Buna ziua tuturor

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Buna ziua tuturor

Mesajde Passepartout » 27 Iul 2014, 09:25

Se poate face-n orice clipă
O constatare de temei:
Doar pipa lui, celebra-i pipă,
E singura ce dă scântei.

Florin Iordăchescu din Fumuri (culegere de epigrame) (2002)

Bună ziua tuturor!

Mă bucur tare mult că pot împărtăși pasiunea pipelor cu voi și că pot citi articolele absolut interesante postate pe site. Numele meu este Dan Popescu. Sunt inginer (am terminat facultatea la Brașov) și lucrez la Centrala Nucleară de la Cernavoda. În plus, mă ocup cu mare interes și drag de o agenție de turism, culegând roadele satisfacțiilor pe care turiștii mi le oferă la întoarcere. Locuiesc în Fetești, fapt care nu îmi conferă o deschidere foarte mare în aria socializării.

Fumez pipă de peste 7 ani și am încercat să degust cât mai multe amestecuri de tutun, în timp ce dau paginile reale (adică de hârtie) ale unui roman bun care îmi cade în mână. Dacă nu găsesc un roman bun, atunci substitui acest deziderat cu ceaiul verde. Am rămas fanul câtorva amestecuri de tutun dintre care vă voi enumera câteva: Guilty Pleasure de la Ashton, Connoisseur's Choice si University Flake de la Peterson, Stanwell Vanila, Linea Epoque Antique de la Silem, tutunurile fără latakia de la Mac Baren, toate amestecurile de la WO Laesen. Lista ar mai conține putea conține câteva titluri, dar mă limitez la acestea.

Ca o realizare personală în ceea ce privește pasiunea pentru pipe, am participat în 2009 la concursul international de fumat lent pe echipe de la Debrecen. Am câștigat experiența unui concurs și plăcerea de a fuma două zile pipa printre 400-500 de pipari :). Pentru că eram singurul român prezent, am fost adoptat de echipa UPCA Chicago și am fumat alături de ei 50 și ceva de minute. Câștigătorii primelor trei locuri au reușit să fumeze pipa în peste 3 ore (de răbdare și apă minerală) :ymblushing:. M-am ales cu o pipă din briar cu inscripția concursului, cu un futac de concurs, o sticlă de ceva alcool și cu o pipă a unui Maestru Pipar de 7 generații din Chamonix - Maître Pipier Genod. DIn această pipă, pe care am dat o mică avere, nu am fumat niciodată - o consider pipa mea de colecție și o privesc din când în când cu jindul unui pirat care a descoperit o comoară :).

O perioadă de timp, am mers la câteva întâlniri organizate la Constanța de Oleg și am avut plăcerea să întâlnesc oameni deosebiți care împărtășeșsc o adevărată pasiune pentru pipe și pentru tangentele acestora.

Închei aici scurta mea prezentare cu speranța că vom reuși să ne și vedem la un tutun și un ceai verde, cât de repede!

Fum rece tuturor!
Avatar utilizator
Passepartout
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Iul 2014, 11:34
Localitate: Fetesti
Fumez pipa din: 01 Oct 2007

Re: Buna ziua tuturor

Mesajde Radu-Mihai » 27 Iul 2014, 10:46

Bun venit pe forumul Pipa Club Bucuresti!
Asa cum ai remarcat,forumul cuprinde multe informatii,atat pentru incepatori,cat si pentru avansati( mereu ai de invatat!).
Se pare ca ceva experienta, intr-un concurs de fumat pipa lent, ai avea!...
Daca urmaresti subforumul:"Concursuri de fumat pipa",vei gasi amanunte despre acestea.

Pana la o eventuala intalnire: fum rece!
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Buna ziua tuturor

Mesajde Gordon » 27 Iul 2014, 18:05

Bun venit!
Felicitari pentru participarea la concursul de fumat pipa. Parca-mi aduc aminte ca subiectul a fost comentat pe forumul pipaclub.ro (care nu mai functioneaza). Oricum, inscrierile sunt pe ultima suta de metri la concursul din acest an la care vor participa 2 pipari din Romania. In caz ca te intereseaza: viewtopic.php?f=216&t=2032

Daca ai drum prin Bucuresti, noi tinem intalnirile la 2 saptamani, vinerea de la ora 17 (vara, 18 iarna): viewforum.php?f=26


Dat fiind experienta ta, nu ar strica sa arunci o privire pe reviewurile forumului si, de ce nu, sa scrii parerea ta despre tutunurile incercate de-a lungul timpului:
viewforum.php?f=21
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Buna ziua tuturor

Mesajde Passepartout » 03 Aug 2014, 11:59

Mulțumesc pentru primire și pentru aprecieri. Am atașat câteva poze de la concursul de pipă Debrecen 2009 - sper să vă placă.

Voi incerca să postez cât mai des pe link-urile indicate și să ajung să vă cunosc la o fumată!

Fum Rece!
Fişiere ataşate
pipe.JPG
pipe expozitie
la masa de concurs.JPG
la masa de concurs
L Vipratti pipes.JPG
pipe Luigi Vipratti
Jacopo pipe.JPG
o pipa deosebita semnata Jacopo
eu in asteptarea startului.JPG
in asteptarea startului
echipa Dnamarcei.JPG
echipa Danemarcei
echipa alaturi de care am concurat - UPCA Chicago.jpg
echipa alaturi de care am concurat - UPCA Chicago
aici afisajul a indicat castigatorul locului I.JPG
aici afisajul a indicat castigatorul locului I
Avatar utilizator
Passepartout
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Iul 2014, 11:34
Localitate: Fetesti
Fumez pipa din: 01 Oct 2007

Re: Buna ziua tuturor

Mesajde napoleon » 08 Aug 2014, 23:45

Bine ai venit Passepartout!
Felicitari pentru participarea la concurs. Inteleg din cele postate ca ai concurat pentru echipa din Chicago? Stiu ca este o regula ca periodic, cand concursul international are loc pe echipe, aceasta trebuie sa fie constituita din minim 3 membri (exemplul de anul trecut din Polonia cand noi am avut 3 colegi participanti care au reprezentat Romania prin PCB).
Ne poti indica timpul pe care l-ai realizat?

Te asteptam cu drag la intalniri, sa ne cunoastem si sa impartasim pasiunea comuna. :1)
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Buna ziua tuturor

Mesajde napoleon » 08 Aug 2014, 23:50

Si bineinteles, te asteptam cu drag sa participi la concursul national de fumat pipa lent pe care il organizam de 3 ani la sfarsitul anului (sfarsit de noiembrie: viewtopic.php?f=216&t=1960).

Anul acesta vom desfasura editia a IV-a.
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Buna ziua tuturor

Mesajde Learned » 09 Aug 2014, 10:19

Bine ai venit Passepartout :)
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013

Re: Buna ziua tuturor

Mesajde Passepartout » 10 Sep 2014, 18:46

Salutări tuturor și mulțumesc pentru mesajele de întâmpinare!!!

Îmi cer scuze că am dat un răspuns tardiv, dar timpul și-a făcut dispariția destul de des în ultima vreme...

Sper și eu să ne vedem cât mai curând.

Fum Rece!!!
Avatar utilizator
Passepartout
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Iul 2014, 11:34
Localitate: Fetesti
Fumez pipa din: 01 Oct 2007

Re: Buna ziua tuturor

Mesajde Passepartout » 10 Sep 2014, 18:56

[quote="napoleon"]Bine ai venit Passepartout!
Felicitari pentru participarea la concurs. Inteleg din cele postate ca ai concurat pentru echipa din Chicago? Stiu ca este o regula ca periodic, cand concursul international are loc pe echipe, aceasta trebuie sa fie constituita din minim 3 membri (exemplul de anul trecut din Polonia cand noi am avut 3 colegi participanti care au reprezentat Romania prin PCB).
Ne poti indica timpul pe care l-ai realizat?

Te asteptam cu drag la intalniri, sa ne cunoastem si sa impartasim pasiunea comuna. :1)



Mulțumesc pentru aprecieri, Napoleon!

Da, era UPCA din Chigaco si un maestru de pipe din Chamonix - am fost deci 5 - era într-adevăr o regulă, neputând să intri în concurs fără să faci parte dintr-o echipă. Avantajul a fost acela că echipele se puteau forma la fața locului, indiferent de naționalitate. În legătura cu timpul meu, cred că am scris undeva prin mesajul meu inițial că am fumat (nu prea lent :ymblushing: ) un timp modest în comparație cu ceilalți... 50 și un pic de minute.

Îmi plănuisem să vin și acest an în Germania, dar cum Murphy lucrează, iar socoteala de-acasă e (de cele mai multe ori) diferită cu cea din târg, nu voi mai reuși să ajung. Mi-ar fi plăcut să mergem cu echipa și să ne cunoaștem mai bine.


Mulțumesc în egală măsură pentru invitația la întâlniri și la concursul PCB din noiebrie. Voi veni cu drag!
Avatar utilizator
Passepartout
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Iul 2014, 11:34
Localitate: Fetesti
Fumez pipa din: 01 Oct 2007

Re: Buna ziua tuturor

Mesajde Mihai.Petrisor » 21 Oct 2014, 10:34

Urez si eu cu intarziere un Bun venit! pe forumul nostru primului roman care a participat la un campionat mondial. M-am uitat pe clasamentele din 2009 si am constatat cateva lucruri interesante / amuzante:

1. daca in 2012 la Sevilla eu am fost inregistrat initial ca rus, la Debrecen un rus (Lev Vasiliev, pozitia 19 la individual) a fost inregistrat ca roman;
2. echipa maghiarilor din Tinutul Secuiesc (Székelyudvarhelyi Pipaklub, pozitia 19 in clasamentul pe echipe) a figurat ca echipa din Romania (in 2014 au concurat sub steagul Ungariei);
3. au fost permise si echipe constituite dintr-o singura persoana!

Atasez linkurile catre clasamente:
- individual: http://www.vdp-pfeifenverband.de/Platzi ... vidual.pdf
- pe echipe: http://www.vdp-pfeifenverband.de/Platzi ... _final.pdf

Ma uit in viitorul apropiat si pe clasamentele din anii mai vechi, sa vedem ce minuni mai gasesc si acolo :D
Audiatur et altera pars.
Avatar utilizator
Mihai.Petrisor
Membru de onoare
 
Mesaje: 272
Images: 99
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1998


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron