Salutare tuturor

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Salutare tuturor

Mesajde sarazin » 16 Ian 2015, 01:46

Salve,
Am poposit in acest colt, cu un iz aparte, indrumat de Google catre o comunitate care impartaseste aceeasi pasiune.
Sint la capitolul studiu in ale pipatului, intentionez sa trec de la stadiul de locomotiva viciata la a savura 1-2 pipe pe zi. De foarte mult timp cochetez cu ideea de a fuma pipa, dar de curand am decis sa trec la practica.
Imi place tutunul aromat cu note de citrice, dulci, conifere, lemnoase, blend cu o baza de tutun Izmir sau Latakia, in functie de starea de spirit pe care o am sau pe care doresc sa o ating.
Sper sa nu va inebunesc pentru ca voi avea multe intrebari :)
Voi participa cu mare drag la intalnirile PCB din Bucuresti.
:41) echipei care a pus pe picioare acest club!
Toate cele bune!
Avatar utilizator
sarazin
 
Mesaje: 28
Membru din: 15 Ian 2015, 07:52
Localitate: Bucuresti

Re: Salutare tuturor

Mesajde Gordon » 16 Ian 2015, 10:44

Bun venit pe forum!

O parte din raspunsuri le gasesti aici, daca ai rabdare sa cauti. La restul, in masura in care ne pricepem, ne mai dam si noi cu parerea. :1)
Dar nimic nu se compara cu experienta proprie, pe care o capeti in timp. In materie de pipa si tutun majoritatea raspunsurilor sunt subiective. :)
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Salutare tuturor

Mesajde napoleon » 16 Ian 2015, 13:25

Bine ai sosit pe forum, Sarazin!

Intotdeauna ne bucura sa aflam ca exista multi din cei care impartasesc aceasta pasiune de degustare a tutunurilor cu pipa.

Iti recomand sa incepi calatoria cu studiul acestui forum, in masura in care se ridica la asteptarile tale. Apoi o sa intelegi ca este un tabiet care contine doza sa de subiectivism. Si asa, mergand mai departe, o sa constati cum nu este vorba despre un viciu ci despre virtute.
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Salutare tuturor

Mesajde Mihai.Petrisor » 16 Ian 2015, 14:09

Marhaban! (Salut) si Ahlan wa sahlan! (Bun venit) Sarazin :)
Te asteptam cu drag la intalnirile noastre. Prima va fi vineri, saptamana viitoare. O sa postez anuntul cu locatia si ora luni sau marti, atat pe forum cat si pe Facebook.
Ila allikae! (Pe curand)
Audiatur et altera pars.
Avatar utilizator
Mihai.Petrisor
Membru de onoare
 
Mesaje: 272
Images: 99
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1998

Re: Salutare tuturor

Mesajde sarazin » 16 Ian 2015, 16:12

Multumesc tuturor pentru urari!
Asa cum a spus Robaina si Napoleon, aceasta arta are si o doza mare de subiectivism.
Nu sint strain de asemenea arte, care necesita preludiu, rabdare, perseverenta, dar in unele cazuri si un pic de fler si talent, altfel e mai bine sa renunti :D. Unditar in copilarie, mai tarziu am descoperit spinning-ul, recent pescuitul la crap(le spuneam mamaligari pescarilor de crap in trecut, acum ii consider artisti) si banuiesc ca urmeaza peste cativa ani probabil muscaritul. Sa te fereasca sfantul sa incepi o discutie pe un forum de unditari pe tema ce fir aleg in functie de , ce mulineta, ce lanseta, ce nada, ce momeala, ce nod etc. Pot iesi discutii aprinse pentru alegerea formei unuei simple agrafe. Alte exemple ar fi alegerea unei camere foto, boxe, amplificator audio. Unde gasesti o doza mai mare subiectivism? Dar daca iesi putin din praful ridicat in urma dezbaterii iti dai seama ca sint niste alegeri care nu sint chiar subiective. A te obisnui cu ceva in lipsa de alternative mai bune/eficinete poate fi interpretat ca subiectivism, si refuzul alternativei pe motivul obisnuintei. Desi inca nu am pus pipa in gura sint aprope sigur ca si in acest caz se poate schita in linii mari portretul pipei ideala pentru nevoile unui pipar. Iar in legatura cu tutunul gusturile nu se discuta, dar este o diferenta mare intre a spune asta "e un tutun prost" sau asta "e un tutun bun dar nu e pe gustul meu".
Tutun am degustat savurand din cand in cand o narghile de tutun(tutun curat, nu marmelada prajita) si uneori am mai rulat tigari. Despre cel de pipa nu am nici o idee decat din auzite.

" Si asa, mergand mai departe, o sa constati cum nu este vorba despre un viciu ci despre virtute"
Momentan la mine este viciu, asa cum am mai spus, imi doresc sa ajung la placere savurand 1-2 pipe pe zi. Imi cer scuze, dar "virtute" cred ca e putin exagerat :D , ati putea spune ca cel care savureaza o pipa poseda anumite virtuti si fara ele nu ar face acest lucru, dar nu ritualul in sine. Dar daca se ajunge la fumat, nu la savurat, deja dispare. Savurez cand mananc 2 sarmale cu o lingura de mamaliga, daca mananc o oala cu tot cu arsura de pe fund deja e altceva, asa e si cu fumatul. Este o parere personala si imi cer scuze daca jignesc pe cineva dar nu asta e intentia.

"Iti recomand sa incepi calatoria cu studiul acestui forum, in masura in care se ridica la asteptarile tale."
Am citi multe postari si le multumesc tuturor pentru timpul si rabdarea acordata, asa creste o "comunitate". Cu privire la asteptarile mele, sint un novice, "un soldat", dar pot sa recunosc multimea de oameni de calitate prezenti pe acest forum, "generali, maresali, colonei" cu experienta si informati in ale pipatului.
Ultima oară modificat de sarazin pe 16 Ian 2015, 16:16, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
sarazin
 
Mesaje: 28
Membru din: 15 Ian 2015, 07:52
Localitate: Bucuresti

Re: Salutare tuturor

Mesajde sarazin » 16 Ian 2015, 16:15

[quote="Mihai.Petrisor"]Marhaban! (Salut) si Ahlan wa sahlan! (Bun venit) Sarazin :)
Te asteptam cu drag la intalnirile noastre. Prima va fi vineri, saptamana viitoare. O sa postez anuntul cu locatia si ora luni sau marti, atat pe forum cat si pe Facebook.
Ila allikae! (Pe curand)


Marhaban Ya Sayeed Mihai! (salutare domnule Mihai) wa tasharrafna biik (si imi pare bine de cunostina)
Cu mare drag voi veni. Sper sa gasesc si sa cumpar jucariile pana atunci (pipa, tutun si accesorii).
Ila alLika!
Avatar utilizator
sarazin
 
Mesaje: 28
Membru din: 15 Ian 2015, 07:52
Localitate: Bucuresti

Re: Salutare tuturor

Mesajde sarazin » 16 Ian 2015, 16:38

Un mic exemplu ca tot am adus pescuitul in discutie. Nu sint de acord cu afirmatii de genul"lasa ca merge si cu batul de x metri, fir de care o fi, doar sa tina si peste sa fie". Daca vrei sa savurezi o partida de pescuit, si sa fie de succes, ceea ce ai tu de facut are de facut si vecinul de pe balta. Solutia este una singura cu mici variatiuni. Acele mici variatiuni sint doza de subiectivism. Acelasi lucru se aplica atunci cand iti alegi lanseta, momeala, cutitul de bucatarie sau pipa din discutie :) oi vedea cand ajung la a x-a pipa
Avatar utilizator
sarazin
 
Mesaje: 28
Membru din: 15 Ian 2015, 07:52
Localitate: Bucuresti

Re: Salutare tuturor

Mesajde Learned » 16 Ian 2015, 23:40

Bine ai venit :) Sunt curios, cum ai ajuns la decizia de a incerca fumatul de pipa?
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013

Re: Salutare tuturor

Mesajde TLGTLC » 16 Ian 2015, 23:50

Bine ai venit pe forum si mare noroc pe tine ca poti sa inveti multe despre acest subiect direct de la pipari experimentati! Eu sunt un membru izolat, nimeni in jurul meu nu fumeaza pipa si cel mai apropiat coleg e la 250km, tot ce am invatat a fost luat de aici, de pe youtube si multe site-uri si bloguri. Bineinteles ca i-am adaugat si o nota personala. Spre deosebire de ce zici tu despre pescuit, la fumatul de pipa singura obligatie e curatenia pipei. In rest libertate cat cuprinde!
Daca fumezi tigari, 600-700 lei iti ajung pentru o luna, daca fumezi pipa iti ajung pentru 4,5,6 luni cu deosebirea ca la pipari exista si zile cand nu au chef.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Salutare tuturor

Mesajde sarazin » 17 Ian 2015, 01:31

Bine v-am gasit Learned si TLGTLC :)
Referitor la intrebarile voastre, fumez tigari de vreo 7 ani, pipa m-a atras chiar inainte sa ma apuc de tigari, dar nu am facut pasul sa o incerc. M-a atras mirosul si faptul ca presupune un ritual. Am renuntat la tigari, de vreo 6 luni fumez tigara electronica. Foarte multe incercari, baterii, clearomizoare, lichide aruncate la gunoi pana sa ajung la ceva bun, dar am ajuns la ceva foarte bun care imi place foarte mult si acum. Tigara electronica se aseamana foarte mult cu pipa. Daca nu ma credeti incercati, dar fiti pregatiti de o mica investitie si nervi de otel pentru a ajunge la un rezultat bun. Si electronica arde buzele si limba :) Din cand in cand mai aprind si o tigara clasica. De curand am decis sa renunt si la electronica. Dar ce ma fac? :-? pt ca imi place sa pufai. Si am decis sa incerc pipa, de ani buni m-am tot gandit la ea. Sper sa ajung la maxim 1-2 pipe pe zi, adica sa fie o placere. La inceput sigur nu voi rezista doar cu 1-2 pipe, pana ma dezvat de obiceiul de a avea luleaua in mana din ora in ora.
Draga TLGTLC, traiasa netul, fara el nu aveam acces asa usor la atatea informaatii, sfaturi si pareri utile, din orice domeniu. Dar nu e de ajuns, trebuie sa si experimentez, mai ales cu pipatul. M-a lamurit Robaina, cu ce am mai citit, acum urmeaza sa achizitionez pipa.
Avatar utilizator
sarazin
 
Mesaje: 28
Membru din: 15 Ian 2015, 07:52
Localitate: Bucuresti

Re: Salutare tuturor

Mesajde TLGTLC » 17 Ian 2015, 09:32

Poate vrei sa spui pipele! :-? Pentru ca nu poti fuma dintr-o pipa mai mult de o data pe zi, trebuie lasata sa se odihneasca. Pentru ca nu poti fuma doar dintr-un tabac, iti trebuie varietate, trebuie sa aloci cate o pipa fiecarui tip de blend (nu poti dintr-o pipa din care ai fumat aromatic a doua zi sa bagi o virginie). Daca tigarile te cam obliga sa devii fidel unei marci la pipa este exact invers. Eu sunt fericit cu 13 pipe si 10 cutii desfacute (erau mai multe dar s-au terminat). Se poate si mai putin dar incepe curiozitatea, mai gasesti o pipa misto de reconditionat, mai citesti un review la un tabac si-l vrei si tu.
Dar majoritatea celor care au venit pe aici sa incerce sa schimbe tigarile cu pipa au cam esuat si fie au abandonat, fie acum fumeaza din amandoua! ;)
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Salutare tuturor

Mesajde sarazin » 17 Ian 2015, 10:21

Da, ai perfecta dreptate cu nr de pipe si diversificarea tutunului. Cand zic "pipa ideala", ideala pentru un anumit mod de a pufai si o anumita gama de tutun.
Prima pipa o voi folosi de 2 ori pe zi, dimineta si seara, din ce am mai citit multa lume o lasa sa se odihneasca doar 12 ore si nu prinde miros sau alte probleme. Pe urma oi vedea, daca ma prinde sigur devin colectionar :D
De tigari am scapat, pentru ca nu mai imi plac, doar ocazional si nu imi face placere. Electronica imi place foarte mult dar vreau sa scap si de ea. De vreo 3-4 ani mi s-a facut scarba de tigari, parca sint din ce in ce mai proaste, toate gunoaiele din industira tutunului le baga prin tigari. Cat de bun era dunhill rosu, davidoff classic, lucky strike acum nu mult timp. Acum si cele din duty free facute prin Germania si Elvetia tot proaste mi se par. In fine, chiar daca erau bune tot aveam de gand sa renunt la ele. Mai vedem peste cateva luni daca raman numai cu pipa :)
Avatar utilizator
sarazin
 
Mesaje: 28
Membru din: 15 Ian 2015, 07:52
Localitate: Bucuresti

Re: Salutare tuturor

Mesajde Learned » 17 Ian 2015, 21:29

[quote="sarazin"]Da, ai perfecta dreptate cu nr de pipe si diversificarea tutunului. Cand zic "pipa ideala", ideala pentru un anumit mod de a pufai si o anumita gama de tutun.
Prima pipa o voi folosi de 2 ori pe zi, dimineta si seara, din ce am mai citit multa lume o lasa sa se odihneasca doar 12 ore si nu prinde miros sau alte probleme. Pe urma oi vedea, daca ma prinde sigur devin colectionar :D
De tigari am scapat, pentru ca nu mai imi plac, doar ocazional si nu imi face placere. Electronica imi place foarte mult dar vreau sa scap si de ea. De vreo 3-4 ani mi s-a facut scarba de tigari, parca sint din ce in ce mai proaste, toate gunoaiele din industira tutunului le baga prin tigari. Cat de bun era dunhill rosu, davidoff classic, lucky strike acum nu mult timp. Acum si cele din duty free facute prin Germania si Elvetia tot proaste mi se par. In fine, chiar daca erau bune tot aveam de gand sa renunt la ele. Mai vedem peste cateva luni daca raman numai cu pipa :)



Ai putea sa iti cumperi o pipa de cocean pana iti procuri un numar satisfacator de pipe, sunt ieftine si fumeaza surprinzator de bine. Asta ca sa nu suprasoliciti o pipa de briar. Plus, pipele de cocean sunt un "must have"(tradus: ceva c-e treubuie avut) in lumea fumatorilor de pipa. Sau una de lut, ceva mai scumpe datorita trainsportului :(
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013

Re: Salutare tuturor

Mesajde sarazin » 17 Ian 2015, 21:52

M-am gandit si la pipa corn cob si la lut. Corn cob-ul din cate am citit influenteaza destul de mult gustul tutunului. Prefer lutul, mai ales pentru degustarea mai multor variante de tutun. Nu am gasit nici corn cob nici din lut in Ro, doar niste glume la 5-10lei, si una din lut dar e foarte scurta, 10 cm, nu vreau sa trag abur ca din oala cu presiune. Nici din gama Danske Club nu am gasit pe stoc ceva sa-mi placa.
Eu vroiam sa iau ceva acum, repede, sa imi satisfac pofta si curiozitatea. Daca ma prinde, imi comand online ulterior mai multe, dar sa am macar una acum. Voi face comanda la JPB si cand vine, vine.
Avatar utilizator
sarazin
 
Mesaje: 28
Membru din: 15 Ian 2015, 07:52
Localitate: Bucuresti

Re: Salutare tuturor

Mesajde TLGTLC » 17 Ian 2015, 23:44

Pipa de lut e destul de incomoda pentru ca se incinge tare, nu o poti tine intre dinti, doar apucata de capatul mustiucului. Pipa noua poate sa fie o dezamagire, chiar daca vatra e precarbonatata tot poti sa simti gust de ,,rumegus" multe fumate pana va face turta cum trebuie. Pipele estate sunt solutia insa trebuie vazuta ,,pe viu" in ce stare sunt pentru a-ti da seama cat e de lucru la ele. Eu nu am luat decat ,,sh-uri" si am avut bafta sa nu am prea mult de munca. Corn cob-urile din tara sunt made in China si gust de ,,papusoi" cat cuprinde. Am inteles ca nu se compara cu cele din state dar nu am reusit sa pun mana pe unul. Succes!
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Salutare tuturor

Mesajde Learned » 18 Ian 2015, 17:00

[quote="sarazin"]M-am gandit si la pipa corn cob si la lut. Corn cob-ul din cate am citit influenteaza destul de mult gustul tutunului. Prefer lutul, mai ales pentru degustarea mai multor variante de tutun. Nu am gasit nici corn cob nici din lut in Ro, doar niste glume la 5-10lei, si una din lut dar e foarte scurta, 10 cm, nu vreau sa trag abur ca din oala cu presiune. Nici din gama Danske Club nu am gasit pe stoc ceva sa-mi placa.
Eu vroiam sa iau ceva acum, repede, sa imi satisfac pofta si curiozitatea. Daca ma prinde, imi comand online ulterior mai multe, dar sa am macar una acum. Voi face comanda la JPB si cand vine, vine.


La Jpb aveau corn cob's, parca la toate magazinele din Bucuresti sau aproape. Am fost azi la magazinul din Afi Palace Cotroceni si aveau coceni, cred ca sunt in jur the 30 ron, aproximativ. Lut doar la comanda din afara, costa transportul mai mult ca pipa. Ai rabdare, o sa gasesti una s-a iti placa :)

Ps: pipele din cocean de al Jpb sunt M.M. ;)
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013
Sus

Re: Salutare tuturor

Mesajde sarazin » 18 Ian 2015, 20:38

Daca e M.M. atunci sigur daca nu e f buna e cel putin bunicica. Imi iau un cocean si un tutun repede sa ma joc cu ele pana gasesc ce imi place.
Daca nu o sa fie placute primele fumate nu renunt, perseverez.
In mod sigur voi dori sa incerc si lutul. Nu e chiar asa mult transportul, cam 15-20e colet fragil din EU pentru una lunga(22cm).
Avatar utilizator
sarazin
 
Mesaje: 28
Membru din: 15 Ian 2015, 07:52
Localitate: Bucuresti

Re: Salutare tuturor

Mesajde Learned » 19 Ian 2015, 04:47

[quote="sarazin"]Daca e M.M. atunci sigur daca nu e f buna e cel putin bunicica. Imi iau un cocean si un tutun repede sa ma joc cu ele pana gasesc ce imi place.
Daca nu o sa fie placute primele fumate nu renunt, perseverez.
In mod sigur voi dori sa incerc si lutul. Nu e chiar asa mult transportul, cam 15-20e colet fragil din EU pentru una lunga(22cm).


Corn cobul pe care il am fumeaza foarte bine, mult mai bine decat un briar mediocru spre exemplu. Au si ele o perioada de formare ca sa zic asa, pana arde lemnul shankului, eu am pus un felt pad acolo, ca sa sar aceasta etapa. Da, pipele din lut fumeaza bine din cate am auzit, si eu visez la cateva.
Daca iti cumperi un M.M. si un tutun decent cu umiditate tocmai buna nu vad de ce nu ar fi placuta prima fumata. Fum rece.
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013
Sus

Re: Salutare tuturor

Mesajde Romy » 19 Ian 2015, 19:07

Salve sarazin si bine ai venit :1)
...nu sta prea mult pe ganduri ca n-ai sa ma gasesti pipe si nu intarzia la intrunire ca nu mai gasesti locuri :D
Avatar utilizator
Romy
Membru de seama
 
Mesaje: 75
Images: 6
Membru din: 08 Apr 2010, 17:26
Localitate: Bucuresti

Re: Salutare tuturor

Mesajde TLGTLC » 19 Ian 2015, 19:40

Pipe de lut am eu din Belgia sunt scurte si fumeaza cel mai bine Vincent Manil...parca sunt croite special pentru el. Pastreaza foarte bine gustul tabacului dar fumeaza foarte fierbinte daca forjezi un pic. Trebuie sa ai mare rabdare si ritmicitate sa scoti o fumata de calitate prin urmare le utilizez rar. Pipele lungi am inteles ca fumeaza optim...cred ca tocmai de aceea sunt lungi!
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Următorul

Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 5 vizitatori

cron