Dunhill - Elizabethan Mixture

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
0
Niciun vot
Foarte bun
5
100%
 
Voturi totale : 5

Dunhill - Elizabethan Mixture

Mesajde Humidor » 28 Iun 2009, 18:28

[attachment=2]
P1012060.jpg

Am achizitionat o cutie din acest tutun de pe eBay, productie Murray's 2002 (sau mai vechi). Tutunul s-a pastrat excelent, cutia fiind inca vidata. La deschidere se observa hartia ingalbenita de estenele impregnate de tutun pe perioada stocarii. Pe capacul din carton sunt lipite ferm fire de tutun, la randul lui fiind patat. Aroma predominanta este de virginia, dulce-intepator, fiind izbitor de asemanator cu aroma [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=92&t=533]RVR[/url].
Tutunul este taiat in panglici scurte si lungi, destul de groase, in amestec de nuante aurii si brun inchis. Mixtura contine virginia si perique si este destul de umed, necesitand o aerisire de minim 10 minute inainte de umplerea pipei.
Fumata decurge fara probleme, arderea fiind buna. Gustul este de virginia de calitate, dulceag, cu aroma de nuci, usor picant.
[attachment=1]
P1012061.jpg

[attachment=0]
P1012059.jpg
Humidor
 
Sus

Re: Dunhill - Elizabethan Mixture

Mesajde alguhan » 22 Iul 2009, 10:52

Daca n-ar fi fost Humidor nu cred ca puteam sa fumez un Elizabethan Mixture invechit, produs de Murray in viata mea.

Doza de tutun pe care mi-o daruit Humidor a venit cu mine in concediu. Stiam ca o sa prind o seara linistita pentru un bol special.
Pe malul marii Marmara, la o locatie intre orasele Sarkoy si Murefte se afla casa de vara a socrului meu. Zona este renumita dupa clima ei, jumatate balcanica si jumatate vest anatoliana. Casa se afla intre terenuri de masline, struguri si floare soarelui. Din toata Turcia, dupa parere mea, se cultiva cele mai bune struguri aici. Si la doi pasi de casa se gasesc doua fabrici de vin, foarte elegante si renumite cu produsele lor. Evident, si cate un shop de al lor direct din fabrica.
Pe terasa acestei case modeste, l-am fumat intr-o seara linistita si racoarita cu briza specifica zonei. Un merlot foarte bun din zona a acompaniat savurarea tutunului. Zona fiind foarte aproape de bosforul din Canakkale ofera o priveliste frumoasa seara. Toate felurile de vase si vapoare se pregatesc sa treaca bosforul, urmand unul pe altul, cu luminile lor aprinse.
Este cel mai bun Dunhill pe care l-am fumat pana acum. Si cred ca am putut sa-l savurez cat de bine puteam.

Humidor, multumesc din suflet pentru un bol minunat.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Dunhill - Elizabethan Mixture

Mesajde Molia » 22 Iul 2009, 11:12

O virginie exceptionala, de altfel prima care nu-mi lasa basici pe limba. Ramane sa-mi refac rezerva de V/A pentru invechit. Aroma e destul de dulce pentru bright virginia, iar condimentarea cu perique e numai buna cat sa nu devina plictisitor. O fumata de neuitat, pe care intentionez sa o repet peste cativa ani zilnic, cu tutun din propriile-mi provizii. Multumirile mele lui Humidor!
Molia
 

Re: Dunhill - Elizabethan Mixture

Mesajde Humidor » 22 Iul 2009, 12:00

Cu placere, si alta data daca mai am ocazia.
:1)
Humidor
 


Înapoi la Dunhill

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron