Va salut cu respect

Moderator: mrg

Va salut cu respect

Mesajde mrg » 02 Iul 2014, 12:15

Nota moderator: Continuarea subiectului inceput aici: viewtopic.php?f=38&t=2055#p12956

Salut!
Si bine ai venit - pe forum,
Abordarea ta cu pipele estate, pentru perioada de inceput, este, in buna parte, corecta. Operatiunile de reconditionare te familiarizeaza cu obiectul in sine, cu metodele de igienizare, cu posibilele defecte si modurile in care poti le remedia.
Dar de aici pana la a distruge o pipa e ceva cale de batut daca ai de gand sa o deteriorezi prin utilizare si nu prin experimente (cum ar fi o modificare a formei, largirea canalului de fum etc.) sau manevre nerecomandate (cum ar fi golirea bolului lovindu-l cu buza de marginea unui obiect dur sau lovindu-l "dorsal" cu futacul, arzand buza pipei etc.). Ca sa distrugi o pipa fumand-o efectiv inseamna sa iti asumi constient niste experiente deloc placute. Din proprie experienta, iti pot spune ca pentru ca sa arzi bolul unei pipe iti trebuie perseverenta si rezistenta - la temperatura aia placerea fumatului dispare garantat si aproape sigur ca te alegi si cu limba arsa (poate si buza). Mai bine nu incerca si crede-ma pe cuvant.
Pe forum gasesti destule recomandari utile despre cum sa eviti astfel de situatii, rabdare si timp sa citesti iti trebuie. Citeste ce presupune "rotatia pipelor" si fa o estimare de cate pipe ai minim nevoie. Incearca sa iti aduni "necesarul" fara sa elimini din start ideea unei pipe noi, exista branduri la preturi accesibile si care ofera o calitate pe masura.
Iti recomand sa nu te concentrezi doar pe pipe, ci sa acorzi atentia cuvenita si "obiectului muncii", respectiv tutunului, ca far' de el nu vei ajunge fumator, ci doar colectionar de pipe :) (Asta si apropo de faptul ca nu am inteles din primul tau post ce tutun fumezi de fapt.)
Fum rece!
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Va salut cu respect

Mesajde motzu » 02 Iul 2014, 17:25

[quote="Learned"]Bine ai venit :)

"Nu exagera cu fumatul - altfel pierzi finetea gustului - mai ales daca ai doaar una doua pipe, deocamdata" < Ma-i facut curios, poti sa elaborezi?


Sunt 2 aspecte

Primul se refera la faptul ca fumatul de pipa excesiv ( well nu e o cifra exacta ) produce arsuri, iritatii, poate eczeme, iti reduce finetea si chiar placerea gustului a mirosului, limba saraca are si ea de suferit alaturi de laringe si alte cai respiratorii. Nu toate odata si nu e musai la unii sau la altii. Dar daca esti normal sensibil....

Al doilea aspect se refera la rotatia pipelor. O pipa ce a fost fumata de mai multe ori intr-o zi va fi o pipa nearisita, grea, plina de gudron si de mirosuri combinate. In general resturile au un gust teribil si strica placerea fumatei ca sa nu mai vorbim de igiena. Nerotite pipele se si uzeaza mai repede caci se vor incarca mai usor cu turta si daca exagerezi vor crapa.

Nu mai vorbesc ca e bine sa nu combini pipele de aromatice cu cele de latakia. Eu unul nu mai inteleg mimic din fumat daca fac asta iar mirosul/gustul sunt persistente hat-hat incolo.

In mainile mele au ajuns pipe ce trebuiau reconditionate, atat din zona estate cat si de la prieteni din clubul de pipa. Multe dintre ele am avute surpriza sa le gasesc foarte rar curatate. Mirosul general fiind nu cel mai bun. Dar desigur depinde de gustul fiecaruia si de ce nu si de pricepere

Succes
Avatar utilizator
motzu
Membru de onoare
 
Mesaje: 47
Membru din: 29 Mar 2013, 16:36

Re: Va salut cu respect

Mesajde motzu » 02 Iul 2014, 17:29

[quote="kassyo"]Momentan e doar una care se poate numi pipa, dar cu siguranta nu ma opresc la una. Fumatul excesiv intr-adevar scade finetea gustului si a mirosului, dar daca tot e sa-mi termin papilele gustative, macar sa fie intr-un mod placut. Asta e "prima dragoste" care mi-a venit cu mustiucul verde, putin "crantanit" si mata. Sincer nu ma ma inghesui la cele rare sau de firma pentru ca fiind la inceput cu siguranta o sa distrug vreo doua pana ma prind de cum sta treaba :))

Frumusica pipa ;)

Sa o fumesi sanatos

Din experienta proprie . Incearca si o pipa bent sau half bent mai ales daca vei fuma ( si vei fuma) tutunuri mai umede si cu predilectie la "glurgaiala" :-) [ zeama aia care iti ajunge in gura dupa ce pipa e mai incinsa ]

Daca te apuci de reconditionat iti pot da cu drag o tona de sfaturi.

Succes
Avatar utilizator
motzu
Membru de onoare
 
Mesaje: 47
Membru din: 29 Mar 2013, 16:36

Re: Va salut cu respect

Mesajde napoleon » 02 Iul 2014, 23:31

Iti spun si eu cu o usoara intarziere, bine ai venit! :1)
 Stiu ca la un moment dat a existat printre piparii clujeni o initiativa avand drept scop organizarea unor intalniri periodice. Cerceteaza si afla in ce stadiu mai sunt.
Altfel, la Sibiu este un Cerc al Fumatorilor de pipa si trabuc unde poti participa daca timpul si dispozitia iti permit. 
Te asteptam, bineinteles, si la intalnirile noastre bilunare daca ajungi in Bucuresti, sa impartasim pasiunea comuna.

Cat despre fumatul pipei, gasesti pe acest forum informatii suficiente pentru un inceput corect. Dupa aceea drumul ti-l fauresti singur si vei ajunge in momentul  impartasirii experientelor din ce in ce mai noi, dar trebuie sa te inarmezi cu Rabdare si Tutun.

Numai bine!
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Va salut cu respect

Mesajde Learned » 03 Iul 2014, 09:11

[quote="motzu"][quote="Learned"]Bine ai venit :)

Sunt 2 aspecte

Primul se refera la faptul ca fumatul de pipa excesiv ( well nu e o cifra exacta ) produce arsuri, iritatii, poate eczeme, iti reduce finetea si chiar placerea gustului a mirosului, limba saraca are si ea de suferit alaturi de laringe si alte cai respiratorii. Nu toate odata si nu e musai la unii sau la altii. Dar daca esti normal sensibil....

Al doilea aspect se refera la rotatia pipelor. O pipa ce a fost fumata de mai multe ori intr-o zi va fi o pipa nearisita, grea, plina de gudron si de mirosuri combinate. In general resturile au un gust teribil si strica placerea fumatei ca sa nu mai vorbim de igiena. Nerotite pipele se si uzeaza mai repede caci se vor incarca mai usor cu turta si daca exagerezi vor crapa.

Nu mai vorbesc ca e bine sa nu combini pipele de aromatice cu cele de latakia. Eu unul nu mai inteleg mimic din fumat daca fac asta iar mirosul/gustul sunt persistente hat-hat incolo.

In mainile mele au ajuns pipe ce trebuiau reconditionate, atat din zona estate cat si de la prieteni din clubul de pipa. Multe dintre ele am avute surpriza sa le gasesc foarte rar curatate. Mirosul general fiind nu cel mai bun. Dar desigur depinde de gustul fiecaruia si de ce nu si de pricepere

Succes


Cat crezi ca inseamna prea mult? Cand incepi sa nu mai simti toate nuantele tutunului fumat?
Cand papilele gustative si celulele ofactive nu mai fac fata si isi pierd sensibilitatea?

Apropo de combinat, eu dedic pipa unui blend si il fumez numai pe acela cu ea. Am avut rezultate de care sunt multumit pana acum. Ce parere ai despre aceasta metoda?
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013
Sus

Re: Va salut cu respect

Mesajde kassyo » 06 Iul 2014, 12:44

Wow nici nu ma mandeam ca o sa am parte de asa o primire de calduroasa. Sa incerc sa cuprind tot ce s-a discutat pana acum...
[quote="napoleon"]Stiu ca la un moment dat a existat printre piparii clujeni o initiativa avand drept scop organizarea unor intalniri periodice. Cerceteaza si afla in ce stadiu mai sunt.
Altfel, la Sibiu este un Cerc al Fumatorilor de pipa si trabuc unde poti participa daca timpul si dispozitia iti permit.
Te asteptam, bineinteles, si la intalnirile noastre bilunare daca ajungi in Bucuresti, sa impartasim pasiunea comuna.
Am vazut asta si o sa incerc sa vad ce se intampla aici si cu siguranta ne vom vedea si prin Bucuresti(vine perioada de cursuri), Sibiul e mai aproape si nu e exclus sa fac prezenta acolo, daca in Cluj s-a renuntat la idee :)
[quote="motzu"]
Frumusica pipa ;)
Sa o fumesi sanatos
Din experienta proprie . Incearca si o pipa bent sau half bent mai ales daca vei fuma ( si vei fuma) tutunuri mai umede si cu predilectie la "glurgaiala" :-) [ zeama aia care iti ajunge in gura dupa ce pipa e mai incinsa ]
Daca te apuci de reconditionat iti pot da cu drag o tona de sfaturi.
Succes
Multumesc, cred ca o sa am nevoie de sfaturi, pentru ca se pare ca micile trucuri de estetica nu sunt scrise pe nicaieri. Cat despre bent/halfbent, e pe drum un Chacom Champion. Cu sunetul ala am razolvat-o relativ simplu(la alta pipa) cu un tub spiralat din aluminiu care ajunge pana in bol/shank/cuva(nu stiu exact cum sa-i zic) facut din o bucata de doza de pepsi(daca nu se incinge capatul suficient cat sa evapore, atunci se scurge inapoi in bol/shank/cuva. Pt mine a mers de exceptie si desi stiu ca poate nu e indicat, dar le curat dupa fiecare utilizare cu izopropilic, putin bicarbonat de sodiu si cateva picaturi de otet(se pare ca e mai eficient decat cu retorta) si cateva ore stau in frigider(uscare prin racire) si asa am garantia ca nu prind niciun iz aiurea.
[quote="mrg"]
Abordarea ta cu pipele estate, pentru perioada de inceput, este, in buna parte, corecta. Operatiunile de reconditionare te familiarizeaza cu obiectul in sine, cu metodele de igienizare, cu posibilele defecte si modurile in care poti le remedia.
Dar de aici pana la a distruge o pipa e ceva cale de batut daca ai de gand sa o deteriorezi prin utilizare si nu prin experimente (cum ar fi o modificare a formei, largirea canalului de fum etc.) sau manevre nerecomandate (cum ar fi golirea bolului lovindu-l cu buza de marginea unui obiect dur sau lovindu-l "dorsal" cu futacul, arzand buza pipei etc.).
Iti recomand sa nu te concentrezi doar pe pipe, ci sa acorzi atentia cuvenita si "obiectului muncii", respectiv tutunului, ca far' de el nu vei ajunge fumator, ci doar colectionar de pipe :) (Asta si apropo de faptul ca nu am inteles din primul tau post ce tutun fumezi de fapt.)
Fum rece!
Sincer, nu am nici cea mai mica idee ce reprezinta "estate", dar banuiesc ca are de-a face cu forma. De experimentat, va urma deoarece am achizitionat un Chelsea London, care pe langa condensul abundent(problema rezolvata) se si incinge fantastic de tare(inca in studiu). Tutunul nu e un brand, ci il iau de la o persoana care il cultiva si il trateaza ca atare(uscare, fermentare, tratare termica etc) si fara arome adaugate. E doar aroma de virginia si burley, de asta am zis de "aroma de aluna", cel putin asa mi se pare mie. Asta l-am avut la indemana cand am renuntat sa mai fac tigari si sa-i dau inainte cu pipa. Urmeaza sa experimentez si tutunuri, ca doar Ungaria e destul de aproape si mereu ma intrebam cum e la gust Cavendish-ul :)) .

Acum am si eu o intrebare... Cu pipa Chelsea a venit la pachet o alta, neagra, cu aspect de scoarta de copac, potrivita ca marime si are pe mustiuc doar un "E" intr-un cerc si niciun alt marcaj. Sunt curios ce e cu ea pt ca se fumeaza foarte bine... nu se incinge deloc, nu condenseaza, tutunul arde pana la capat fara sa o reaprind, iar fumul iese usor caldut. Aveti idee de a cui poate fi?
Si acum ca am inteles si eu urarea "fum rece", asta va doresc si eu: Fum rece cu aroma preferata sa aveti :1)
Semper fi
Avatar utilizator
kassyo
 
Mesaje: 7
Membru din: 28 Iun 2014, 06:17
Localitate: Cluj-Napoca
Fumez pipa din: 0- 5-2014
Sus

Re: Va salut cu respect

Mesajde MarcBarbu » 06 Iul 2014, 13:16

Estate se refera la pipe care nu sunt noi.
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Va salut cu respect

Mesajde TLGTLC » 07 Iul 2014, 18:38

@kassio ce fumezi tu acolo nu este deloc tutun de pipa care se obtine printr-un proces laborios si ma indoiesc ca persoana aceea are toate ustensilele, instalatiile, retete etc.
De la unguri poti lua multe sortimente incepand cu Black Gold bun acum cativa ani insa l-am abandonat pentru ca l-au prostit, Jacht care are aceeasi soarta. Poti lua MacBaren, Stanwell si multe altele insa ungurii se pare ca iubesc aromaticele si sunt slabe sanse sa fumezi un VaPer sau o latakie cumparata dintr-o tutungerie de a lor. Dar chiar si acestea sunt ambalate la plic si de multe ori le iei vechi, eu unul m-am lipsit. Mai bine dai niste bani si iei la cutie metalica din tara sau de pe pipe-shop.net, mai gasesti din cand in cand pe okazii si abia apoi vei intelege ce inseamna fumatul de pipa. Am cunoscut destui care au facut ca tine si apoi se plangeau ca pipa nu e de ei, nestiind ca nu au avut parte niciodata de o fumata adevarata.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Va salut cu respect

Mesajde mrg » 08 Iul 2014, 10:23

Salut, iar, kassio,

O parte din raspunsuri le-ai primit deja.
Retine insa ideea de a acorda atentia cuvenita tutunului. TLGTLC ti-a explicat de ce nu este OK sa cumperi/fumezi un tutun manufacturat casnic, de provenienta incerta. Proabil ca este o solutie mai ieftina, dar la fel de probabil ca este si destul de departe de un amestec Virginie-Burley bine prelucrat, facut de un producator consacrat. (Apropo de combinatia aceasta, iti recomand Peterson - University Flake, un tutun excelent, in opinia mea. Poti citi review-urile pe site.)
Citeste pe forum review-urile pentru tutunuri, identifica unul care crezi ca ti-ar placea si il poti gasi si in Cluj (daca am retinut corect) si incearca-l. Si mai incearca sa ajungi si la o reuniune a piparilor (din Bucuresti sau Sibiu), pentru ca astfel poti gusta din mai multe varietati de tutun si poti afla pe viu mai multe informatii utile.
Fum rece!
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Va salut cu respect

Mesajde motzu » 08 Iul 2014, 11:29

Kassio

Pareri d'ale mele :)

1. cumpara un tutun ca lumea - nu ca si puritate ci ca si tratament - nici cele de pipa nu sunt fantastic de chimicalizate asa ca poti avea incredere in ele . Cu un tutun bun incepi. Cu cele proaste strici limba dintii si organele interne :)
2. Parerea mea e sa nu faci mari improvizatii in pipa - mai ales cu aluminiu. Eu ma feresc de el ca naiba - desi am si eu pipe fara filtru la care in genere le scot aluminul ala - incearca si una cu filtru de 9mm si vezi de iti va place . Nu mai baga izopropilic si Na2CO3 si otet in pipe - e lemn - atrage toate mirosurile si cine stie ce dumnezeu le mai face la porii aia ai lemnului care au un rol .

Vrei sale cureti ? Lasa-le la racit si uscat 24 de ore dupa care foloseste o perie moale sau tepoasa ( dupa preferinte si putinta) umezita ori in alcool simplu ( nu verde ) sau votca coniac, whiskey etc si curata mustiucul si shank-ul ( o descriere si un site ff bun de reconditionari pipe aici : http://rebornpipes.com/2013/03/15/what- ... ipe-parts/ )

Bolul il lasi in pace = amesteci tutunul ars cu futacul, pui degetul peste pipa si o agiti de cateva ori cat se se imprastie cenusa uniform pe pereti. That's all

Care din cele 3 logo-uri de mai jos sunt pe pipa ta ?

Succes si fum rece

[attachment=0]
eds1a.jpg
eds1a.jpg (4.14 KiB) Vizualizat de 38916 ori
[attachment=1]
ehrlich1a.jpg
ehrlich1a.jpg (14.4 KiB) Vizualizat de 38916 ori
[attachment=2]
ehrlich2a.jpg
ehrlich2a.jpg (3.49 KiB) Vizualizat de 38916 ori
Avatar utilizator
motzu
Membru de onoare
 
Mesaje: 47
Membru din: 29 Mar 2013, 16:36
Sus

Re: Va salut cu respect

Mesajde kassyo » 08 Iul 2014, 15:29

E doar tutunul care a ramas din vremea cand faceam tigari, tutun pe care il fumez de vreo 3 ani si in afara de faptul ca altfel urc un deal(fara sa-mi ajunga limba la genunchi) in rest nu e nicio diferenta, dar am zis anterior ca o sa trec pe alt tutun, de pipa. Am zis sa-l termin doar daca tot mai am si e bun.
Am ales combinatia de izopropilic, Na2CO3 si otet, tocmai din motivul ca nu lasa niciun miros si nu ataca lemnul. Izopropilicul este alcool tehnic cu puritate 99% ca si cel dublu rafinat si se evapora fara urme, bicarbonanul absoarbe din mirosul de tutun si otetul e doar pt reactia efervescenta sa scoata totul afara frumos. Nu ramana nimic in urma decat pipa curata si mai putin "puturoasa". E asemanator cu metoda cu sare si alcool, doar ca mai rapida.
Nu stiu de ce va feriti de aluminiu, oxidul sau este unul din cele mai stabile elemente chimice din natura si nu-si rupe legaturile prea usor.
Din logo-urile oferite, al doilea e cel mai apropiat de ce am eu.
Semper fi
Avatar utilizator
kassyo
 
Mesaje: 7
Membru din: 28 Iun 2014, 06:17
Localitate: Cluj-Napoca
Fumez pipa din: 0- 5-2014

Re: Va salut cu respect

Mesajde MarcBarbu » 08 Iul 2014, 20:56

Aluminiul este neurotoxic.
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Va salut cu respect

Mesajde kassyo » 10 Iul 2014, 16:03

[quote="MarcBarbu"]Aluminiul este neurotoxic.

Adevar graiesti, cand citisem prin 2008, era doar in stadiul de teorie nedemonstrata. Update: am dublat valoarea pipei prin inlocuirea improvizatiei cu o tija modelata si gaurita corespunzator din argint :))
Semper fi
Avatar utilizator
kassyo
 
Mesaje: 7
Membru din: 28 Iun 2014, 06:17
Localitate: Cluj-Napoca
Fumez pipa din: 0- 5-2014
Sus

Re: Va salut cu respect

Mesajde motzu » 10 Iul 2014, 22:29

IPA fata de etanol are un grad de toxicitate mai maricut, mai ales pe tractul superior. Desigur reziduul e infim si probabil nu face mult rau. Eu folosesc alcool din cereale de 90 grade, just sa fiu sigur

Despre bicarbonat nu stiu ce sa zic. Zero idee. Si depsre sare se spune ca lasa un gust/miros. Uneori asa e dar mie mi-a parut agreabila senzatia

Otetul ala nu lasa nici un miros in urma ? Zero ? Asa bine e dozata cantitatea de bicarbonat ? Super fain atunci !

Oricum, spor si fum rece
Avatar utilizator
motzu
Membru de onoare
 
Mesaje: 47
Membru din: 29 Mar 2013, 16:36

Re: Va salut cu respect

Mesajde kassyo » 11 Iul 2014, 01:36

Aici e partea faina a lucrurilor, alcoolul tehnic aka izo se evapora 100% si nu lasa nimic in urma de asta se foloseste pe suprafete unde rezidurile trebuie sa fie 0(capete de redare magnetice chiar si platane de hdd), bicarbonatul e recunoscut ca dezodorizant, se mai foloseste si la frigidere care prind miros; iz-ul de care spuneti ca ramane e de la clorul din sare si doza de otet nu trebuie sa fie exacta pt reactie pt ca oricum se clateste cu apa si se lasa la uscat. Otetul ca si alcoolul se evapora. Logica mea a fost cam asa: alcoolul inmoaie gudronul si nicotina depuse, bicarbonatul este abraziv, reactia cu otetul nu e 100% deci "rade" stratul de gudron sub presiune, plus ca reactia efervescenta da nastere fenomenului de nucleoza(sper sa nu gresesc termenul) asemanatoare reactie la suprafata unui mentos in cola care dezlipeste de pe pereti ce ramane. Aceeasi metoda merge f bine la curatat argint sau aur, le scoate ca noi si nu implica efort. folosesc metoda inca de la inceput si nu am simtit iz de otet sau altceva, iar alcoolul nu ramane nimic din el. Otetul este din vin(ala comun de bistrita), cu mere nu am incercat pt ca este mai aromat. Totul dureaza in jur de maxim 7-8 minute. Ale mele niciuna nu au turta formata de 1 mm, asa ca probabil o sa difere timpii de uscare. Eu am ales varianta cu uscare la rece pentru ca este aceeasi metoda de a usca materiale fine gen hartie veche, papirus, furnir etc si banuiesc ca e mai ok. Nu va ganditi ca le bag la congelator. Deasemenea pe mustiuc am optat sa pun tub termocontractibil(varnesh, popular) sa o pot folosi handsfree cat lucrez fara sa imi fac griji de urme pe mustiuc. Pt luciu, se gaseste la magazinele de chimicale vopsea de piele cu un stabilizator 2 tuburi cu burete. Vopseaua, neagra in cazul meu mi-a prins bine la cea neagra care ziceam anterior ca se fumeaza bine. Vopseaua e pe baza de apa, dar stabilizatorul e ce m-a interesat, e ca un lapte tot pe baza de apa si contine ceara. Da un luciu dupa putina frecare de nu e adevarat, ramane sticla(vreo 20 ron costa ambele). Ambele sunt non toxice si citisem pe un forum din afara ca asa ceva se foloseste si la ele initial cand ies din fabricatie in afara de lacul pe baza de apa. Nu am idee inca ce sa fac cu Chelsea-ul care se incinge in draci. Am incercat capitonarea temporara a interiorului bolului si se cunoaste diferenta fantastica, cred ca nu am de ales decat sa o pun la treaba cu ceva tutun mai umed sa fac turta mai repede si poate vine pe calea cea buna.
Semper fi
Avatar utilizator
kassyo
 
Mesaje: 7
Membru din: 28 Iun 2014, 06:17
Localitate: Cluj-Napoca
Fumez pipa din: 0- 5-2014

Re: Va salut cu respect

Mesajde MarcBarbu » 11 Iul 2014, 11:54

Sau s-o fumezi mai lent, atunci cand esti mai linistit, si ai timp de alocat chestiei asteia.
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Va salut cu respect

Mesajde kassyo » 11 Iul 2014, 20:25

[quote="MarcBarbu"]Sau s-o fumezi mai lent, atunci cand esti mai linistit, si ai timp de alocat chestiei asteia.

Am incercat asta si fara rezultat, mai incet de atat si stau cu flacara in permanenta pe ea
Semper fi
Avatar utilizator
kassyo
 
Mesaje: 7
Membru din: 28 Iun 2014, 06:17
Localitate: Cluj-Napoca
Fumez pipa din: 0- 5-2014
Sus

Re: Va salut cu respect

Mesajde motzu » 12 Iul 2014, 11:49

[quote="kassyo"]Aici e partea faina a lucrurilor, alcoolul tehnic aka izo se evapora 100% si nu lasa nimic in urma de asta se foloseste pe suprafete unde rezidurile trebuie sa fie 0(capete de redare magnetice chiar si platane de hdd), bicarbonatul e recunoscut ca dezodorizant, se mai foloseste si la frigidere care prind miros; iz-ul de care spuneti ca ramane e de la clorul din sare si doza de otet nu trebuie sa fie exacta pt reactie pt ca oricum se clateste cu apa si se lasa la uscat. Otetul ca si alcoolul se evapora. Logica mea a fost cam asa: alcoolul inmoaie gudronul si nicotina depuse, bicarbonatul este abraziv, reactia cu otetul nu e 100% deci "rade" stratul de gudron sub presiune, plus ca reactia efervescenta da nastere fenomenului de nucleoza(sper sa nu gresesc termenul) asemanatoare reactie la suprafata unui mentos in cola care dezlipeste de pe pereti ce ramane. Aceeasi metoda merge f bine la curatat argint sau aur, le scoate ca noi si nu implica efort. folosesc metoda inca de la inceput si nu am simtit iz de otet sau altceva, iar alcoolul nu ramane nimic din el. Otetul este din vin(ala comun de bistrita), cu mere nu am incercat pt ca este mai aromat. Totul dureaza in jur de maxim 7-8 minute. Ale mele niciuna nu au turta formata de 1 mm, asa ca probabil o sa difere timpii de uscare. Eu am ales varianta cu uscare la rece pentru ca este aceeasi metoda de a usca materiale fine gen hartie veche, papirus, furnir etc si banuiesc ca e mai ok. Nu va ganditi ca le bag la congelator. Deasemenea pe mustiuc am optat sa pun tub termocontractibil(varnesh, popular) sa o pot folosi handsfree cat lucrez fara sa imi fac griji de urme pe mustiuc. Pt luciu, se gaseste la magazinele de chimicale vopsea de piele cu un stabilizator 2 tuburi cu burete. Vopseaua, neagra in cazul meu mi-a prins bine la cea neagra care ziceam anterior ca se fumeaza bine. Vopseaua e pe baza de apa, dar stabilizatorul e ce m-a interesat, e ca un lapte tot pe baza de apa si contine ceara. Da un luciu dupa putina frecare de nu e adevarat, ramane sticla(vreo 20 ron costa ambele). Ambele sunt non toxice si citisem pe un forum din afara ca asa ceva se foloseste si la ele initial cand ies din fabricatie in afara de lacul pe baza de apa. Nu am idee inca ce sa fac cu Chelsea-ul care se incinge in draci. Am incercat capitonarea temporara a interiorului bolului si se cunoaste diferenta fantastica, cred ca nu am de ales decat sa o pun la treaba cu ceva tutun mai umed sa fac turta mai repede si poate vine pe calea cea buna.


Neata

Detaliaza putin pasii si timpii cu bicarbonatul ala si otet ca m-ai fcut curios. Te rog :)

Eu folosesc shellac pentru pipe - in combinatie cu ulei de masline - o sa fac un mic compendiu de reconditionare pipe estate - deocamdata mai am de scris vreo 25% si il urc sus .Daca esti curios poti cauta pe google french polish ( http://www.wikihow.com/Apply-a-French-Polish )

Cu ceara si alte chestii nu am incercat - ce marca e vopseaua aia de piele te rog ? O poza ? tot ce am gasit eu pe negru au fost cu organici inauntru si nu e bine

Fum rece sa ai !
Avatar utilizator
motzu
Membru de onoare
 
Mesaje: 47
Membru din: 29 Mar 2013, 16:36
Sus

Re: Va salut cu respect

Mesajde Learned » 12 Iul 2014, 20:23

Acum parca vreau si eu sa restaurez o pipa, cand va aud ca vorbiti despre asta, lol :)

Am gasit-o pe asta, ce credeti?

http://www.okazii.ro/pipe/pipe/pipa-roc ... a158151332
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013

Re: Va salut cu respect

Mesajde motzu » 14 Iul 2014, 22:19

Mai bine asta :

http://www.okazii.ro/pipe/pipe/pipa-a146508824

Pana nu o incalt eu ::7)
Avatar utilizator
motzu
Membru de onoare
 
Mesaje: 47
Membru din: 29 Mar 2013, 16:36

Următorul

Înapoi la Elemente de bază

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron