Pastrare Tutun de Pipa

Pastrare Tutun de Pipa

Mesajde Bogdan » 10 Feb 2009, 21:11

salut,
fumez in medie cam 2 pipe pe zi iar in week end ceva mai mult. Mi-am luat cateva feluri de tutun din dorinta de a incerca noi arome (si pentru ca tot intrand pe forum mi se face pofta de a experimenta cat mai multe arome).
intrebarea ar fi: cum se pastreaza cat mai bine tutunul? in punga originala + cutia de metal (gen Larsen) sau pus in borcane ermetice asa cum am vazut la Twain? Aici ma refer la o pastrare de cateva saptamani, pana la consumarea integrala. Merci anticipat de sfaturi.
Bogdan
 

Re: Pastrare Tutun de Pipa

Mesajde Baaron » 10 Feb 2009, 22:42

Il lasi exact cum este in cutie...daca se usuca intre timp (de la 6 luni la un an) e si mai bun....depinde ce tabac e....la aromate e musai sa le tii inchise bine daca nu vrei sa pierzi aromele....la Virginia si Latakia nu mai conteaza ca e buna oricum.
La cat fumezi tu iti ajunge o cutie de tabac vreo luna jumate daca fumezi constant din ea, deci nu are timp sa se ususce....daca ai fi fumat o pipa la 3-4 zile sau o saptamana atunci trebuia sa te ingrijesti de pastrarea tabacului.
Baaron
 

Re: Pastrare Tutun de Pipa

Mesajde Humidor » 10 Feb 2009, 23:27

Depinde cum l-ai cumparat. Cele la plicuri se usuca cel mai repede dupa deschidere. Cele la cutie rotunda din tabla cu capac prin insurubare cu garnitura tin mai mult. Cele din tabla cu capac patrat, sunt mai putin etanse, depinde de noroc.
Exista si cutii bine etansate cum ar fi cele de Chieftain's care chiar daca nu au garnitura se inchid foarte bine. Cutiile de 100gr gen McConnell dupa ce desigilezi si pui doar capacul de plastic nu sunt etanse, tutunul se usuca dupa 3 saptamani, vezi Orinetal, Sovereign, etc.

Solutia lui Twain in borcane de sticla cu garnitura siliconica este cea mai buna. O alternativa ar fi sa cumperi un hummior pentru trabucuri si sa tii cutiile inchise (dupa ce au fost deschise)inauntru (cu pastrarea umiditatii la 70% in humidor).
O alta varianta buna este solutia lui Augustinus si anume sa izolezi un compartiment intr-un dulap in care sa tii cutiile inchise si in care sa pui un burete ud.

Depinde si de gusturile tale, de exemplu lui Baaron ii plac tutunurile mai uscate si sfaturile de mai sus sunt de prisos.

Pana la urma vei invata singur care sunt conditiile optime pentru tine. In situatii de urgenta, foloseste totusi borcane :1)
Humidor
 

Re: Pastrare Tutun de Pipa

Mesajde suicune » 13 Feb 2009, 20:49

Intr-adevar, tutunurile aromate trebuie lasate la uscat putin, dar in unele cazuri aroma este gretoasa asa ca trebuie lasat descoperit ca sa se mai piarda putin. Eu am avut o intamplare memorabila nu cu mult timp in urma. Mi-am cumparat un plic de Tilbury Cherry Cream, asa de "doamne-ajuta". Stiam ca este un tutun deplorabil dar am zis "mai stii?". L-am introdus in pipa l-am aprins si dupa cateva fumuri...YUCK!...ma simteam de parca am fumat crengi. Imediat am golit pipa si am pus plicul intr-un dulap. Cateva luni mai tarziu, cand mai faceam putina curatenie, am dat peste el. Bineinteles ca vroiam sa il arunc, dar am zis ca sa il mai vad odata, poate-poate. Ei bine, am ramas uimit. Aroma aproape ca s-a pierdut aproape complet si tutunul a devenit mult mai fumabil. Bineinteles, nu memorabil, dar oricum, am putut sa fumez un bol intreg.

Iata cum invechirea poate face si un tutun jalnic ca Tilbury fumabil.
suicune
 

Re: Pastrare Tutun de Pipa

Mesajde Molia » 22 Iun 2009, 22:12

A nu se pastra tutunul in dulap. N-are rost. Avem sertare.

Moliile fug de tutun: Mit demolat (din nou)

Colega mea de camera de vreo saptamana, o molie (la propriu) de vreo 3cm lungime, si-a gasit de data asta peste zi culcus in raftul meu de pipe, pe o punga nu foarte bine stransa cu Robert McConnel - Oriental. Daca nu fumati tutunul si credeati ca eu sunt singura molie careia ii prieste, pastrati-l pentru vreun colorator automat de meerschaumuri, nu va mai bateti capul sa va umpleti buzunarele cu el, ca aparent n-are efect. N-as crede ca specia care ne roade noua hainele sa manifeste preferinte atat de diferite. Era de asteptat ca sarmana domnisoara sa pice de pe tavan din prima zi la cat fum adun eu in camera.
Molia
 


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron