Lucian

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Lucian

Mesajde Lucian » 31 Mar 2009, 11:19

Buna ziua,

Numele meu este Lucian - am fumat 8 ani de zile tigarete - m-am oprit pentru ca nu imi mai placea frecventa cu care fumam, lipsa savorii la a 2-a tigara fumata in interval de 45-60 min, fuga in coltul cladirii de birouri desemnat pt fumatori - am fumat de placere, nu din dependenta; m-am lasat cand nu mi-a mai placut; am inceput sa ii duc dorul ... dupa cateva luni, timp in care mi s-au curatat traseele :) ... reactionam instantaneu la orice firicel de fum indepartat ... intindeam nasul ca in desenele animate cand mirosul unei mancari calde face personajul sa pluteasca pana la locul cu pricina :) ...

Anyway .. intr-o vizita neprogramata am avut sansa sa dau peste un incepator in ale pipei ... bineinteles ca am muscat: au aparut pipele, tutunul, uneltele; a inceput pregatirea pentru festin; anticipatia si nerabdarea erau sentimente superbe ... nu mai scriu ca nu vreau sa fie beletristica .. voi stiti despre ce vorbesc mult mai bine; am programat si alte vizite pe urma, bineinteles...

Duminica asta: targul colectionarilor de antichitati...pipe...am cumparat la recomandarea celui ce s-a dovedit a fi un bisnitar neaos si atat - am ajuns acasa, google, nu am gasit-o; - dezamagire totala si combustibil pentru asediul ce urmeaza; nu renunt la ea pana nu vad ce e de capul ei si oricum .. cred ca am sa o pastrez ca peste ani sa vad de unde am inceput :)http://i1.iofferphoto.com/img/item/707/502/36/9f_1.JPG - cea dreapta aduce mult cu ce am pe birou acasa

Cum incep?
V-as ramane recunoscator pentru urmatoarele: pipa recomandata (nici prea prea nici foarte foarte) 2 tutunuri recomandate; kit-ul minim il stiu; cat despre pipa de acasa - ce sa-i fac?
Sper sa nu par un profan ... puneti-ma pe drumul cel bun

Multumesc anticipat,
Lucian
Lucian
 

Lucian

Mesajde Humidor » 31 Mar 2009, 13:50

Bine ai venit!

Iti recomand 1-2 pipe Danske Club (JPB Victoriei 222) la 130 lei sau daca ai buget mai mic 1-2 pipe Capitol de la Metro. La Capitol ai grija sa fie cu peretii mai grosi.
La tutun, din ce se gaseste pe piata, poti incerca Amphora Full Aroma, Peterson Old dublin, Peterson Irish Oak, Peterson Sherlock Holmes, Kendal Balkan Mixture.
Cel mai bine arunca o privire la viewforum.php?f=21

La intalnirile noastre: viewtopic.php?f=26&t=366 poti degusta si alte mixturi pentru a-ti face o parere si fara a fi nevoit sa cumperi un pachet intreg si dupa aceea sa constati ca nu-ti place.
Humidor
 

Lucian

Mesajde Twain » 31 Mar 2009, 15:24

Bine ai venit, Lucian.
Felicitari pentru renuntatul la tigarete. Inhalarea fumului nu face bine organismului.

[quote="Lucian"]duminica asta: targ colectionari antichitati; pipe; am cumparat la recomandarea celui ce s-a dovedit a fi un bisnitar neaos si atat

imi pare rau ca prima ta pipa nu este un pic mai acatarii, dar fii linistit, nu esti primul (si nu o sa fii nici ultimul) care isi cumpara prima pipa dupa criterii estetice, ca pe un bibelou. Asa am patit si eu, si multi altii de pe aici. Abia dupa ce o aprinzi iti dai seama ca o pipa este un obiect functional si trebuie aleasa dupa anumite criterii... functionale. Data viitoare cerceteaza bine pipa pe care o alegi (cere vanzatorului/vanzatoarei sa-ti arate mai multe modele) si fii atent la aspectele descrise in topicul [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=12&t=29]Sfaturi pentru achizitionarea pipelor[/url].

[quote="Lucian"]pipa recomandata (nici prea prea nici foarte foarte); 2 tutunuri recomandate

La capitolul pipe, recomandarile mele seamana cu ale lui Humidor. Eu as adauga pe lista si pipele Brebbia de 80 de lei, precum si al doilea magazin JPB, din City Mall: [http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=44&t=63]LINK[/url].

Ca prim tutun aromat eu ti-as recomanda dupa gustul meu: Mac Baren Mixture Scottish Blend (un tutun mediu aromat) sau Mac Baren Vanilla Cream (puternic aromat). Ca prim tutun nearomat: Peterson Irish Oak (condimentat cu tabac Perique) sau Peterson Old Dublin (condimentat cu tabac Latakia).

[quote="Lucian"]sper sa nu par un profan ... puneti-ma pe drumul cel bun

Nu pari deloc. Toti am gasit "drumul cel bun" punand intrebari. Nu te sfii sa ceri toate lamuririle de care ai nevoie.

[quote="Lucian"]... nu mai scriu ca nu vreau sa fie beletristica ...

Rau ai facut. O sa vezi, piparii sunt mari amatori de beletristica. Daca mai simti nevoia de confesiuni literare, nu iti pune stavila. Noi, cei de aici, de pe acest forum, vom fi mai mult decat incantati sa-ti citim textele. Caci, nu-i asa?, nimic nu merge mai bine cu pipa decat ceaiul si lectura.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Lucian

Mesajde Lucian » 01 Apr 2009, 11:24

Salut din nou,

Va multumesc mult pentru raspunsuri si mai ales pentru atentia cu care le-ati scris.
Am facut deja o vizita ieri seara la JPB si am plecat cu Amphora Full Aroma si kit-ul minim: mi-au ramas ochii la Savinelli si recomandarea vanzatoarei (servire deosebit de interesanta - aproape neromaneasca :)) pentru Danske

Nu m-am putut abtine si dupa 2 ore de bibilit minunata mea pipa No Name pe care scrie "rempart" (inclin spre "removable part") - si acum ca sa vedeti coincidenta :) http://forum.humidor.ro/component/conte ... -2008.html
- (cea din stanga de tot este cea de acasa) am incercat-o .. nu a iesit prea bine (probleme cu aprinderea / stingerea) dar overall cateva fumuri interesante- practice makes better.
Next steps: achizitionare 2 pipe si un tutun aromat din oferta de pe piata....voi reveni bineinteles cu impresii/intrebari iar voi nu ma veti judeca pentru ca sunt incepator (cam ca nationala de fotbal :))

Sper ca in cateva saptamani sa-i permiteti profanului sa va tina companie la o intalnire a piparilor .. cu scopul clar al unei initieri serioase.
Inca o data, va multumesc pt atentie si va rog sa nu ezitati in a imi da sfaturi.

Cu prietenie,
Lucian

[attachment=0]
targulant19oct2.jpg
Lucian
 
Sus

Re: Lucian

Mesajde pecta » 01 Apr 2009, 13:38

Pai poti sa vii saptamana asta la intalnire. Intentia noastra este sa ne simtim bine cand ne intalnim. Oricine e binevenit chiar si daca isi va aprinde prima pipa din viata lui la o intalnire a clubului. Nimeni nu a fost tratat cu superioritate fiindca era la inceput, asa ca lasa sfiala si vino la Bonnonia. :0)
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron