Ziua Buna!

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Ziua Buna!

Mesajde Menocchio » 25 Mar 2015, 01:32

Va salut!

Ma numesc Florian si am decis sa incerc si eu aceasta arta, a fumatului de pipa! Momentan sunt fumator "vulgar" de dunhill negru (dupa ce ma deprind in a savura o pipa sper sa iau o pipa dunhill de tragul "traditiei")

Ca orice alt incepator sunt multe nelamuriri, inca nu am inteles ce face o pipa buna (diferenta de la cateva sute de euro spre deosebire de una de zeci de euro) - poate doar exceptia materialului din care e facut/ perioada de uscare si modul de fabricare mi-am zis eu ...

Astfel, spre e evita o confuzie (de inceput) si mai mare am decis sa achizitionez acest start kit de pe ebay-[url]http://www.ebay.de/itm/161175762726?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT[/url] - (stiu ca un coleg de aici de pe forum a indicat sa fie evitate dar cel putin ofera acel basic de unelte si parca este putin mai incurajator)

Si ca orice topic de prezentare as dori sa intreb de unde se poate achizitiona tutun de pipa la preturi decente si de calitate? pana acum am gasit aceasta adresa care imi pare in regula: [url]mysmokingshop.co.uk[/url]

Cu stima,
Florian
Avatar utilizator
Menocchio
 
Mesaje: 13
Membru din: 07 Mar 2015, 23:58
Localitate: Curtea de Arges

Re: Ziua Buna!

Mesajde TLGTLC » 25 Mar 2015, 20:34

Buna seara si bine ai venit!
O pipa buna ramane o pipa buna si-ti vei da seama de asta si novice fiind. Insa depinde de buget...exista si varianta pipelor estate ale unor branduri bune pe care doar le cureti fara prea mare bataie de cap. Kiturile de inceput parca sunt facute sa te demoralizeze, pipele in general sunt mediocre, eu am inceput direct cu pipe estate (second hand).
Tutun ieftin gasesti pe okazii (nu intotdeauna-momentan vad niste MacBaren numai bun pentru novici), pe tobaccoshop.ro (Samuel Gawith la 60 lei-la 2 cutii iti da transport gratis-cat l-or mai tine la pretul asta) si pe site-urile germane, cel mai la indemana fiind pipe-shop.net
Daca mai ai nelamuriri intreaba, nu te speria de cheltuielile de inceput...dupa ce-ti vei dota arsenalul, vor trece luni bune fara cheltuieli
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Ziua Buna!

Mesajde Menocchio » 25 Mar 2015, 20:37

multumesc!
in perioada cautarilor o mare necunoscuta a reprezentat-o intrebarea "cat tine o cutie de tutun" dar dupa rasfoiri pe acest forum am lamurit oarecum raspunsul la acea intrebare!

O sa revin cu postari cand arsenalul va incepe sa creasca si daca cineva decide sa-si faca curatenie printre ustensile ...well ma ofer sa ajut! :)

Toate cele bune!
Avatar utilizator
Menocchio
 
Mesaje: 13
Membru din: 07 Mar 2015, 23:58
Localitate: Curtea de Arges

Re: Ziua Buna!

Mesajde TLGTLC » 25 Mar 2015, 21:08

Te va tine mult pentru ca farmecul este sa fumezi din mai multe tabacuri! E greu sa te atasezi de un anumit tutun, sunt atatea varietati, atatea arome! E cam ca la parfumuri, incepi mai multe si apoi ti se pare ca nu se mai termina :) . Poti spune asta despre tigari? [-X
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Ziua Buna!

Mesajde Menocchio » 25 Mar 2015, 21:11

[quote="TLGTLC"]Te va tine mult pentru ca farmecul este sa fumezi din mai multe tabacuri! E greu sa te atasezi de un anumit tutun, sunt atatea varietati, atatea arome! E cam ca la parfumuri, incepi mai multe si apoi ti se pare ca nu se mai termina :) . Poti spune asta despre tigari? [-X

Refuz sa cred - nu de alta dar cand voi ajunge la aceiasi concluzie o sa simt dezamagirea faptului ca nu am profitat de ocaziile din trecut de a trece la pipa :)
Avatar utilizator
Menocchio
 
Mesaje: 13
Membru din: 07 Mar 2015, 23:58
Localitate: Curtea de Arges

Re: Ziua Buna!

Mesajde Twain » 25 Mar 2015, 21:23

Salut şi bine ai venit pe forum!

Să ştii că Duhill face şi tutun de pipă, aşa că, dacă eşti amator de Dunhill negru, vei putea descoperi noi arome în tabacul tău preferat. "Nightcap", "Early Morning Pipe" sau "De Luxe Navy Rolls" sunt adevărate poeme de citit... în pipă.

[quote="Menocchio"]...inca nu am inteles ce face o pipa buna (diferenta de la cateva sute de euro spre deosebire de una de zeci de euro) - poate doar exceptia materialului din care e facut/ perioada de uscare si modul de fabricare mi-am zis eu ...

Aşa cum ai intuit deja, diferenţa celor câteva sute de euro dintre o pipă simplă şi o pipă premium se găseşte în detaliile de fabricare: calitatea materialului (briar mai compact sau mai poros), modalitate de fabricare (manual sau automat), grija pentru detaliu (fibrajul lemnului, nodurile minuscule cunoscute drept "bird's eyes"), finisajul şi diversele elemente de decor adăugate (inele de argint, de fildeş, de corn, litere aurite, mici pietre preţioase).

[quote="Menocchio"]Astfel, spre e evita o confuzie (de inceput) si mai mare am decis sa achizitionez acest start kit de pe ebay-[url]http://www.ebay.de/itm/161175762726?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT[/url]

Kitul acela de pe ebay pare ok la capitolul pipă şi accesorii, dar tutunul nu prea e de calitate. Dacă vei fuma întâi un tutun prost, sunt mari şanse să nu simţi adevărata savoare a pufăitului din pipă.

[quote="Menocchio"]Si ca orice topic de prezentare as dori sa intreb de unde se poate achizitiona tutun de pipa la preturi decente si de calitate? pana acum am gasit aceasta adresa care imi pare in regula: [url]mysmokingshop.co.uk[/url]

Tutunuri bune poţi cumpăra şi de pe piaţa românească, dar şi de pe internet, de la http://pipe-shop.net/ , de la http://www.danpipe.de/ sau de la http://www.hu-tobacco.de/ .
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Ziua Buna!

Mesajde Menocchio » 26 Mar 2015, 01:42

[quote="Twain"]
Să ştii că Duhill face şi tutun de pipă, aşa că, dacă eşti amator de Dunhill negru, vei putea descoperi noi arome în tabacul tău preferat. "Nightcap", "Early Morning Pipe" sau "De Luxe Navy Rolls" sunt adevărate poeme de citit... în pipă.
Atunci nu-mi ramane decat sa invat sa citesc aceste poeme :)

[quote="Twain"]Kitul acela de pe ebay pare ok la capitolul pipă şi accesorii, dar tutunul nu prea e de calitate. Dacă vei fuma întâi un tutun prost, sunt mari şanse să nu simţi adevărata savoare a pufăitului din pipă.

[quote="Men
pana ajunge kit-ul o sa iau tutun de pe unul din siturile romanesti - recomandate pana acum! :) ma bucur in schimb ca pipa este "medie" sau acceptabila pentru inceput - aceasta reprezant marea temere in privinta kit-ului - tutunul de acolo nu ma asteptam sa fie de calitate si oricum inteleg ca e f putin!

Multumesc pentru raspunsuri si asa cum Twain spune f frumos, imi ramane doar sa sper ca voi reusi sa invat sa citesc acele poeme pe care pipa le ofera! :)
Avatar utilizator
Menocchio
 
Mesaje: 13
Membru din: 07 Mar 2015, 23:58
Localitate: Curtea de Arges
Sus

Re: Ziua Buna!

Mesajde Menocchio » 02 Apr 2015, 13:51

..si kitul a ajuns:

impresii generale:
arata bine din perspectiva unui necunoscator .. are pipa, 7 filtre - activ carbon, bricheta, futac, perii si putin tutun +borseta

borseta este din vinilin dar pare destul de decent daca nu sunt "mofturi" in privinta calitatii
Pipa- cum sunt lipsit de experienta nu stiu in ce masura imi pot da cu parerea- arata decent, parca necesita putin efort sa fie tinuta intre dinti - sau poate e lipsa de experienta
Tutunul - am aprins totusi tutunul din pachet -si nu stiu daca e de vina pipa/tutunul sau am facut eu alte greseli dar are un gust de "plastic chinezesc"

asa ca pana la achizitionarea unui tutun de calitatea va sta nefumata


toate cele bune!
Avatar utilizator
Menocchio
 
Mesaje: 13
Membru din: 07 Mar 2015, 23:58
Localitate: Curtea de Arges

Re: Ziua Buna!

Mesajde Twain » 02 Apr 2015, 15:30

[quote="Menocchio"]Tutunul - am aprins totusi tutunul din pachet -si nu stiu daca e de vina pipa/tutunul sau am facut eu alte greseli dar are un gust de "plastic chinezesc"

E posibil să fie şi din cauză că e pipa nouă. În lemnul vetrei mai rămân impregnate mirosuri de lac sau de baiţ, ori praf de briar din timpul prelucrării.
Orice pipă trebuie rodată la început. Adică fumată de câteva ori, până capătă o depunere fină şi neagră pe pereţii vetrei, numită "turtă". Această turtă are mai multe efecte benefice asupra pipei şi a fumatei. Abia după aceste prime fumate - hai să zicem 5 - poţi aprecia mai clar cât de bun e un tutun.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Ziua Buna!

Mesajde motzu » 03 Apr 2015, 15:35

Domnule,

Eu as pune mane pe o discheta demachianta cu alcool ( 90 grade :) si as sterge stratul acela negru initial din interiorul pipei - majoritatea pipelor au asa ceva cand ies din manufactura . Si stratul ala pute a adidasi chinezesti - purtati :)

Cu atentie la lacul pipei in combinatia cu alcool sa nu matuim

Tutunului ala vechi i-as face de toaleta :)

Dupa ce vei avea un tutun decent si 'proaspat', fumezi cat poti din pipa ( sa nu inceapa sa fie acra si sa ai diverse zemuri prin gura ) dupa care o lasi 1-2 minute la racit, apoi amesteci continutul ramas in pipa cu futacul, pui degetul pe pipa si amesteci bine - astfel incat cenusa sa se depuna pe pereti in combinatie cu acele 'zemuri', de fapt gudron inca lichid si cald.

Grija la degete

Asa se va forma incet incet un strat protector, neutru, cu un grad de absorbtie,etc

Recte turta

Fum rece, Florian
Avatar utilizator
motzu
Membru de onoare
 
Mesaje: 47
Membru din: 29 Mar 2013, 16:36

Re: Ziua Buna!

Mesajde motzu » 03 Apr 2015, 15:37

Daca vrei iti punem la posta 3-4 mostre de tutun, gama decent, aromate si semi-aromate, ca sa vezi cum te intelegi cu ele

Asa cat sa ai de 5-7 pipe

Succes
Avatar utilizator
motzu
Membru de onoare
 
Mesaje: 47
Membru din: 29 Mar 2013, 16:36

Re: Ziua Buna!

Mesajde Menocchio » 08 Apr 2015, 21:22

Gustul de plastic "chinezesc" provenea probabil din punguta in care a venit acel tutun - probabil ca mici "ramasite" din acel plastic s a strecurat in tutun si in pipa
[quote]Daca vrei iti punem la posta 3-4 mostre de tutun, gama decent, aromate si semi-aromate, ca sa vezi cum te intelegi cu ele

- Multumesc pentru oferta si gandurile bune Motzu, dar nu mai este nevoie acum - am luat 2 Peterson:
Gold Blend si Sherlock Holmes
de luni pana acum am fumat cam 5-7 pipe (cu si fara filtru)
am curatat pipa de vreo 3 ori(adica sters interiorul cu betisor inmuiat in alcool) iar dupa fiecare fumare am lasat pipa cu un betisor strecurat prin stem- am inteles ca la fumarea fara filtru se depunde umezeala si e bine sa fac astfel!

Acum: primele impresii din partea unui incepator:
sunt departe de a resimti acele "arome" sau de a citi "aceasta poezie" :) adica .. mai mereu trebuie sa reaprind pipa de cateva ori si aromele fine ale tutunului le resimt ff vag abia dupa ce termin de fumat - adica ramane o idee de aroma -
oricum ceva neperceput vreodata la tigarete!

Nu imi dau seama daca calitatea pipei influneteaza aceste experiente sau doar lipsa de pufait corect sau poate tehnica de umplere corecta a pipei :)

Planuiesc sa mai iau cel putin o pipa ceva mai buna calitativ astfel incat pana la terminarea celor 2 cutii de Peterson sa am un raspuns clar daca pot sa invat secretele pipei sau nu!

Multumesc pentru suport si informatii utile!

Fum rece (inca nu am resimtit ce inseamna )
Florian
Avatar utilizator
Menocchio
 
Mesaje: 13
Membru din: 07 Mar 2015, 23:58
Localitate: Curtea de Arges
Sus

Re: Ziua Buna!

Mesajde Learned » 09 Apr 2015, 08:09

Bine ai venit :)

"daca pot sa invat secretele pipei sau nu!" Nu exista urma de indoiala, sigur poti, intrebarea e daca vre-i?

Fumatul de pipa e ceva care se invata in cateva minute dar dureaza o viata ca sa descoperi metoda perfecta de a fuma si cand spun metoda perfecta ma refer la metoda care ti-e iti place cel mai mult pentru ca toti avem gusturi diferite.

Crezi ca iti place sa experimentezi? Diferite tutunuri, pipe, metode de umplere, metode de aprindere, humiditate, metode de pufait, metode the curatare a pipei, mediul in care fumezi, etc. Toate afecteaza calitatea fumatei, crezi ca ti-ar placea sa experimentezi cu toate variabilele?

Mi-e imi place, iar momentul evrika care il ai cand ai gasit o combinatie perfecta si fumul e delicious e cireasa de pe tort ca sa spun asa.

Fum rece.
Avatar utilizator
Learned
 
Mesaje: 94
Membru din: 05 Dec 2013, 23:51
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 08 Feb 2013

Re: Ziua Buna!

Mesajde motzu » 13 Apr 2015, 10:30

Draga Florian

In primul rand Hristos a Inviat !

Nu curata de fiecare data bolul cu alcool - doar la inceput era vorba ca sa scoti acel strat negru din fabrica - ulterior incearca metoda cu depunerea cenusei pe pereti - it works.

Nu scoate mustiucul din pipa cat este calda - lasa-l in pipa pana se raceste - Ulterior daca vrei musai poti sa folosesti periile de bumbac cu sau fara alcool ca sa stergi canalul si mustiucul pe interior - chestie de gust - eu unul fac asa la fiecare fumata - alti prieteni nu le curata cu anii. Nu exista un 'must do'.

Nu este o problema sa aprinzi pipa e 2-3 ori. Decat sa o incingi tragand nebuneste, mai bine o lasi incet si o reaprinzi mai ales daca tutunul este scos din cutie, 'prospat' si umed. Umezeala fiecarui tutun depinde si se invata la atingere' in timp. Gresind bineinteles :)
fumul pipei trebuie sa fie subtire si alb(uriu), Daca e un alb "gros" sau albastru inseamna ca o cam incingi . Asta e valabil dupa ce ai aprins pipa si ai format un mic strat de cenusa, nu in primele 40 de secunde :)

In principiu exista 2 mari directii de umplere a pipei. Metoda Frank " http://www.jimscigarandpipe.info/frank.html" si metoda umplerii in 3 straturi : " https://www.youtube.com/watch?v=8XTMiR6GStg"

Eu unul o folosesc pe cea de a doua :) La fel ca multi altii. Chestie de gust si 'preludiu'

Daca vrei sa-ti mai cumperi o pipa - recomandarea mea si a multor de pe forum sau din club - orienteaza-te spre o Danske Club . Sunt frumusele foc majoritatea, ieftine si foarte bune calitativ . Foloseste ajutor de la fratele Google :)

O primavara faina !
Avatar utilizator
motzu
Membru de onoare
 
Mesaje: 47
Membru din: 29 Mar 2013, 16:36

Re: Ziua Buna!

Mesajde Menocchio » 13 Apr 2015, 12:57

Adevarat a inviat!

Multumesc pentru sfaturi!

Acum ca aproape s-a terminat cutia de gold blend (peterson) am incaput sa vad (nu sa stapanesc) - gresind - ce presupune "ingrijirea" pipei!
In privinta fumului sunt departe de acel pas, as da vina pe pipa dar stiu ca nu este adevarat - dar am reusit sa obtin rezultate decenta (din perspectiva mea) :)
Pnetru umplere am folosit si eu metoda in 3 straturi cred ca este cea mai folosita datorita gradului scazut de complexitate

dar intre timp m-am ales cu "tongue bites" asa ca o sa las pipa deoaprte 2-3 zile sa se odihneasca pana isi revine si limba din urgente :)
- aici nu as acuza tutunul sau pipa ..doar ca am forjat-o mult cu si fara filtru - si de aici presupun ca m-am ales cu aceasta "binecuvnatare" a incepatorului!

pentur viitoarele pipe (in urma citirii pe acest forum) spre un danske club m-am orientat si o sa incerc si cateva estate de pe ebay - nu neaparat pt fumat (nu se exclude nici aceasta varianta) cat pentru a experimenta reconditionarea lor si curatirea fara a pune in pericol "pipele bune""

Toate cele bune!
Avatar utilizator
Menocchio
 
Mesaje: 13
Membru din: 07 Mar 2015, 23:58
Localitate: Curtea de Arges

Re: Ziua Buna!

Mesajde Twain » 14 Apr 2015, 01:11

[quote="Menocchio"]...mai mereu trebuie sa reaprind pipa de cateva ori si aromele fine ale tutunului le resimt ff vag abia dupa ce termin de fumat - adica ramane o idee de aroma ...

Pipa, spre deosebire de ţigară, se stinge. E un dat al pipei. N-are rost să te concentrezi pe ţinerea ei aprinsă. În general, ăsta e un motiv de îngrijorare numai pentru noii pipari - foşti fumători de ţigări. Şi care, atunci când observă că pipa dă semne că o "să moară", încep să o pufăie cu putere, ca pe o ţigară, ajungând la acelaşi rezultat greşit: pipa se încinge.
Niciunul din piparii cu experienţă nu face aşa ceva. Ei ştiu că, dacă încing pipa, obţin două efecte nedorite: tutunul îşi schimbă aroma (în rău, evident), iar fumul devine atât de fierbinte încât provoacă arsuri pe limbă sau în cerul gurii. În concluzie, piparii cu experienţă sunt atenţi cu deosebire la temperatura bolului şi nicidecum la menţinerea pipei aprinsă.
Dacă ţi se stinge pipa de 20-30 de ori într-o fumată, nu e absolut nicio problemă.
Dar, dacă ţi s-a încins o singură dată, sunt mari şanse ca să fi stricat tutunul de dedesubt, încă neaprins. Şi, până la sfârşitul respectivei fumate, în loc de adevărata aromă a tutunului din pipă să nu mai simţi decât miros de cârpă arsă şi un gust amar pe limba scorojită.
Trage uşor din pipă. Aici, pe forum, folosim următoarea analogie: imaginează-ţi cum sorbi cu paiul, dintr-un pahar plin, o SINGURĂ picătură de suc, cât să ajungă pe limbă. Aşa se fumează pipa, de fapt.

[quote="Menocchio"]...Nu imi dau seama daca calitatea pipei influneteaza aceste experiente sau doar lipsa de pufait corect ...

Înclin să cred că e vorba doar de experienţă. Într-adevăr, şi pipa contează, dar într-o măsură mai mică decât crezi.
Dacă ai permis de conducere, îţi mai propun o analogie: fumatul unei pipe e cam ca şofatul unei maşini. Contează marca, e drept, dar mai mult contează priceperea celui ce ţine de volan. Degeaba conduce cineva fără experienţă un Bugatti abia ieşit pe poarta fabricii. La primul viraj mai abrupt, îl înfige în parapet. În schimb, un şofer cu experienţă, gen Titi Aur, poate face drifturi chiar şi cu un Clio. Cu ochii închişi.

[quote="Menocchio"]...o sa incerc si cateva estate de pe ebay - nu neaparat pt fumat (nu se exclude nici aceasta varianta) cat pentru a experimenta reconditionarea lor si curatirea...

Recondiţionează-le şi fumează-le cu încredere. La semnătura mea poţi vedea un proverb irlandez, pe care eu l-am descoperit ca fiind foarte adevărat: "pipa veche dă cel mai dulce fum". O parafrazare a proverbului nostru românesc: "găina bătrână face ciorba bună".
Eu am avut surprize foarte plăcute cu astfel de pipe vechi şi aproape toate cele pe care le-am cumpărat mi-au câştigat respectul. Îţi recomand doar să fii atent la eventuale defecte fizice, pentru că sunt foarte greu (dacă nu chiar imposibil) de remediat.

[quote="Menocchio"]...Fum rece (inca nu am resimtit ce inseamna )...

E vorba de acel fum rezultat dintr-o pipă care nu s-a încins şi din care se trage uşor. Îl vei simţi, nu-ţi face griji.

PS: când umpli pipa nu îndesa tutunul prea tare. Mai bine să fie prea răsfirat la început, pentru că îl poţi tasa ulterior cu futacul. Însă, dacă e prea îndesat încă de la început, trebuie să goleşti pipa şi să o iei de la capăt.
Înainte să o aprinzi verifică tirajul: trebuie să poţi trage aer prin pipa plină de tutun fără efort, exact ca printr-un pai de suc (din nou). Dar gol, de data asta.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Ziua Buna!

Mesajde Menocchio » 14 Apr 2015, 09:18

[quote="Twain"]...

Absolut de acord! :)
Multumesc!
Avatar utilizator
Menocchio
 
Mesaje: 13
Membru din: 07 Mar 2015, 23:58
Localitate: Curtea de Arges
Sus


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron