Stanwell Danske Club no. 11

Stanwell Danske Club no. 11

Mesajde LEGIONNAIRE » 11 Mar 2013, 20:57

Dupa aproximativ 4 luni de la prima pipa si prima fumata, am primit cadou o pipa Stanwell Danske Club no.11.
Incomparabila fata de prima pipa , Savinelli Capitol. Nu se incalzeste, nu "fluiera", finisaj ok. Desi "Danske" este
considerata o pipa "second" a danezilor de la Stanwell consider ca raportul calitate / pret este ok.
Achizitionata de la JPB (magazinul din str. N. Golescu).
Fumatele au fost o reala placere.
Fişiere ataşate
DSC_0351.JPG
My New Pipe....
" The Legion dies; It does not surrender ! "
Avatar utilizator
LEGIONNAIRE
 
Mesaje: 48
Membru din: 02 Noi 2012, 18:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 18 Noi 2012

Re: Stanwell Danske Club no. 11

Mesajde MarcBarbu » 11 Mar 2013, 21:28

In momentul in care se descopera ca blocul de briar are imperfectiuni (mici gauri de la vreo pietricica ce trebuiesc chituite) pipa nu se mai poate vinde ca fiind Stanwell, pentru ca prestigiul casei nu le permite sa vanda pipe imperfecte (sau ieftine) asa ca pipa devine danske club. Deci numai finisajele difera intre o danske si o stanwell, iar finisajele nu influenteaza calitatea fumatei. Si eu sunt foarte multumit de Danske-urile mele, iar pipa mea favorita e tot Danske.
Sa o fumezi sanatos, si cu placere. E foarte frumoasa!
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Stanwell Danske Club no. 11

Mesajde atzitzi » 12 Mar 2013, 07:19

Sa o manuiesti sanatos. La un moment dat m-am gindit ca daca ar trebui, naufragiat fiind pe o insula pustie, sa aleg o pipa si numai una, asta ar fi fost Danske 11. Nefiind insa in situatie, Danske 11 este una din pipele de masina. Fumeaza excelent, are o priza excelenta atit in mina cit si in dinti si rezista foarte bine la tavaleala.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Stanwell Danske Club no. 11

Mesajde AugustBurnsRed » 12 Mar 2013, 14:57

S-o fumezi cu placere...Eu detin varianta Stanwell no 11, despre care pot sa zic ca fumeaza impecabil, cu mult peste Petersonul pentru care am platit cu aproape 100 RON mai mult. De altfel este pipa cu care ma simt cel mai bine (pereti grosi, echilibrata - lasata din mana nu trebuie pusa pe suport ca sa nu se rastoarne, etc.) De asemenea, am si un Danske Club (poker) chituit binisor, de care sunt multumit. Poate singurul repros ar fi ca s-a luat auriul de pe "logo' cam repede, dar per total intradevar un bun raport pret / calitate.
Avatar utilizator
AugustBurnsRed
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Mai 2012, 09:49
Localitate: Bucuresti

Re: Stanwell Danske Club no. 11

Mesajde Gordon » 12 Mar 2013, 15:47

S-o fumezi cu placere! Felicitari!
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Stanwell Danske Club no. 11

Mesajde MarcBarbu » 12 Mar 2013, 20:27

[quote="AugustBurnsRed"][...] Poate singurul repros ar fi ca s-a luat auriul de pe "logo' cam repede, dar per total intradevar un bun raport pret / calitate.

Eu m-am bucurat nespus ca s-a intamplat asa :)
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Stanwell Danske Club no. 11

Mesajde LEGIONNAIRE » 12 Mar 2013, 20:57

Va multumesc mult pentru urari.
" The Legion dies; It does not surrender ! "
Avatar utilizator
LEGIONNAIRE
 
Mesaje: 48
Membru din: 02 Noi 2012, 18:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 18 Noi 2012


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 6 vizitatori

cron