... primul pas in aromata lume a pipei

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

... primul pas in aromata lume a pipei

Mesajde stelian » 24 Mai 2015, 19:44

Seara buna si multumiri pentru acceptul in comunitate,

numele meu este Stelian si sunt novice in ale pipei. Am avut o prima tentativa in urma cu ceva ani, vreo 7-8 fara "rezultate" notabile. Dupa ce am citit cateva topicuri de pe acest forum am inteles si de ce - am cumparat la acea vreme un set de pipa, tutun si futac de calitate indoielnica (mi-am dat seama de acest lucru ulterior). Acum insa am revenit la ideea fumatului de pipa - imi place ideea si mai ales imi place ca mi se asterne in fata o lume noua, "aromata". Vestea buna este ca nu mi-am mai luat pipa la set [-X , vestea proasta este ca v-am descoperit dupa ce am facut achizitia. Prin urmare incerc sa ma imprietenesc cu o Peterson Dracula (imagine atasata) iar tutunul l-am cumparat la recomandarea vanzatoarei (este vorba despre standul din magaziunul Unirea zona restaurantelor).

Dar asa cum spuneam sunt la inceput de drum, am facut primul pas... urmatorii se anunta ceva mai interesanti

seara buna
S
Fişiere ataşate
rsz_11.jpg
Avatar utilizator
stelian
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Mai 2015, 19:35

Re: ... primul pas in aromata lume a pipei

Mesajde napoleon » 24 Mai 2015, 20:21

Bine ai venit pe forum Stelian!
Tot cu o Peterson am inceput si eu aceasta calatorie. :1) Este o marca ce se regaseste acum pe multe pipe din raftul meu.
Am fost norocos dar si atent la detalii cand le-am cumparat (le-am inspectat sarguincios) si nu am intampinat decat putine neplaceri. Dar despre asta o sa mai vorbim.
Nu cunosc foarte bine calitatile tutunului ales de tine insa, daca ai timp si dispozitie te asteptam la intalnirile saptamanale din timpul verii (detalii aici: viewtopic.php?t=2147&p=13747#p13747). Asa o sa descoperi foarte multe tutunuri de la ceilalti colegi si poate tutunul preferat.
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: ... primul pas in aromata lume a pipei

Mesajde stelian » 24 Mai 2015, 20:27

Multumesc tare mult pentru raspuns.
Am vazut ca intalnirile incep pe la 18, intrebarea este pana la ce ora tin? Fiindca din pacate eu scap de la job dupa 19:30
Avatar utilizator
stelian
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Mai 2015, 19:35

Re: ... primul pas in aromata lume a pipei

Mesajde napoleon » 24 Mai 2015, 21:10

Acum, in perioada calda, pana pe la ora 22:00.
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: ... primul pas in aromata lume a pipei

Mesajde Romy » 25 Mai 2015, 10:37

...salut Stelian, bine ai venit :1)
Avatar utilizator
Romy
Membru de seama
 
Mesaje: 75
Images: 6
Membru din: 08 Apr 2010, 17:26
Localitate: Bucuresti

Re: ... primul pas in aromata lume a pipei

Mesajde stelian » 25 Mai 2015, 10:49

Multumesc
... si ma bucur ca v-am gasit
Avatar utilizator
stelian
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Mai 2015, 19:35

Re: ... primul pas in aromata lume a pipei

Mesajde TLGTLC » 25 Mai 2015, 16:52

Bine ai venit! Tabacul tau este un aromatic un pic prea dulce si prea aromat dupa parerea mea insa se va fuma foarte bine in pipa achizitionata de tine. Petersonul se impaca de minune cu aromaticele. Chiar acum fumez dintr-un Peterson 03 un amestec de cavendish foarte dulce, un strop de latakie si niste burley pentru nicotina...de fapt un mix de tabacuri ,,ratatate" pe care singure nu le-as fuma dar impreuna sunt misto de tot... Ti-am facut o introducere intr-o lume in care va trebui sa experimentezi la greu :ymhug:
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: ... primul pas in aromata lume a pipei

Mesajde stelian » 26 Mai 2015, 09:44

multam tare pentru aceasta frumoasa introducere,
abia astept sa le iau la mana. Dar, asa cum spuneati si voi, aici pe forum, pentru pipa ai nevoie de o anumita stare de spirit, de timp pentru contemplatie, pentru a te bucura de savoarea oferita, aici am eu o problema caci duc o viata contra cronometru. Insa trec eu si peste asta... momentan pipa este refugiul de we desi imi doresc sa fie mai mult de atat
Avatar utilizator
stelian
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Mai 2015, 19:35

Re: ... primul pas in aromata lume a pipei

Mesajde TLGTLC » 26 Mai 2015, 14:44

Sa stii ca pipa nu te linisteste, te vrea deja calm...nu-mi vine nici un chef sa fumez cand am o zi agitata. Daca vrei sa treci de la tigari, slabe sanse...sau vei fuma din ambele :)
Forumul e mult prea linistit pentru ca ce era de spus s-a spus. Poate prea mult...nu e deloc complicat si-n timp iti faci propriul stil, propriul ritual. Sa stii...un tabac bun e un tabac bun (iti faci o parere pe tobaccoreviews.com), o pipa buna e o pipa buna :) Pipa vad ca o ai deja, daca te prinde vei incepe sa aduni multe pipe, multe tabacuri. O sa te cuprinda un soi de disciplina financiara...pipele bune cand apar, nu te intreaba daca ai bani, tabacurile bune se procura programat, nu-s la indemana ca tigarile de la magazinul de la parterul blocului.
Succes si fumuri reci!
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: ... primul pas in aromata lume a pipei

Mesajde stelian » 27 Mai 2015, 12:06

exact asta spuneam ca am nevoie de mult calm pentru "a savura savoarea". Dar stiu ca-mi doresc povestea asta, imi place ideea, ma atrage si atunci nu ramane decat sa ma conformez ;) . Abia astept sa ne vedem sa va ascult, sa invat sa fructific tot ce-mi poate oferi aceasta(e) pipa(e)
Avatar utilizator
stelian
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Mai 2015, 19:35

Re: ... primul pas in aromata lume a pipei

Mesajde LEGIONNAIRE » 27 Mai 2015, 12:18

Bine ai venit, Stelian. Lumea aceasta este o lume minunata, fumatul pipei este o arta (daca vrei), presupune un intreg ritual, asa cum spuneau si colegii de club, iti vei forma propriul ritual si iti vei "educa" gustul. Astept sa ne cunoastem la intalnirile clubului. O zi frumoasa.
" The Legion dies; It does not surrender ! "
Avatar utilizator
LEGIONNAIRE
 
Mesaje: 48
Membru din: 02 Noi 2012, 18:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 18 Noi 2012

Re: ... primul pas in aromata lume a pipei

Mesajde stelian » 27 Mai 2015, 21:42

Sunt ferm convins de asta,
tocmai de aceea astept sa va cunosc
multumesc pentru raspuns
Avatar utilizator
stelian
 
Mesaje: 7
Membru din: 23 Mai 2015, 19:35


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron