Fotografii cu pipe

Moderator: mrg

Fotografii cu pipe

Mesajde Lifelover » 04 Iun 2010, 21:40

La reuniunea de astazi, colegul victor m-a sensibilizat asupra unei probleme: dificultatea si complexitatea procesului de fotografiere a unei pipe, pentru obtinerea unui rezultat satisfacator. Avem cativa fotografi pasionati si, indraznesc eu sa spun, talentati printre noi; ii vom invita sa-si posteze aici cateva opere, sa dezbata acest subiect... si, daca vor fi ei atat de gentili, am sa-i rog sa permita utilizarea lor in numerele viitoare ale revistei/brosurii PCB. Vedem si ce se poate face cu atasamentele si marimea lor.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Fotografii cu pipe

Mesajde pari » 06 Iun 2010, 12:05

Threat-ul poate ar fi bine sa se numeasca: Fotografii cu pipe si pipari !?
"probleme: dificultatea si complexitatea procesului de fotografiere a unei pipe" - fotografiile "de produs" sunt in general mai dificil de realizat pentru ca presupun un "mic studio" dar, exista si exeplul brosurilor de la BILA, Metro...(care folosesc programe speciale de prelucrare) de calitate indoielnica. :1)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Fotografii cu pipe

Mesajde Twain » 06 Iun 2010, 15:15

Am asteptat zilele astea ca sa las pe oricine altcineva sa posteze aici inaintea mea, dar, pentru nimeni nu se incumeta, m-am decis sa iau eu taurul de coarne si sa prezint, pe scurt, metoda pe care o folosesc eu.

Ustensile:
- o camasa cu model uni sau cat mai discret (pt. fundal)
- un trepied simplu si cat mai ieftin (pt. stabilitate).
- softul gratuit IrfanView (pt. o minima prelucrare finala a fotografiei).

Se pune camasa pe jos, sau, in cazul meu, pe un scaun in dreptul ferestrei. Momentul fotografierii trebuie ales in ora cea mai stralucitoare a zilei, pentru a beneficia de cat mai multa lumina. Totusi, nu trebuie sa intre soarele in cadru, pentru ca da umbre dure in fotografie. De asemenea, perdeaua de la fereastra trebuie lasata la locul ei, pentru ca, de asemenea, contribuie la "indulcirea" umbrelor din cadru.

[attachment=7]
Twain 1.jpg


Se aseaza pipa pe camasa, avand grija sa nu fie prin apropiere nicio cuta sau urma de sifonare a materialului care ar arata urat in poza. Nu mai pomenesc de mici imperfectiuni, cum ar fi pete, scame sau mici rupturi care mai apar pe imbracaminte si care, de obicei, sunt imperceptibile cu ochiul liber, dar devin foarte vizibile intr-o fotografie de aproape.

[attachment=6]
Twain 2.jpg


Aparatul foto se regleaza in modul Manual. Zoom-ul se foloseste pana la limita la care aparatul poate focaliza subiectul asezat atat de aproape. Se anuleaza declansarea blitz-ului. Ca sa se elimine orice tremur din cauza mainii, se foloseste declansarea cu intarziere (minimum 2 sec.)

[attachment=5]
Twain 3.jpg


Aceeasi metoda se foloseste pentru fotografierea cutiilor de tabac, sau a continutului lor.

[attachment=4]
Twain 4.jpg


Diferenta ar fi ca, la acesta din urma, nu e nevoie de fundal, pentru ca poza se decupeaza astfel incat in cadru sa ramana numai firele de tabac (sau flake-urile, in exemplul dat de mine).

[attachment=3]
Twain 5.jpg


De dragul experimentului, se pot folosi materiale cu diverse modele pentru fundal, iar rezultatele vor fi de fiecare data diferite. De observat, insa, ca pe masura ce detaliile fundalului sunt mai pregnante, cu atat detaliile pipei au tendinta sa scape atentiei privitorului. Deci... un pic de moderatie la alegerea fundalului nu strica.

[attachment=1]
Twain 7.jpg
[attachment=2]
Twain 6.jpg


La pipele de spuma, suplimentar, trebuie facut balansul de alb, pentru a nu devia coloratura splendida a acestui material. Pentru asta se introduce in cadru o coala alba, pe care se regleaza aparatul foto si care este indepartata inaintea fotografierii. Tot de dragul experimentului, eu am folosit uneori ca fundal coala alba. Rezultatul a fost ca, din cauza lipsei detaliilor de fundal, pipa parea ca pluteste imponderabila. Mie mi-a placut, dar poate ca altii sunt de alta parere.

[attachment=0]
Twain 9.jpg


La final poza se incarca in IrfanView, unde se intoarce (daca este cazul), se decupeaza cadrul in apropierea pipei si se redimensioneaza (eu nu las pozele mai mari de 800 pixeli pt. latimea maxima). De asemenea, IrfanView are o varianta "for web" de salvare a pozelor, care reduce la sfert dimensiunea lor in kB.

Tot aici trebuie sa precizez ca oricine e liber sa foloseasca pentru fundal absolut orice material din casa, care i se pare potrivit. Ideea cu camasa am preluat-o mai demult de pe internet, dar desi m-am straduit, nu am reusit sa mai gasesc site-ul respectiv. Initial vroiam sa postez doar linkul catre acel site, nu sa scriu tot textul de mai sus, dar n-am avut noroc.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Fotografii cu pipe

Mesajde Humidor » 06 Iun 2010, 16:11

Pentru fotografierea unei pipe, fara umbre, se poate folosi o cutie fotografica improvizata cu pereti din hartie alba transparenta, luminata din spate (fundal complet alb). Un tuturial gasiti aici: http://adragosphoto.info/d-i-y/#cutiafotografica

Pentru cei care au aparate mai performante, va recomand urmatorul ghid fotografic in special partea de macro): http://adragosphoto.info/upload/ghid-fo ... agos-2.pdf
Humidor
 

Re: Fotografii cu pipe

Mesajde pari » 11 Iun 2010, 17:24

Fotografie Contre-jour ...cu pipe!
Fişiere ataşate
DSC07318 [1024x768].jpg
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Fotografii cu pipe

Mesajde @lex » 18 Dec 2010, 14:55

Pipele mele Stanwell :)
Fişiere ataşate
049.JPG
@lex
 

Re: Fotografii cu pipe

Mesajde victor » 16 Ian 2011, 17:33

Un Peterson la 2000m altitudine.
Fişiere ataşate
peterson.jpg
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Fotografii cu pipe

Mesajde victor » 16 Ian 2011, 17:37

Vauen V si foc
Fişiere ataşate
IMG_4805.jpg
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Fotografii cu pipe

Mesajde victor » 16 Ian 2011, 17:40

Stanwell Mojo. Noaptea.
Fişiere ataşate
IMG_4757.jpg
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Fotografii cu pipe

Mesajde Twain » 05 Iul 2013, 00:23

[url=http://briarportraitgallery.com/]The Briar Portrait Gallery[/url] - un site pentru cei care vor să-şi încânte ochii cu fotografii de pipe frumos granulate.
Autorii site-ului fotografiază pipe folosind lumini bine poziţionate, apoi le aplică pe computer un filtru de accentuare a fibrelor. Ei justifică asta prin faptul că briarul, care este un lemn extraordinar de frumos, de cele mai multe ori are un fibraj prea greu vizibil cu ochiul liber. Practic, ei fac digital aceeaşi muncă pe care pipierul o face manual, când tratează briarul cu baiţuri de nuanţe diferite, pentru a scoate în evidenţă modelele desenate de natură în el. Nu adaugă nimic şi nu scot nimic. ([url=http://briarportraitgallery.com/?p=3663]Aici[/url] e articolul explicativ.)
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografii cu pipe

Mesajde pari » 05 Iul 2013, 08:23

Multumim, interesant motiv pentru a avea un site de fotografii cu subiect "briar pipes" :1)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Fotografii cu pipe

Mesajde Baxter » 06 Iul 2013, 10:31

La intalnire la Timisoara.Fum rece va doresc si dumneavoastra,domnilor...
Fişiere ataşate
cp.jpg
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010

Re: Fotografii cu pipe

Mesajde Gordon » 06 Iul 2013, 10:58

Multumim! Salutari timisorenilor!
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Fotografii cu pipe

Mesajde Twain » 06 Iul 2013, 14:57

Salutăm din Bucureşti!
Drăguţă compoziţia foto! :1)
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografii cu pipe

Mesajde pari » 07 Iul 2013, 08:36

Salut piparilor banateni!
Povesteste de intalnirile voastre...locatii, membrii... :1)
Fişiere ataşate
foto PARI PCB.jpg
pipari din toata tara, uniti-va!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Fotografii cu pipe

Mesajde Baxter » 30 Oct 2013, 08:44

Ca si membrii fumatori de pipa,tot trei suntem. :D In ritmul asta,in 10 ani,vom fi 15 :)) Cu rabdare si tutun...."..bucurosi le-om duce toate...".Polonezi,au 20 de Pipa Club afiliate la federatie.Mai avem un pic :)) :))
Fişiere ataşate
DSCF8620.JPG
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010

Re: Fotografii cu pipe

Mesajde Baxter » 02 Ian 2014, 10:41

Ashton - Winding Road in W.O. Larsen.
Fişiere ataşate
a.jpg
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010

Re: Fotografii cu pipe

Mesajde Baxter » 10 Ian 2014, 08:32

Solani - Aged Buley Flake in Stanwell 89.
Fişiere ataşate
stanwell 1.jpg
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010

Re: Fotografii cu pipe

Mesajde Twain » 10 Ian 2014, 15:43

Îmi plac pozele tale, dar aceasta din urmă e chiar deosebită. Câmpul redus de claritate evidenţiază foarte bine textura pipei. :1)
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografii cu pipe

Mesajde Baxter » 12 Ian 2014, 09:10

Mutumesc.Drept sa spun, nu-mi prea dau silinta,este meritul aparatului :P Pus pe automat,si luat cateva cadre, pana pica ala care trebuie.Arta foto, nu e punctul meu forte. ;) Fum rece va doresc,domnilor.
Avatar utilizator
Baxter
Membru de onoare
 
Mesaje: 56
Membru din: 05 Feb 2012, 09:38
Localitate: Timisoara
Fumez pipa din: 01 Iun 2010


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron