Salut! Un mic sfat

Moderator: mrg

Salut! Un mic sfat

Mesajde moise89 » 30 Ian 2013, 20:11

Va salut, sunt nou pe aici si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie. Am o problema.
Am comandat curand niste frunze de tutun care sunt de culoare bruna, au un miros urat, ustura pe gat si este foarte tare. Am tocat o parte din el si este aproape imposibil de fumat, daca cineva stie cum sa aduc tutunul mai apropiat de gustul unei tigari normale ii raman foarte recunoscator. Ma refer la tratare lui in special pt ca este tutun natural. Am auzit ceva de baia de aburi dar nu stiu cum se face. Niste solutii ceva?
Avatar utilizator
moise89
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Ian 2013, 22:54

Re: Salut! Un mic sfat

Mesajde atzitzi » 30 Ian 2013, 20:36

Salut,
Daca este vorba de tutun pentru facut tigarete nu cred ca ai nimerit forumul potrivit.
Daca, insa, este vorba de tutun de pipa am o alta dilema. De ce trebuie sa te chinuiesti atit cind viata este si asa scurta si gasesti o gramada de tutunuri remarcabile?
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Salut! Un mic sfat

Mesajde Twain » 31 Ian 2013, 03:27

Salut.
Din câte înţeleg, este vorba de nişte frunze de tutun simple, neprelucrate. Acest tutun e prea tare pentru tras în plămâni, e bun cel mult pentru pufăit în pipă. Pentru a-l putea inhala din ţigaretă, trebuie să îi tai asprimea prin prelucrări şi chimizări specifice.
Câţiva colegi de pe forum au făcut în urmă cu 4 ani un experiment cu prelucrarea tutunului, pe care l-au cultivat personal. Trebuie să-ţi subliniez, însă, că au vrut să obţină tutun de pipă, nu de rulat ţigări. Mai multe detalii ai aici: [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=22&t=175&p=8532&hilit=experiment#p8509]Proiect: Cultura tutunului[/url].
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron