Patru pipe noi

Patru pipe noi

Mesajde Cinabru » 12 Sep 2009, 12:53

Doua pipe Federico Rovera, una Stanwell (prima mea pipa Stanwell) si una Torino. Luate de pe Okazii, de la Marcel Dobos, in stare exceptionala (bine intretinute, cu turta curatata cu grija, mustiucuri imaculate, inclusiv cate un filtru cadou in fiecare). De cate ori am luat de la el nu au fost probleme. Cadou de la sotie, care s-a gandit sa imi faca o surpriza, pentru ca tot mai avem un pic si implinim cinci ani de la casatorie. Presupun ca pe undeva m-am dovedit macar un sot acceptabil.

Am fumat-o deja pe fiecare, excelente, nu doar frumoase. Nu am avut la niciuna probleme de condens, pereti incinsi, nimic. Si parca au dat cateva note de savoare unor tutunuri pe care credeam ca le cunosc. Cu siguranta cea mai buna achizitie tobacciana de anul asta.

[attachment=0]
pipe noi.jpg


1. Fe-Ro : prima Federico Rovera, mica si cu peretii grosi, fumeaza foarte bine, posibil sa ramana pentru virginii, inca nu i-am decis soarta. Sau pentru orientale. Decisions... La inceput s-a bucurat de o doza de Clan, din mostra de la Molia, si trebuie sa recunosc si aici ca nu e deloc un tutun rau.

2. Fe-Ro 2 : a doua, la fel de buna, parca ceva mai indesata si mai solida, ramane pentru latakii. S-a comportat ireprosabil cu un bol de Ashton Artisan’s Blend, l-a facut parca mai matasos, mai dens, mai gustos. Fara sa se incinga vreun pic, fara problemele intalnite la alte pipe. Clar, latakie va fi destinul ei.

3. Stanwell Royal Guard : La inceputuri ma tot gandeam sa imi iau un Stanwell, era una dintre putinele marci de care auzisem. La superlativ. Incercata ieri cu Robert McConnell Scottish Flake, destul de indesate (dar dupa ce le uscasem ceva). Excelent. Groasa, solida, desi poate putin cam grea pentru a o tine intre dinti, a fumat mai bine chiar decat imi imaginasem. Abia acum incep sa imi dau seama cat de mult poate schimba un tutun o pipa foarte buna. Sigur intra in Top 3 pipe preferate, chiar s-ar putea sa ocupe primul loc. Cand o sa mai iau o cutie de Red Virginia s-ar putea sa le fac cunostinta si poate chiar sa se lege o relatie de durata.

4. Torino 510 : cea de a patra a fost un soc. Este o pipa mare, si ca dimensiuni generale, si ca bol. Cea mai mare dintre pipele mele, mai mare si decat un Butz Choquin mai vechi. Nu stiu cate grame intra, dar clar peste limita mea pe o zi. Si culoarea visinie e surprinzator de frumoasa. Cam grea, dar de fumat – excelenta. Posibil sa o pastrez tot pentru flake-uri, nu de alta, dar sta flake-ul in picioare in ea ca un soldatel disciplinat.

Am ajuns la 17 pipe in colectie, si dupa ce vine si cea aflata in reparatii la maestrul Algu – 18. Pentru inceput cred ca e decent. Sper sa mai iau un poker, cand gasesc ceva convenabil ca pret, si visez la o spuma. Cand o fi. Acum, dupa ce am spulberat bugetul familiei, e cazul sa mai astept. Sa caut ceva mai deosebit, pentru sarbatori.

Pana si un pacatos consecvent ca mine are dreptul la un tutun mai bun, nu ?
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Patru pipe noi

Mesajde zudo » 12 Sep 2009, 16:01

Sa la stapanesti sanatos ! Cu atat mai frumoase si mai bune pentru fumat cu cat sunt cadorisite de sotie. La multi ani !
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Patru pipe noi

Mesajde Cinabru » 12 Sep 2009, 16:06

Multumesc frumos, Zudo. Le aduc la urmatoarea intalnire. Doar ca o sa fac o mica pauza. O mica pauza mai lunga :1)
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Patru pipe noi

Mesajde Humidor » 12 Sep 2009, 18:07

Ei bine, se pare ca acest "pacatos consecvent", care anul trecut avea doar o pipa si se delecta cu Sunset Breeze (parca... sau ala eram eu?) a ajuns sa detina in colectie mai multe pipe decat multi alti pipari cu state mai vechi. Sa le stapanesi sanatos! Se pare ca ai pus mana pe cateva bucati bune in ultima vreme :1)
Humidor
 

Re: Patru pipe noi

Mesajde Cinabru » 12 Sep 2009, 19:26

Am avut ceva noroc si multa rabdare din partea sotiei. Nu, nu Sunset Breeze, io eram cu Peterson Irish Flake, dupa ce supravietuisem unei cure de Borkum Riff. Acestea patru sunt cele mai frumoase din colectie, in rest am doar doua sau trei mai deosebite. Sa incerc anul viitor sa iau si o spuma, asta da.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Patru pipe noi

Mesajde Humidor » 12 Sep 2009, 20:18

:19) da Borkum Riff, asta da incercare, deci o aniversare frumoasa si un respiro la o pipa :0) La multi ani fericiti!
Humidor
 

Re: Patru pipe noi

Mesajde pintilie.costin » 13 Sep 2009, 14:26

Felicitari Cinabru pentru marele eveniment , sincer am vazut pipele si salivam la ele insa acum am bucur ca au ajuns pe maini bune,sa te bucuri sanatos de ele .
Avatar utilizator
pintilie.costin
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 93
Membru din: 16 Mar 2009, 20:04
Localitate: Constanta

Re: Patru pipe noi

Mesajde Cinabru » 13 Sep 2009, 18:44

Humidor : eram si io mic si fara experienta. Culmea e ca atunci nu mi s-a parut rau.

Costin : eram sigur ca le-ai vazut si tu, uite ca am avut noroc sa fie sotia intr-o pasa generoasa. Dar trebuie sa trag de tutunul pe care il am muuuult timp.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Patru pipe noi

Mesajde Cinabru » 14 Sep 2009, 22:02

Si o imagine de ansamblu.

[attachment=0]
pipe 2.jpg
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Patru pipe noi

Mesajde mrg » 15 Sep 2009, 09:40

Felcitari, Cinabru. Arata foarte bine noile tale achizitii! :1) Iar "haremul" tau a inceput sa ia proportii impresionante. ::7) Poate ca ar merita sa faci o actualizare in "Raftul piparului". Nu de alta, dar ar fi mai usor de urmarit evolutia ::3)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron