O recomandare va rog

O recomandare va rog

Mesajde MarcBarbu » 09 Noi 2012, 10:55

Buna ziua!

As dori sa gasesc o virginie de fumat zi de zi. Am fumat pana acum aromaticele pt initiere in fumatul pipei (Amphora full aroma, Clan Aromated etc) si as vrea sa migrez catre ceva cu o aroma mai discreta, car eventual sa aibe gustul similar cu mirosul, sa nu fie iute/aspru la limba. O virginia buna, ce mai! Important este pentru mine sa o pot cumpara din Bucuresti cu usurinta (prin asta inteleg sa se gaseasca tutunul la un magazin de tabac din bucuresti, si nu sa il comand pe internet)
Va multumesc anticipat pentr timpul si experienta pe care o impartasiti.

Spor in toate!!
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: O recomandare va rog

Mesajde Twain » 09 Noi 2012, 11:19

Încearcă Brown Clunee de la Rattray's. Ai [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=52&t=180]AICI[/url] o pagină de review-uri pentru el. După ce îl încerci, poţi completa şi cu propriile tale impresii.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: O recomandare va rog

Mesajde MarcBarbu » 09 Noi 2012, 13:17

Multumesc pentru promptitudine. Imi puteti recomanda si un magazin sunde as putea sa il achizitionez? Pana acum l-am gasit doar in cantitate foarte mica (25gr) alaturi de inca 5 alte sortimente e Rattaray's intr'un "mostrar' la JPB.
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: O recomandare va rog

Mesajde asuba » 09 Noi 2012, 14:06

Si mie imi plac cel mai mult virginiile si nu ma impac cu aromatele. Recomand Scottish Flake de la McConnell. Este extrem de discret aromat, aproape insesizabil, si nu irita deloc limba. Dar necumparind de pe net iti limitezi serios optiunile.
Avatar utilizator
asuba
 
Mesaje: 31
Images: 0
Membru din: 20 Sep 2009, 17:47
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2009

Re: O recomandare va rog

Mesajde MarcBarbu » 09 Noi 2012, 14:37

Nu posed/folosesc niciun cont bancar, si nici nu doresc sa incep :) Daca sunt bucuresteni care comanda tutunul pe net, as fi bucuros sa adaug si eu cate un pachetel de tutun si sa impartim cheltuielile de transport. Insa pentru asta trebuie sa capat un pic de vechime, si eventual un strop de simpatie in randul piparilor cumparatori de pe net, din Bucuresti :)
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: O recomandare va rog

Mesajde atzitzi » 09 Noi 2012, 16:55

Din pacate, virginii curate nu se gasesc inca pe piata romaneasca. Se gasesc insa citeva mixturi cu perique: Astley's no 2 (JPB)-mai putin perique, Reiner Long Golden Plake (JPB)- mai mult perique, sau mixturi cu burley: Peterson University Flake (Docnet), Peterson Sherlock Holmes (Docnet)-cu o usoara aroma de citrice, sau in amestec cu burley si perique Peterson Irish Oak(Docnet).
Detalii despre magazinele respective gasesti [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewforum.php?f=44]AICI[/url]
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: O recomandare va rog

Mesajde MarcBarbu » 09 Noi 2012, 19:54

Multumesc foarte mult pentru sfaturi.
Din nefericire Astley's no 2 (JPB) - nu numai ca nu e la jpb, dar nu am gasit cu google nicaieri in lume brandul si numele asta. Mai e Ashton, dar nr.2 e un trabuc :(
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: O recomandare va rog

Mesajde atzitzi » 09 Noi 2012, 22:25

"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: O recomandare va rog

Mesajde napoleon » 09 Noi 2012, 22:41

Cerceteaza si: http://www.tobaccoshop.ro/index.php?legal=1
Si daca vei gasi tutunuri, pe care doresti sa le gusti, nerecenzate in prezentul forum, rezerva-ti timp si pentru o vizita la http://www.tobaccoreviews.com/
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: O recomandare va rog

Mesajde Twain » 10 Noi 2012, 04:16

[quote="MarcBarbu"]Imi puteti recomanda si un magazin sunde as putea sa il achizitionez? Pana acum l-am gasit doar in cantitate foarte mica (25gr) alaturi de inca 5 alte sortimente e Rattaray's intr'un "mostrar' la JPB.

Ai putea să mai încerci şi Hal O'the Wynd, tot de la Rattray's. Parcă se găseşte la JPB în cutii de 100 de grame (nu ştiu sigur, eu sunt doar un fumător ocazional de virginii).

Pe de altă parte, nu e o idee chiar aşa de rea să încerci samplerul ăla cu 6 tabacuri. Te poate ajuta să-ţi dai seama mai bine ce-ţi place. Brown Clunee şi Marlin Flake sunt mixturi pe bază de tutun Virginia, Highland Targe şi Accountant's Mixture sunt pe bază de Latakia, Red Rapparee e cu Oriental, iar Charles Mixture e un amestec aromatic.

A, şi să nu uit: 25 de grame e o cantitate rezonabilă pentru a-ţi face o primă impresie, având în vedere că într-o pipă medie intră cam 3 grame de tutun. În total, ai 150 de grame de tutun pentru încercări. Dacă fumezi o pipă pe zi, e posibil ca tot samplerul să te ţină o lună şi jumătate.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: O recomandare va rog

Mesajde MarcBarbu » 10 Noi 2012, 11:04

Atzitzi, la inceput am fost nedumerit, dupa care mi-am dat seama de greseala pe care o facusem. Eu am cautat As[color=#BF00FF]H[/color]tley's... Mea culpa, si multam tare pt sfaturi. Acum ma indrept catre JPB. Si cred ca a sa iau si mostrarul magic, pentru ca Twain are si el mare dreptate.
Am vizitat deja si tobaccoshop.ro si tobaccoreviews.com de mai multe ori. De la tobaccoshop imi propusesem sa iau Sherlock Holmesul recomandat de atzitzi.
Multumesc tuturor inca odata pentru timpul vostru.
O zi frumoasa!
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: O recomandare va rog

Mesajde MarcBarbu » 10 Noi 2012, 13:12

Pufai Brown Clunee, si e delicios. Multumesc Twain.
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: O recomandare va rog

Mesajde MarcBarbu » 12 Noi 2012, 03:15

Am mai pufait Red Rapparee si aromaticul Charles Mixture. Orientalul are la primele fumuri un gust pe care nu am reusit sa il identific si care mi-a displacut. Dupa vreo 20-30 de pufaituri insa s-a pierdut, si m-am putut bucura de el. Charles mixture nu m-a fermecat deloc. Aroma nu e chiar pe gustul meu, arde repede, mi s-a stins destul de des si dupa jumatatea bolului incepe sa (ma)piste la limba.
Brown Clunee in schimb, mi se pare poezie.
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: O recomandare va rog

Mesajde Twain » 12 Noi 2012, 09:44

Cu plăcere. Acum aştept să văd ce impresie îţi va face şi latakia. La fel ca la aromatice, va fi ceva de genul "take it or leave it", sau, mai pe româneşte, "îţi place ori nu-ţi place".
Totuşi, nu exagera cu fumatul mai multor pipe într-o singură zi. Nu numai că îţi vei irita limba, dar poţi încasa şi un vertij nicotinic.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: O recomandare va rog

Mesajde MarcBarbu » 12 Noi 2012, 10:13

Din nefericire nu am gasit de cumparat cantitati mai mari de 25 de gr de brown clunee in romania. Daca e cineva ce isi comanda tutun din strainataturi, as fi mai mult decat fericit sa impart transportul cu el si sa cumpar si eu o cutie de "clooney". Dar pana atunci mai sunt multe de testat :)
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: O recomandare va rog

Mesajde Twain » 12 Noi 2012, 17:23

[quote="MarcBarbu"]...Dar pana atunci mai sunt multe de testat :)

So many tobaccos, so little time!
Un adevăr recunoscut de orice pipar cu experienţă, dar pe care îl descoperă cu amar, la rândul său, fiecare nou pipar. :cry:
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: O recomandare va rog

Mesajde Baxter » 18 Noi 2012, 09:06

Ti-as sugera sa incerci si Winding Road de la Ashton.E un bun "all-day tobacco".
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010

Re: O recomandare va rog

Mesajde MarcBarbu » 18 Noi 2012, 15:20

[quote="Twain"]Cu plăcere. Acum aştept să văd ce impresie îţi va face şi latakia.

Imi displace mult mai putin decat imi displac aromaticele. In principiu Brown Clunee imi place cel mai mult, Marlin Flake, Red Rapparee (cu vagi urme de latakia) si Highland Targe (asta are ceva mai mult latakia decat RR) imi plac, Acountant's Mixture (si asta cu ceva latakia) imi place mai putin, iar Charles Mixture deloc :) Deci tind sa fiu atras de Vinginii :)
Am cumparat 100gr de Hal o' the wind care e un Brown Clunee mai puternic. Imi place, dar BC e preferatul meu de pana acum. E subtil, se fumeaza usor, face mult fum, nu se stinge, lumea tolereaza fumul bine(caracteristici comune cu HOTW, cu mentiunea ca fumul miroase un pic mai greu, si ca sotia desi nu ma fugareste din casa, ma intreaba de ce nu-l mai fumez pe celalalt - adica Brown Clunee)... Singura tristete e ca mai am vreo 2-3 pipe si mi se termina mostra de BC, si in romania nu am gasit la cutie :))
Multumesc de recomandare Baxter, cu siguranta voi ajunge si acolo. Deocamdata sa mai termin din ele :))
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti
Sus

Re: O recomandare va rog

Mesajde MarcBarbu » 19 Noi 2012, 20:09

Azi am avut rabdare, si am lasat HOTW la uscat cateva ore bune. U cat trebuie, nscatu stiu daca mai e pe locul 2. Oricum ii pregatesc un review zilele astea, ca merita :)
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron