Lattrice Billiard

Lattrice Billiard

Mesajde pari » 18 Sep 2009, 12:25

De ieri am intrat in posesia unei noi pipe de al maestrul Aktas, cu ajutorul lui Algu...
....impreuna cu cafea la ibric pe care o ador! :0)
Fişiere ataşate
c1.jpg
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Lattrice Billiard

Mesajde Humidor » 18 Sep 2009, 12:55

Buna alegere, s-o pipezi cu spor!
Humidor
 

Re: Lattrice Billiard

Mesajde alguhan » 18 Sep 2009, 13:11

Foarte reusita poza si bineinteles alegerea meerschaumului.
S-o stapanesti sanatos.

Cafea din poza este cea mai buna si raspandita din toata Turcia. O adevarata cafea turceasca. Ai gusturi bune :1)
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Lattrice Billiard

Mesajde pari » 18 Sep 2009, 13:26

multumesc!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Lattrice Billiard

Mesajde ghibortz » 18 Sep 2009, 14:33

pipa arată întrun mare fel.
fie ca fumatele să iasă pe gustul stăpânului: o pipă de excepţie, un tutun interesant, o cafea (la ibric) lăudată chiar de un turc, o muzică pe care ăştia mai tineri ca mine au avut ocazia să o mai prindă uneori chiar in format electrecord... banuiesc io că pe lângă toate astea sa aciuit şi o pagină de lectură.
salivez...

să îţi fie de bine
ghibortz
 

Re: Lattrice Billiard

Mesajde pari » 18 Sep 2009, 17:11

mai mult cord decat electro...
multumesc!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Lattrice Billiard

Mesajde Molia » 18 Sep 2009, 18:40

De mult tot discutam scrierea povestii detaliate a unui meerschaum, cu evolutia culorii surprinsa in timp in fotografii. Daca tot te pasioneaza ambele domenii si te-ai ales cu un meerschaum care se va colora minunat, te anuntam pe tine de misiunea asta, poate esti mai dispus sa-ti faci temele.
Munca multa, sarcasm din partea celorlalti membri, absolut nici o rasplata. Tentat? ::6)
Molia
 

Re: Lattrice Billiard

Mesajde pari » 19 Sep 2009, 11:16

da, sunt magulit, am ceva fotografiat ieri; pipa din dreapta am achizitionat-o(noua) in februarie 2009, am folosit-o cam o data pe zi(nu am folosit manusa dar am fost permanent atent sa nu o murdaresc.
Fumez din ea aprox 40-60min, are cuptorul destul de mare, ce mi s-a parut ciudat ca langa inel aproape s-a inegrit. Locul corespunde cu pozitia in care o tin ,intre degete, cand se incinge(deci locul "rece" de prindere), ca atunci cand fumezi un trabuc....
Fişiere ataşate
c5.jpg
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Lattrice Billiard

Mesajde Humidor » 19 Sep 2009, 12:27

Si eu am crezut la fel cu o pipa a mea din meerschaum cumparata acum un an de zile, ca se coloreaza datorita degetelor. Realitatea este ca in zona respectiva este un punct de condens. De obicei punctele de condens se formeaza la trecerea de la un diametru la altul sau la schimbarea unghiului canalului de fum. Prin schimbarea diametrului de la unul mai mic la unul mai mare, fumul condenseaza prin dilatarea rapida. Condensul la schimbarea unghiului se produce datorita fumului are o anumita directie de deplasare si in urma schimbarii directiei, tunelul nefiind aerodinamic, se loveste cu presiune de peretele lateral. Acesta fiind poros, absoarbe excesul de vapori. Faptul ca absorbtia s-a facut inegal, denota faptul ca materialul este mai poros in acea zona sau ca vartejul format loveste exact ina acea zona

Un alt fenomen este ca picaturile de condens formate in mustiuc, se scurg inapoi in shank si sunt imediat absorbite de meerschaum.

Oricum, pipa ta este tanara, chiar daca nu o vei mai fuma un timp, vei constata ca ea se coloreaza singura si mai mult, pata formata va difuza in material si se va uniformiza. Un meerschaum cu un mare contrast de colorare denota faptul ca a fost fumata intens si ca a fost fumata cu tutun mai umed.

Nu in ultimul rand, meerschaumul tratat cu ceara de albine se va colora de la sine in timp. Ceara de albine, care la inceput este galben deschis, ajunge dupa cativa ani sa se faca maro inchis. Din cate stiu (bunicul meu avea cativa zeci de stupi), fenomenul se produce la expunerea la razele solare.

Exista si o colorare de la degete, care in contact cu temperatura, transpira, si prin schimbarea PHului pe suprafata pipei, ceara se oxideaza mai repede.
Humidor
 

Re: Lattrice Billiard

Mesajde pari » 19 Sep 2009, 12:53

explicatia ta este foarte clara si acum am inteles....nu poti sa le ai pe "toate"
multumesc!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Lattrice Billiard

Mesajde Humidor » 19 Sep 2009, 13:24

Acestea sunt motivele pentru care multe pipe din meerschaum se coloreaza la shank.
In orice caz, ai pipe frumoase dar si accesorii.
[attachment=0]
Condens.jpg
Humidor
 

Re: Lattrice Billiard

Mesajde pari » 08 Oct 2009, 12:38

este mai mult decat clar....multumesc pentru aprecieri
apropos deschide topicul"cadouri" ...
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Lattrice Billiard

Mesajde pari » 08 Oct 2009, 12:51

Transformare meerschaum: la sugestia Moliei iata-o dupa trei saptamani "de lucru" si aproximativ doua "plinuri" pe zi !Povestea va continua...
Fişiere ataşate
30 zile.JPG
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Lattrice Billiard

Mesajde alguhan » 08 Oct 2009, 15:00

Nemaipomenit!
De acum incolo se va colora mai greu, spre bol.

Dar cum se descurca cu 2 boluri pe zi? Esti multumit de pipa?
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Lattrice Billiard

Mesajde pari » 09 Oct 2009, 08:55

se descurca...pentru ca partidele de fumat cu Ea sunt la distanta de ore; personal consider ca este un fumat lejer, imi place!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Lattrice Billiard

Mesajde ghibortz » 09 Oct 2009, 11:14

o modlitate de a grăbi colorarea: după fumată punei un dop de plută. se va răci mai greu dar se va colora mai rapid...
ghibortz
 

Re: Lattrice Billiard

Mesajde pari » 09 Oct 2009, 11:33

interesant, nu m-am gandit; din pacate mi-ar fi placut sa ramana alba!
multumesc pentru sfat, ghib ! :1)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Lattrice Billiard

Mesajde ghibortz » 09 Oct 2009, 12:27

cu plăcere. eu o fumez pe a mea poate o dată pe săptămână... sper să rămână albă cât mai multă vreme. după ce va începe să se coloreze şi bolul miam propus să mă ploconesc (de crăciun sper) cu una prospătă. design propriu sper. rămâne de vorbit cu alguhan (the turkish connection) :19)
ghibortz
 

Re: Lattrice Billiard

Mesajde pari » 09 Oct 2009, 12:55

si eu sper la inca una... :2)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Lattrice Billiard

Mesajde pari » 08 Dec 2009, 08:59

Transformare meerschaum: "povestea" continua...
Fişiere ataşate
DSC04762 [800x600].jpg
DSC03870 [800x600].jpg
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Următorul

Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron