Totul despre meerschaum

Moderator: mrg

Totul despre meerschaum

Mesajde alguhan » 02 Feb 2009, 14:27

In acest prim mesaj al meu in acest forum, in primul rand va rog sa-mi permiteti sa va felicit pentru acest forum. Ati creat un loc calduros de fratie aici.

As vrea sa ma prezint, ma numesc Alguhan Aksar. Sunt de origine turca dar si un bucurestean in ultimii 18 ani. Sint medic stomatolog, tatal ai 2 baieti si un fumator de pipe mai bine de 20 de ani.
Chiar daca traiesc in Romania, limba romana nefiind limba mea materna s-ar putea sa gresesc uneori in modul de a ma exprima. Va cer tuturor scuze anticipat.

Ca fiecare fumator de pipe turc sunt destul de apropiat de pipele meerschaum. As vrea sa impart niste date legate de acest material natural si magnific.
Meerschaum adica spuma de mare este un nume dat de europeni petru acest mineral din cauza ca este foarte usor. In turceste acest material se numeste "luletas(h)i". Lule stiti deja ce e, iar tas(h) e piatra. Adica piatra de lulea. Acest material (silicat de magneziu) se scoate de cateva secole incoace din minele in apropiere orasului Eskisehir (se traduce cetate veche). Rezervele ramase nu se pot estima.
Blocurile din acest material se grupeaza in 6 dupa calitate: (o sa scriu denumirile lor in turca si o sa incerc sa traduc cu cuvinte cat mai apropiate chiar daca nu pot sa inteleg si eu de cum le-au numit in acest fel)

1-SIRALAMALI(cu randuri)-se foloseste la confectionarea pipelor
2-BİRİM BİRLİK (unitati)- se foloseste la confectionarea bibelourilor si pipelor
3-PAMUKLU (cotonat)-se foloseste la confectionarea pipelor de dame (este cea mai potrivita clasa pentru pipe.)
4-DANELİ (cu picaturi) -se foloseste la confectionarea pipelor de dame
5-ORTADÖKME (turnat mediu)- se foloseste la confectionarea margelelor
6-CILIZ(slab)-se foloseste la confectionarea straturilor de absorbtia nicotinei
Altele de mai proasta calitate decat CILIZ se subgrupeaza in 12. Intre 1 si 7 bune, intre 7-10 mediu, si 10-12 proaste.

Sfaturile de jos sint din experienta proprie si a fumatorilor din trcia dar si mai ales din 2 mesteri ai meerschaumului din orasul Eskişehir.
Alegerea pipei meerscahum
Daca vreti s-o fumati periodic si nu vreti sa adaugati in colectie dvs. alegeti un model simplu, adica fara sculpturi. Cele sculptate sint de obicei din blocurile de meerscahum care reprezinta defecte, iar sculptura este cea mai buna metoda a ascunde aceste defecte. Cu timpul se formeaza niste pete nedorite in detalii cum ar fi barba figurei sculptate sau alte adincituri. Aceste pipe sculptate artistic nu distribuie caldura in mod egal cea ce duce la discomfort in timpul fumatului si colorare neuniforma, patata a pipei pe termen lung. Daca doriti sa achizitionati o astfel de pipa pentru colectie dvs. sa fiti sigur ca este facuta de catre un sculptor bun care foloseste blocuri de calitate, si s-o folositi ocazional.

Ingrijire pipei meerschaum
La primele fumuri nu incarcati vatra si la urmatoarele fumuri intotdeauna sa lasati spatiu pentru aprindere (cam 1 cm). Pentru ca o data ce patati cu foc sau fum marginile vatrei n-o sa puteti curata ca la briar. Sigur aceasta este o problema a esteticii.
Pipele meerschaum se pot folosi de mai multe ori pe zi. Dar este recomandat sa lasati sa odihneasca cel putin 1 zi. Daca sinteti nevoiti s-o folositi de mai multe ori in aceasi zi ar fi bine s-o nu fumati mai mult de 2 ori si s-o odihniti cel putin 3 ore in caz ca fumati un tutun mai putin umed, sau 5 ore in caz ca fumati un tutun mai umed.
La meerschaum nu se recomanda formarea turtei, si nici nu are nevoie de asta, materialul fiind un absorbant bun al umezelii.
Deosebita atentie este necesara cand scoateti mustiucul si cand curatati pipa. Materialul este casant si se crapa usor. Mustiucul trebuie scos cu o miscare de rotatie si cand se pune la loc tot prin aceasi metoda. Se poate umezi tenonul cu saliva pentru o inserare mai comoda a mustiucului. Folositi perii obisnuite de curatat. Indepartati umezeala folosind mai multe curatatoare. Mustiucul se poate curata si cu alcohol. Interiorul vatrei trebuie sa fie curatat de turta folosind scula preferata de dvs cu care si va curatati pipele briar. Mare atentie sa nu zgariati peretile vatrei. Este recomandat sa folositi si o perie dura pentru a "matura" interiorul vatrei. Suflati in shank usor ca sa indepartati resturile scrum si turta.
De fiecare data sa fiti atenti sa tineti pipa cu miinile curate si uscate. Grasime si alte mizerii de pe mainile dvs vor pata meerschaumul si aceste pete vor disparea peste ani de zile. Multi dintre fumatorii pretentiosi ai meerschaumului prefer sa poarta manusi in timpul fumatului.
Nu uitati ca pipa nu trebuie atinsa de apa. Daca acest lucru s-ar intampla accidental lasati pipa sa usuce la temperatura camerei si o refolositi numai daca sinteti sigur ca s-a uscat complet.
Incercati sa pastrati pipa dvs in husa ei special confectionate pentru acest scop. Pipele din meerschaum se livreaza in aceste huse. Si neaparat sa asteptati sa raceasca pipa inainte de o pune in husa.

Alte sfaturi in achizitionare pipei meerschaum
Daca cumparati din turcia bine de stiut:
-Daca cumparati direct de la mester nu negociati! Daca cumparati de la un magazin de pipe puteti negocia :)
-Nu va recomand sa cumparati de la store-uri de souvenir. In aceste locuri cumparati si mai scump dar din nefericire vi se ofera si pipe confectionate prin presarea meerschaumului, sau si mai rau pipe turnate din gips! Credeti-ma sint atat de bine confectionate incat nu va dati seama. Neaparat cumparati de la un magazin specializat. Un pont in privinta asta: meerschaumul pluteste pe apa iar gipsul scufunda dar nu cred ca am avea curajul sa plutim pipa noastra pe apa!
-Din cate am vazut magazinele de specialitate de pe net, cum ar fi thepipeshop, danpipes, etc. vand marfa buna de meerschaum. Eu personal as avea incredere la magazinele respective.
- Firma Altınok este foarte renumita, au marfa excelenta dar dupa parere mea vand cam scump. N-au atelier propriu si dau comenzi atat la mesterii modesti cat si la cei renumiti. Totusi este o firma de incredere pe plan mondial (la danpipes.com din Germania gasiti marfa lor)

Cam atat v-as putea spune despre meerschaum.

Cat despre pipele mele de meerschaum este o poveste trista. Am avut 3 pipe care au disparut in timp ce mi-am mutat locuinta acum aproape 1 ani si jumatate. Mi-am dat seama abia dupa cateva zile cand ma despachetam. Am cautat la anunturi de pe net dar n-am dat de ei. Una dintre ele a fost un cadou de la tata si avea o vechime de aproape 15 ani, va dati seama ce culoare avea.. Una era cumparata de la un magazin de specialitate din turcia, iar ultima tot una veche era facuta de un maestru bun in prezenta mea. Asta e! Acum nu mai am nici una dar de curand am luat legatura cu un atelier din Eskisehir care o sa confectioneze cateva pipe pentru mine, dar a zis numai cand va avea el chef :). Mie-mi ramana sa-mi fac timp sa le ridic cand ma voi duce acolo sau sa gasesc un mijloc de transport sigur.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde alguhan » 02 Feb 2009, 14:47

Inca ceva. Poate ati vazut pipele meerschaum tratate cu ceara de albine.
Eu nu am avut si nici nu am vazut de aproape o asemenea pipa dar se zice ca se fumeaza mult mai placut si se coloreaza cu timpul mult mai frumos.

Am mai uitat sa subliniez ceva. Curatati pipa meerschaum numai dupa ce se raceste. Din cauza caldurii se cam "inmoaie" si se poate deteriora cand curatati.

Daca aveti curiozitati sau intrebari va rog sa postati. Chiar daca nu stiu raspunsul incerc sa intreb la comunitate din Turcia.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde pecta » 02 Feb 2009, 15:42

Bun venit printre noi si te asteptam la intalniri.

Sunt foarte folositoare detaliile despre pipele meerschaum pe care ni le-ai dat. Multe informatii din ce n-ai spus nu le-am mai gasit nicaieri pe net . Sunt lucruri pe care puteam sa aflu doar de la cineva care a trait in Turcia.
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde Twain » 02 Feb 2009, 17:29

Hoş geldiniz!
Bine ai venit printre noi, alguhan. Multumim pentru cuvintele frumoase.
Excelent articolul tau despre meerschaum. Ai ales un mod admirabil de a incepe sa postezi pe forum. Iti multumim pentru aceasta contributie a ta.
Nu trebuie sa-ti faci griji in privinta exprimarii tale in limba romana. Scrii aproape perfect, iar greselile facute sunt neinsemnate.
Imi pare rau sa aud ca ai pierdut niste pipe cu asa mare valoare sentimentala. Oare ar fi posibil sa nu fi cautat bine? Intreb asta pentru ca si eu am trecut printr-o mutare acum un an si jumatate, si chiar si in ziua de azi mai despachetez. Si, uneori, mi se mai intampla sa gasesc obiecte pe care le credeam pierdute.
Asa cum a spus si pecta, esti invitat la intalnirile noastre, cea mai apropiata fiind programata saptamana asta, mai precis vineri, la ora 17. Daca poti ajunge, o sa ne faca placere sa te intalnim.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde Humidor » 02 Feb 2009, 18:48

Bun venit, pe forum, te asteptam la intalniri.
Ar fi interesant sa comandam o pipa reprezentativa a clubului din Turcia, acum ca avem relatii si un sfatuitor bun :)

Ce tutunuri pentru pipa se gasesc in Turcia? Ce ne poti recomanda?
Humidor
 

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde Augustinus » 02 Feb 2009, 18:59

Bun venit pe forum, Alguhan! In urma prezentarii tale s-ar putea sa-mi schimb parerea despre meerschaum-uri. Am avut o singura astfel de pipa cu care nu m-am impacat deloc, astfel ca am dat-o cuiva care o foloseste pe post de bibelou. Acum, ca am aflat cum sta treaba cu materialul din care sunt confectionate, am impresia ca am fost nefericitul posesor al unei pipe din praf de spuma de mare presat. Altfel nu imi explic greutatea si fumul greoi pe care il producea. Urmatoarea pipa din spuma va fi insa una cu adevarat de calitate.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde alguhan » 03 Feb 2009, 09:22

Multumesc mult pentru urari de bun venit.
Ma bucur ca va este de folos cea ce am scris.

Mi-ar place si mie sa va cunosc dar din pacate mai devreme de ora 19:00 nu sunt disponibil in cursul saptamanii. Poate alta data.

Cat despre pipa reprezentativa a clubului v-as ajuta cu multa placere. Dar mai intai vreu sa vad ce pipe face omul si la ce preturi. Daca imi place, oricum am de gand sa aduc mai multe in viitor pentru cei interesati. Si daca va place si voua comandam ce vrem.

Turcia este o tara destul de bogata in privinta tutunului dar din pacate tutunul de calitate se exporteaza. O foarte mica parte din tutunul respectiv ramane sa fie lucrat in Turcia. Foarte rar apare tutun de pipa turcesc pe piata. Cei interesati culeg totul de pe piata. Eu pana acum am putut sa fumez doar un pachet de 50 gr. Este un tutun splendid pentru iubitorilor de gust oriental. Dar din pacate se prelucreaza de catre "tekel" (se traduce monopol) o fosta intreprindere de stat care produce totul (tigari, bauturi, etc..) pentru tara. Acum nu de mult a fost privatizat, noi proprietarii sint americani dar in afara de magazinele de prezentare nu prea au mai schimbat nimic. Tutunul asta a ramas singurul foarte rar disponibil si inca impachetat la pachetul ala de prost gust, destul de impingator.
De fiecare data cand deschid o cutie de tutun Dunhill, pe care scrie care este un blend turkish ma cam doare. Dar dupa ce-l aprind si incep sa fumez uneori incep multumesc Dumnezeului ca a ajuns tutunul asta in mainile oamenilor pricepute si bine ca n-a fost lucrat in Turcia :)

In afara de tutunul turcesc de pipa se gasesc, daca aveti relatii, tutunuri la negru aduse din orientul mijlociu. Tutunurile din Siria se vandea la negru pe vremuri, dar acum nu stiu cum merge treaba.
In rest, din cate aud, fumatorii de pipa din Turcia se descurc asa cum ne descurcam si noi aici. Se cumpara scump marcile bine cunoscute din shopurile de specialitate, daca se prinde vreun prieten bun se da comanda la freeshop, si se comanda prin internet din europa.

@augustinus: cum am spus si inainte, am de gand sa aduc mai multe, dar nu in curand. Iti dau una, fumezi de cateva ori, daca iti place cumperi piesa respectiva, daca nu mi-o dai mie o cumpar eu :) Nu te grabi te rog, te voi face un posesor fericit de meerschaum :)
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde Humidor » 03 Feb 2009, 10:32

Iti dai seama ca toti vor dori acum o pipa meerschaum achizitionata de un expert.
Ce pot sa spun, daca ne strangem mai multi, cred ca ar fi frumos sa facem o pipa reprezentativa 2009 decat sa comandam fiecare in parte.
Merita sa incercam!

Nu-i bai cu ora 19, noi incepem la 17 si stam pana pe la 20 (21 cel tarziu) - asa ca merita sa vii, ca sa ne cunoastem chiar si numai o ora - ai timp sa fumezi o pipa si sa bei un ceai.

:1)
Humidor
 

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde Twain » 03 Feb 2009, 13:13

Ultima data am stat pana la ora 21 si am plecat toti cu parere de rau ca timpul a trecut asa de repede.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde alguhan » 03 Feb 2009, 13:57

Atunci voi face tot posibilul sa ma prezint.

Mesterul care se ocupa de pipele mele meerscahum este un tip renumit. Se numeste Besim Aktaş. Arta lui continua de cateva generatii. Chiar si numele lui de familie "Aktaş" inseamna piatra alba, un alt nume a meerschaumului in Turcia. Acum depinde ce pret o sa-mi ceara pentru pipele. De asta v-am spus ca poate aduc mai incolo cateva bucati pentru cei interesati, mai intai sa vedeti cum arata si la ce pret.. Va dau aici un link si sa vedeti ce marfa a exportat in America si sa vedeti ce preturi au acolo la pipele lui.

[url]http://www.aab-taxfreepipes.com/search.asp?keyword=besim[/url]

Sa fiti atenti ca modelele de aici sint modele simple, cum v-am spus din blocuri foarte curate de meerschaum. Un alt detaliu este ca la pipele lor speciale mesterii renumiti nu pun semnatura niciodata.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde Humidor » 03 Feb 2009, 21:06

Abia astept sa vad una pe viu la intalnire.
Humidor
 

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde Baaron » 03 Feb 2009, 21:15

[quote="alguhan"]

In acest prim mesaj al meu in acest forum, in primul rand va rog sa-mi permiteti sa va felicit pentru acest forum. Ati creat un loc calduros de fratie aici.
As vrea sa ma prezint, ma numesc Alguhan Aksar. Sunt de origine turca dar si un bucurestean in ultimii 18 ani. Sint medic stomatolog, tatal ai 2 baieti si un fumator de pipe mai bine de 20 de ani.
Chiar daca traiesc in Romania, limba romana nefiind limba mea materna s-ar putea sa gresesc uneori in modul de a ma exprima...Va cer tuturor scuze anticipat...



In primul rand, iti doresc un calduros "Bun Venit" pe forumul piparilor bucuresteni !
Nu trebuie sa iti ceri scuze pentru eventualele greseli de exprimare, cel putin din punctul meu de vedere pot sa zic ca spre deosebire de alti cetateni straini, vorbesti si scrii excelent...
Foarte interesante detaliile vis-a-vis de pipele Meerschaum pe care le-ai impartasit cu noi...si eu sunt un fumator de Meerschaum ca de altfel si alti cativa dintre colegii nostri pipari bucuresteni....anul trecut chiar am avut ocazia sa cumpar un set de pipe Meerschaum lucrate la comanda in urma unor indicatii date de catre mine de la unul dintre cei mai de seama maestri pipieri din Eskisehir si anume dl. Hakan Ermec...
(aici website-ul domniei sale http://www.ermecmeerschaum.com/meerschaum.htm)

Din discutiile purtate cu dansul am remarcat atentia deosebita si grija pe care o acorda detaliilor si nu in ultimul rand meticulozitatea si preturile accesibile tinand cont de faptul ca este producator direct si distribuitor pe plan international...Personal sunt extrem de multumit de calitatea pipelor pe care mi le-a facut (vezi foto mai jos - set saptamanal de 7 pipe)...
Oricum pentru noi este o ocazie deosebita sa avem pe cineva in club, de origine turca, cineva care ne poate inlesni comunicarea si achizitionarea de pipe Meerschaum de calitatea cea mai buna direct de la origine...chiar sunt si eu interesat de maestrul piper pe care l-ai recomandat, mi-as face un "saxofon" evident tot dupa schitele mele....
Transmite-i salutarile noastre dlui. Besim Aktas si spune-i ca de abia asteptam sa-i vedem creatiile....
Mai jos sunt sunt doua linkuri de pe blogul nostru unde se gasesc mai multe informatii despre pipele Meerschaum...
http://piparul.blogspot.com/2008/06/cum ... chaum.html
http://piparul.blogspot.com/2008/07/erm ... chaum.html

Te asteptam la intalnirile noastre chiar daca poti veni dupa ora 19.00...noi de obicei stam cateva ore bune si ne-ar face placere sa ne cunoastem fata in fata...
Iti doresc o seara excelenta in continuare !

Baaron
[attachment=2]
1.jpg

[attachment=1]
5.jpg

[attachment=0]
DSC05446.jpg
Baaron
 
Sus

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde alguhan » 04 Feb 2009, 11:03

Multumesc mult Baaron.

Felicitari pentru pipe. Dl. Hakan Ermec este de asemenea foarte renumit, ca toti alti pipieri de meerschaum si el este un om deosebit de modest. Ma bucur tare mult ca l-ai cunoscut si detii o colectie exceptionala facuta de el. Acesti maestri ai pipelor meerschaum sint cu adevarat niste artisti dar si niste negustori cu bun simt, lucrul care din pacate dispare in lumea de astazi. Ei nu numai ca au invatat meseria ci chiar si relatiile omenesti de la stramosii lor. Pe dl. Ermec nu il stiu dar pe dl Aktas il cunosc destul de bine, el este generatia a 5-a in aceasta meserie si detine si generatia a 6-a in atelierul lui :). Stramosii lui au inceput la treaba asta acum 3 secole. Au minele lor proprii la adancime de 110m sub pamant.
Primisem niste poze cu blocurile lor de meerschaum brut si cu mina lor,o sa le caut si le postez aici.

@humidor: inca nu am primit pipele meerschaum. Astept un e-mail de la el. Cred ca in cursul saptamanii o sa-mi scrie si o sa trimita si niste poze cu pipele din stocul lui.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde alguhan » 09 Feb 2009, 11:12

Vesti bune de la maestru. A apucat sa lucreze la pipele mele.
Am mai adaugat la comanda cateva pipe in plus pentru doritorii de la clubul nostru. Daca va place si luati va fi o placere pentru mine sa va vad posesorii pipelor meerschaum. Daca nu, le pun la licitatii la okazii. In cel mai rau caz voi avea o colectie frumoasa de meerscaum ::4)
El spera sa termine pana la sfarsitul saptamanii. Asta inseamna ca peste 2 saptamani vom putea vedea pipele.
Mi-a dat si preturile, pot sa zic ca sint destul de bune.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde Baaron » 09 Feb 2009, 12:14

Iata si cateva din pipele lucrate de dl. Besim Aktas....intradevar, sunt foarte frumoase iar lucratura din argint de exceptie....Alguhan, cand vei primi pipele sa postezi te rugam si cateva poze pe forum....
[attachment=0]
Besim Aktas.jpg
Baaron
 
Sus

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde alguhan » 09 Feb 2009, 12:41

De abia astept si eu sa va arat nu numai imaginile dar si pe viu pipele.
Iar lucratura aia de argint veti vedea tot pe viu ;)
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde Pioneru » 09 Feb 2009, 15:47

Bine ai venit printre nou Alguhan Bey ! Inca o data multumiri pentru informatiile pe care ni le oferi cu atata generozitate. Foarte frumoase pipele mesterului Aktas. Ma intreb insa cat de "larga" e marja de negociere a preturilor. Cei mai multi dintre noi nu-si pot permite o pipa din meerschaum la 140 de USD.
Am avea avantajului unei comenzi consistente din punct de vedere al numarului...

Cu siguranta vom avea multe de discutat. Te asteptam in continuare cu informatii dar mai ales, considere-te invitat permanent la intalnirile noastre !

Toate cele bune,
Pioneru
Avatar utilizator
Pioneru
Membru de onoare
 
Mesaje: 72
Membru din: 30 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde alguhan » 09 Feb 2009, 16:26

Multumesc pentru urari de bun venit.
Bineinteles daca este sa cumperi la bucata maestru nu-ti da la preturi bune.
Eu preferam sa nu va spun preturile (am aflat si eu in acest weekend) inainte sa vedeti despre ce este vorba. Dar sa nu va las sa asteptati..

Deci modelele de sus, cele clasice costa 80 euro bucata (cam cu 30% mai ieftin decat link-ul pe care v-am dat)
Un canadian care are marimea costa 100 euro
Modelele artistice adica cu sculpturi incep de la 240 euro si se duce in sus..

Mustiucurile negre sint din acrilat si cele colorate sint din rasina epoxidica. (mi-a recomandat cele negre) diferenta de pret nu exista daca cerem mustiucuri colorate. Mustiucurile sint de asemenea productia lui.
In pret este inclusa si husa protectoare special confectionate.
La cerinte se pun inele de argint care inseamna plus 10-15 euro. La modelul meu am cerut si mi-a spus ca pentru aceasta prima comanda a mea inelul este din partea casei.

Cum am spus si inainte, am comandat mai multe ca sa va ofer voua. In afara de aceste modele daca vreti in viitor putem sa-i comandam orice. Mi-a spus sa-i arat o poza sau un desen si el face pipa exact cum vreau.

Cat despre pipa specifica pentru club este de ajuns sa alegem modelele si emblema, se face. Si mi-a promis ca o sa faca o reducere pentru comanda respectiva. Dar eu zic sa nu va grabiti. Mai intai sa vedeti cea ce aduc acum, si sa ma cunoasteti si pe mine personal. Sint sigur ca veti fi tare multumiti din punct de vedere calitate/pret cand o sa vedeti de aproape pipele.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde alguhan » 15 Feb 2009, 08:53

Maestrul Besim Aktas mi-a trimis cateva poze cu comanda mea, pe timp de lucru a pipelor.

[img]http://www.bluedenteurope.ro/sharedpix/pipe/mrschwip.jpg[/img]
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Totul despre meerschaum

Mesajde Humidor » 15 Feb 2009, 10:14

13 pipe, comanda serioasa nu gluma.

Cu prima ocazie o sa-mi cumpar si eu macar una forma billard cu peretii grosi si bol mare, mustiuc negru din vulcanita si un inel mic din argint.
Humidor
 

Următorul

Înapoi la Elemente de bază

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron