Pipa Giordano

Pipa Giordano

Mesajde mrg » 03 Apr 2009, 11:28

O alta pipa din seria achizitionata de pe eBay este Giordano, un biliard onest, foarte bine intretinut, care nu a necesitat nicio reconditionare. (Pipa italieneasca, nu stiu daca este vorba de pipierul Domenico Giordano, din Badalucco.) Pipa se prezinta cum rar mi s-a intamplat sa vad la o pipa estate. E clar ca a fost reconditionata in prealabil, prea arata OK si se comporta prea bine pt ca sa nu fi fost fumata. De altfel, se poate pe vedea pe marginea de sus a bolului (usor cam deformata, probabil de la ardere-curatare, dar nu am de gand sa o corijez) si la vatra, care arata ca a fost fumata. Din punct de vedere aspect, Giordano nu iese cu nimic din standardele de clasa medie - forma este una clasica, grain-ul nu e ceva deosebit, prezinta cateva puncte de chituire (nu am stat sa le numar, evident!) si are inel de argint (simplu si fara pretentii). Priza este placuta, iar taietura lata a lip-ului da o prindere buna. Are filtru de 9 mm (eu am folosit un adaptor Vauen, care s-a potrivit la fix). Concluzii post testare: incalzire redusa, tiraj bun, fum rece, lipsa umezire. Pe scurt – corect. (Amanunte & alte poze pe blog.)

[attachment=0]
Pipa Giordano (3)1.jpg
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Pipa Giordano

Mesajde stefanita » 11 Apr 2009, 01:12

Imi cer iertare mrg, dar nu am avut timp pana acum sa ma ocup de scanuri. Iata, asadar, pozele promise inca de pe blog-ul tau.

Acum, exista pe piata doua firme care comercializeaza pipe sub acelasi nume, "Giordano". Una este cea de care ai amintit, cea a lui Domenico Giordano, din Badalucco, aflat in apropiere de San Remo.
O a doua este atelierul lui Stefano Santambrogio. Acesta din urma provine dintr-o familie de vechi pipieri, bunicul sau incepand inca din 1910 sa fabrice pipe. Fabricuta sa produce cam 400 - 500 de pipe pe luna (ceea ce mie deja mi se pare un pic suspect!), iar preturile depasesc rar 150 de euro. Este un fel de (semi) free-hand la preturi rezonabile. In rezumat: cred ca pipa pe care ai cumparat-o (si care a invadat practic, asa cum spuneam, piata germana) este de Domenico Girodano: nici ele, atentie!, nu trec de 100 de euro.
Comparativ am pus aici doua fotografii, desi nu stiu daca sunt bine centrate.
PS. Ah, nu pot sa le incarc - sunt prea mari. Incerc sa le fac mai mici maine dimineata. Sorry!
stefanita
 

Re: Pipa Giordano

Mesajde mrg » 13 Apr 2009, 12:17

Multumesc pt. precizare, Stefanita, mi-a placut ideea cu semi-free-hand. ::4) Asteptam pozele!
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron