[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Pipe & Cigar Club Bucureşti • Vezi subiect - Dunhill - Standard Mixture Medium

Dunhill - Standard Mixture Medium

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
1
10%
Bun
3
30%
Foarte bun
6
60%
 
Voturi totale : 10

Dunhill - Standard Mixture Medium

Mesajde Humidor » 06 Noi 2008, 20:08

Denumire tabac: Standard Mixture Medium
Producator: Dunhill
Taietura: ribbon


[div=center][img]http://forum.humidor.ro/images/Pipe/dunhillstandardmixturemedium1.JPG[/img][/div]

Aroma tipic englezeasca, latakia, oriental si virginia armonios combinate pe tot parcursul fumatei. Aroma in camera este placuta, ardere constanta si cenusa gri deschis fara impuritati.
Un tabac excelent, de fumat in fiecare zi dupa parerea mea.

Tutunul a fost achizitionat de la pipe-shop la pretul de 9,95euro. Merge cu un vin rosu sec cum ar fi o Cadarca de Minis.

[div=center][attachment=0]
cadarcaminis.JPG
[/div]

[div=center][attachment=1]
dunhillstandardmixturemedium2.JPG
[/div]
Humidor
 

Re: Dunhill - Standard Mixture Medium

Mesajde Augustinus » 08 Noi 2008, 13:41

Standar Mixture de la Dunhill este primul meu tutun cu latakia, fumat prin 2002, din generozitatea unor fosti colegi de facultate. Atunci mi s-a parut ca tutunul este...stricat, nu mai fumasem niciodata latakia, nici macar nu auzisem de asa ceva, experientele mele tobaconiste rezumandu-se la Captain Black, Amphora si, desigur, Tillbury. Ulterior am aflat ca mirosul acela "dubios" este marca unui tutun aparte, destinat celor dornici de senzatii tari, foarte apreciat in lumea fumatorilor de pipa. De atunci am tot incercat mixturi pe baza de latakia si inca nu m-am plictisit, asa cum nu m-am plictisit nici de Dunhill Standard Mixture. Este un tutun bun, taietura tipic englezeasca, amestec echilibrat de virginia, oleaca de burley si latakia.Arde constant, are gust laptos, fara piscaturi si umflaturi de limba, cenusa gri spre alb, ce sa mai, o placere. Mai are, de asemenea, o calitate: este tolerat bine de sotie si nu sunt nevoit sa ma refugiez in balcon.
Avatar utilizator
Augustinus
Membru de onoare
 
Mesaje: 102
Membru din: 24 Oct 2008, 12:49
Localitate: Bucuresti

Re: Dunhill - Standard Mixture Medium

Mesajde alguhan » 05 Feb 2009, 11:53

Uneori si visez la gustul specific acestei tutun. Acest tutun e o dragoste pentru mine.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Dunhill - Standard Mixture Medium

Mesajde Insuratelu Cristi » 05 Feb 2014, 20:04

Fumat intr-o pipa cu bol mare mi-a oferit undeva la o ora si jumatate de placere. Un tutun plin, fum onctuos, ardere curata si aproape fara nici un fel de probleme. L-am lasat 15 minute sa se aeriseasca (din cutie mi se pare un pic prea umed) si apoi l-am indesat in pipa dupa metoda frank. S-a aprins usor si pana aproape de final nu a avut nevoie de nici o aprindere. Un amestec complet in care toate tutunurile enumerate pe cutie se impletesc intr-o armonie perfecta, doar spre final am simtit parca o idee in plus gustul de virginie. In rest toate aromele date de tutunurile de calitate (latakie, orientale, virginia) nu disoneaza deloc ci creeaza un gust unic - o simfonie. Un tutun de toata ziua cu incarcatura N suficienta. Atmosfera lasata in camera e barbateasca si placuta. Recomandat. Un must have.
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000


Înapoi la Dunhill

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron