Catalin

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Catalin

Mesajde catalindm » 31 Aug 2009, 15:06

Va salut.
Numele meu este Catalin, sunt din Bucuresti si am 27 de ani.
Imi place fotografia si lucrez intr-o compania de advertising.

Sunt "pipar" cam de o luna juma'. Am primit de ziua mea, de la logodnica, o pipa "Butz-Choquin Monmartre 1285 Bent Dublin" din briar impreuna cu un plic de Stanwell-Vanilla. Ea s-a gandit cum sa faca sa ma las de tigari, si nu a gandit deloc rau:.
Citind aici pe forum ca nu e bine sa ai doar o pipa, am achizitionat un Lorenzo-Spitfire Straight de la un domn pipar. Multumesc mult sfaturilor pe care l-am gasit aici in privinta igienizarii unei pipe folosite.

Nu m-am gandit ca am sa ma apuc de pupa asa curand, ma vedeam mai mult spre 40-50 ani, stand pe o veranda si privind nepotii la o pipa.
Dar pot spune ca aproape am renuntat la tigari, iar pipa a devenit amanta mea :). Am incercat pana acum 4 tutunuri, Stanwell-Vanila(primul), Stanwell-Guarana care a fost o dezamagire, Amphora-Full Aroma care imi pare excelent si de vreo 4-5 zile am zis sa incerc si ceva cu Latakia in el, si am luat o cutie de Peterson-Old Dublin. Cu cel din urma am crezut ca am dat gres, mirosul tutunului si gustul primei fumate...dar, dupa inca un bol si inca un bol m-a cucerit, are ceva acest Old Dublin, ceva.

Sper ca nu v-am plictisit si sper ca fiu activ si util in aceasta comunitate.

Atasez si o poza cu Butz-Choquin-ul, cu lorenzo nu am gasi dar ii fac eu una curand:)
Fişiere ataşate
Butz-Choquin Monmartre 1285 Bent Dublin.jpg
"Daca as sti cum se face o fotografie buna, as face-o tot timpul." - Robert Doisneau
Avatar utilizator
catalindm
 
Mesaje: 17
Membru din: 11 Aug 2009, 14:44
Localitate: bucuresti

Re: Catalin

Mesajde Molia » 31 Aug 2009, 18:28

Nu ne-ai plictisit. Povestea a cum te-ai apucat de pipa nu iese cu mult din tipare, insa faptul ca ai citit cea mai mare parte a forumului inainte sa postezi si speri sa vii cu contributii proprii e demn de oferit exemplu userilor noi. Bun venit si fum rece! Cu prima ocazie cand ai timp si chef, esti asteptat la intalnirile noastre, sa cunosti oamenii modesti si plini de viata din spatele postarilor de multe ori precise si pline de fum.
Molia
 

Re: Catalin

Mesajde Humidor » 31 Aug 2009, 21:49

Bun venit Catalin, frumoasa pipa ta, imi place inelul, ai ce sa admiri in timp ce pipezi, sa simti rugozitatea briarului in buricul degetelor, si sa o grijesti dupa. Nu-ti ramane decat sa te prezinti la viitoarea intalnire, sa o admiram si noi. Sper sa nu te superi sa o pipaim si noi, daca spui ca este deja amanta ta. Baga o privire si pe comenzile lunare, bineinteles, dupa ce iti faci o idee la urmatoarea intalnire ca sa stii ce comanzi, te scuteste de mute dureri de cap daca le probezi ianainte. Banuiesc ca banalul futac si niste perii ti-ai luat deja. Old Dublin este o buna initiere in zona latakia, MRG stie despre ce este vorba. Dupa un timp, poate vei incerca si Orientalul de la McConnell si dupa, vei intelege si finetea virginiei.
Humidor
 

Re: Catalin

Mesajde catalindm » 31 Aug 2009, 22:41

Multumesc de primire si de aprecierile pentru pipa.
Adevarul e ca atunci cand imi cumpar sau primesc un lucru nou imi place sa ma documentez inainte, sau dupa in acest caz. Si cred ca am citit mai mult de jumatate din tot forumul. Cateodata uitam ceva si stiam deja unde trebuie sa intru ca sa recuperez informatia "uitata", si e ceva informatie aici, toata foarte folositoare unui incepator.

@Humidor: pipa a venit cu tot ce-i trebuie, adica betigase&futac, cel metalic din trei elemente. Cat despre tutunuri, cred ca stiu review-urile de aici si de pe tobaccoreviews.com ca-n palma :D. Stiu, suna ciudat, dar la inceput parca ai vrea sa le "simti" pe toate, ce parfum are un tutun sau ce gust iti lasa altul dupa fumata, etc. Bine, in mare parte vreau sa stiu si pe ce dau banii, bugetul fiind mai redus cu aceasta "criza", si deja am luat o teapa cu Guarana.

Multumesc si pentru invitatia la comenzile lunare, chiar imi surade si vroiam sa abordez subiectul, numai ca nu indrazneam, fiind mai nou pe aici. Chiar ma intereseaza, sunt multe tutunuri pe care la noi nu le gasesti din cate am observat. Am fost si in magazinul din pta-victoriei, si in cele de pe dorobanti, acestea din urma sunt mai aproape de servici dar mai slab aprovizionate si mai scumpe. Chiar, Amphora am vazut ca se gaseste si in lantul de mini-marketuri Fonzi, lucru bun pentru ca tocmai ramaneam fara si drumul pana la un magazin specializat devine stresant cand sti ca munca nu-ti lasa timpi liberi.
De la Mac Baren ma tenteaza cate ceva, dar sa vad salariul urmator cum se prezinta :)

Cat despre Old Dublin, ufff, m-am uimit in seara asta. Am vizualizat metoda Frank pe youtube( loc unde am gasit cativa useri pipari cu multe filmulete foarte informative despre pipe si tutun, poate postez link-urile aici pe forum daca e ok ) , asa, si am umplut pipa dupa aceasta metoda. Parca fumam altceva, mult mai bun, iar fumata nu a avut nevoie decat de o aprindere sau doua si a "pierit" pana la ultumul firicel de tutun. Incredibila senzatie, parca nu mai era tutunul de ieri. Pana acum am folosit metoda 3x, tehnica fiind imbunatatita de la un bol la altul :).

Si iar m-am luat cu vorba.
O seara buna tuturor.
"Daca as sti cum se face o fotografie buna, as face-o tot timpul." - Robert Doisneau
Avatar utilizator
catalindm
 
Mesaje: 17
Membru din: 11 Aug 2009, 14:44
Localitate: bucuresti


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron