decent. E adevarat, pdv. design nu e o reusita: e plina de puncte de chit, iar mustiucul nu avea inel metalic, ci unul de cauciuc... Iar parerile altor colegi pipari cu experienta despre acest brand nu sunt deloc pozitive. In acest caz raspunsul meu este: probabil ca eu am avut noroc.
Ref. la cumpararea pipelor estate - daca nu le poti inspecta atunci cand le cumperi, loteria e aceeasi ca la o pipa noua. Vezi Petersonul meu, Vauenul lui Robaina sau Stanwell-ul lui Manos (gasesti pe forum povestea, cred).

PS - Vad ca intre timp ti-a raspuns si Robaina
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Ce parere aveti de aceasta pipa?

Mesajde roxolan » 08 Mar 2012, 10:50

Stimati Domni,

Va multumesc foarte mult pt raspunsuri, pt donatii si nu in ultimul rand pentru sfaturile primite la prima intalnire. Daca nici in acesta companie nu voi deveni fumator de pipa e clar ca sunt defect .Sunt pe punctul de a achizitiona prima mea pipa si vreau sa fie perfecta, am mers prin magazine de profil din Bucuresti, am cercetat pipe, am stresat vanzatori si sper sa fac alegerea corecta.

Astazi vreau sa urez '' La multi ani !'' si tuturor celor care ne suporta.

Va multumesc inca o data tuturor !
roxolan
 

Re: Ce parere aveti de aceasta pipa?

Mesajde Baxter » 08 Mar 2012, 11:00

Cu stima,precizez ca nu am spus ca DC este second hand,ci doar produs second,ceea ce este cu totul si cu totul altceva.Stanwell,are mai multe pipe care le creeaza second,si cu tendinta de a ma repeta,ele,secondurile,nu intrunesc normele calitative pt a devenii o pipa Stanwell.Pipe second produse de ei : Christian, Danish Natural, Danish Sovereign, Danske Club, Henley, Majestic, Royal Danish, Royal Guard, Scandia, Sorn.
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010

Re: Ce parere aveti de aceasta pipa?

Mesajde Gordon » 08 Mar 2012, 11:15

Scuze, Baxter, am citi pe diagonala "second-hand"!
Recomandarea mea vroia sa fie mai obiectiva, iar la noi, pe piata romaneasca, in categoria raport optim preti-calitate, intra astea de la DC. Vauenul respectiv, nu stiu daca se gaseste la Docnet, era un link catre pipe-shop.... cred

PS: te asteptam la intalniri
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Ce parere aveti de aceasta pipa?

Mesajde napoleon » 08 Mar 2012, 14:27

@Robaina: Pe la sfarsitul lunii ianuarie am fost la Docnet din Real Pallady si pipa care face obiectul acestui topic se afla in vitrina cu pipe. Pretul daca imi amintesc bine este de cca. 120-140 lei la raft, mai mic decat pe site. Astfel ca stimabilul nostru coleg le poate inspecta personal pe amandoua si poate alege in consecinta.
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Ce parere aveti de aceasta pipa?

Mesajde asuba » 08 Mar 2012, 21:32

[quote="pari"]Apropos de "bun si ieftin" (asuba): NU EXISTA! Totul are un pret la final.

In principiu sint de acord, dar pot exista exceptii. De exemplu am trei pipe cumparate de pe ebay de care sint multumit 100%, fiecare dintre ele costindu-ma undeva intre 70-90 ron.

Pe de alta parte trebuie sa atrag atentia ca e foarte usor sa te pacalesti, daca esti incepator in ale cumparatului de pipe pe ebay. Dar adusesem vorba de ebay in legatura cu un incepator in ale fumatului care vrea o pipa ieftina, dar totusi de briar, "de sacrificiu", cu care sa invete sa fumeze, sa o abuzeze zilnic si asa mai departe.
Avatar utilizator
asuba
 
Mesaje: 31
Images: 0
Membru din: 20 Sep 2009, 17:47
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2009


Înapoi la Evaluare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron