dragi tovarasi.

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

dragi tovarasi.

Mesajde Insuratelu Cristi » 04 Feb 2014, 12:59

Cristi Insuratelu ma numesc si cam incerc de ceva vreme sa ma inscriu pe acest forum. Cred ca de vina e firma la care lucrez(profil publicitate) si am o vaga impresie ca solicitarile mele nu se aprobau de frica reclamelor ascunse. Nici vorba dragilor. Sunt aici datorita pasiunii noastre comune-fumul fin. am cochetat cu pipa de prin 2000, mai rarut, mai infocat. Dar de o bucata de vreme m-am pus serios pe treaba. am studiat acest forum si nu numai ci am intrat si pe la cinabru pe forum. am cautat cam tot ce puteam despre tutun si pipa dar... pana nu incerci nu gasesti ceea ce iti place. Am strans deja peste 50 de cutii de tutun diferite total(virginii/flake-aromatice-englezesti) si inca caut acel tutun la care sa pot afirma ASTA E. DECI RABDARE SI TUTUN.
Acum dragilor apare si PROBLEMA.

LIMBA JUPUITA IN PERMANENTA.

Am sistat pipa 4-5 zile/am rotit doar cate o pipa pe zi (detin 13 buc)/am incercat sa consum lichide (vin rosu-whisky-limonada/ceai cafea)/am incercat sa nu incing pipa pe care o fumez doar cu filtru si pe care il schimb la maxim 2 fumate.
Degeaba. Am inteles ca ar fi vorba pana la urma doar de ph.ceea ce este intr-adevar curios este ca de la englezesti mi se irita limba aproape instant iar de la un macbaren aproape deloc(pe moment)

Va rog ajutati un confrate in suferinta.
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000

Re: dragi tovarasi.

Mesajde TLGTLC » 04 Feb 2014, 13:37

Bine ai venit pe forum! Imi pare rau sa aud asa ceva, la inceputuri am avut si eu probleme dar asta din graba si lacomie. Culmea este ca Macbaren mi s-a parut a face tutunuri ,,dureroase"iar latakiile sunt ca un pansament pentru cavitatea bucala. De cand fumez pipa adio bauturi carbogazoase. Probabil trebuie sa-si spuna parerea si un stomatolog.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: dragi tovarasi.

Mesajde Insuratelu Cristi » 04 Feb 2014, 13:43

Nu cred ca e vorba de lacomie. Pentru pipa trebuie sa iti faci timp. E primul lucru pe care il urmez. O pipa cu bol mediu dureaza la mine peste 40 50min. In functie de tutunul avut, deci nu s-ar spune ca ma grabesc. O mai las sa se odihneasca, o mai aprind inca o data daca se stinge. Oricum totul face parte dintr-un mare ritual pe care il provoc seara cand ajung acasa si dupa ce ma linistesc. Voi cum ati scapat de arsurile de pe limba??? sau cand??? :P
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000

Re: dragi tovarasi.

Mesajde TLGTLC » 04 Feb 2014, 14:28

Abstinenta o perioada, clatit gura cu ceai de musetel, mancat multe mere, igiena bucala si dentara foarte riguroasa. Mi-am facut un obicei din a prepara ceai de musetel si a face gargara de cateva ori pe saptamana. Daca fac mai mult pun sticla la frigider si incalzesc usor cat trebuie.
Cu toate astea o mai comit in zilele incarcate cand sunt nervos si stresat. Mie mi se fac basici in cerul gurii, limba s-a imunizat. Am grija si la umiditatea tutunului ptr ca un tutun uscat arde mai tare iar unul prea umed irita. E daravela mare
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: dragi tovarasi.

Mesajde Insuratelu Cristi » 04 Feb 2014, 14:59

Nene. Ce imi spui tu e ok, da' ce facem cu abstinenta totala, eeee???. Sunt fumator de peste 23 de ani si ma pot lauda ca nu am nici o zi fara fumat pipa sau tigara. De aceea am si trecut la pipa. Eram ca un copil in fata galantarului de bomboane la tutungerie. Imi este mereu pofta de cate ceva. Nu am fost un fumator consecvent de ceva. Mereu voiam alte gusturi, alte arome. De aici si pana la pipa nu a fost decat un pas. Am sa incerc si treaba cu ceiutzul de musetel sa vedem ce se intampla. Dar am incercat si treaba cu sucul de aloe vera si nu a functionat. Am sa va tin la curent. Fum rece.
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000

Re: dragi tovarasi.

Mesajde atzitzi » 04 Feb 2014, 17:42

Tlgtlc are dreptate in ceea ce priveste macbaren. In afara de navy flake si halberg red label nu am reusit sa ma apropii de nimic de la ei fara sa-mi ia gura foc. Incearca sa usuci tutunul ceva mai mult si sa alegi mixturi cu burley care dau un fum mai cremos. Burley-ul se preteaza si la aromatizari usoare, cele excesiv de aromatizate sint si ele periculoase. Un alt sfat, gasit undeva pe forum (de la Twain citire, cred) spune cam asa "decit o pipa prea incinsa mai bine o pipa stinsa".
Virginia curata este o chestie mai pretentioasa care necesita o experienta ceva mai mare. Putine sint virginiile domoale, ce am gasit eu au fost Ilsted Golden Flake si Imagine de la HU Tobacco?
Secretul suprem cred ca ar fi lepadatul de tigari.
Oricum, succes si bun venit pe forum.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: dragi tovarasi.

Mesajde Insuratelu Cristi » 04 Feb 2014, 19:04

Iti multumesc atzitzi si am sa iau in considerare sfatul tau. Problema mea nu este pipa incinsa nici condensul ci limba inflamata brusc de la latakia pe care o fumam cu placere luna trecuta, artisan`s blend /dunhill standard mixture/squadron leader de la care simt ca iau foc. Parca am ardei iute pe limba. Am sa incerc acum ca tot am ajuns acasa un "hal o the wynd" sa vedem cum se comporta "tovarasa limba" la o virginica asa buna. :41)
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000

Re: dragi tovarasi.

Mesajde Insuratelu Cristi » 05 Feb 2014, 09:23

@atzitzi Bun sfat cu uscatul tutunului. Se pare ca a functionat. Am lasat tutunul pe o foaie de hartie sa mai respire putin si sa se mai usuce, nu mult, undeva la 15 minute. Gustul nu a mai fost atat de intens iar pipa parca s-a incins doar o idee mai tare (sandblasted slight bent de la pipe-shop) dar... nu am mai simtit piscaturile groaznice pe limba(pe cele noi, cele vechi au ramas acolo :P). Sa ne traiesti sa sa ne mai dai sfaturi.
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron