Tutunuri de evitat

Tutunuri de evitat

Mesajde suicune » 14 Feb 2009, 01:05

Sunt convins ca nu toti cei care acceseaza acest forum sunt utilizatori. Sunt multi vizitatori care vor doar sa mai afle una-alta despre pipe si tutunuri. Asa ca propun acest subiect pentru a informa pe toti despre tutunurile de evitat. Dupa mine, acestea sunt:

- gama Tilbury
- Brookfield
- Borkum Riff (exceptie facand eventual Bourbon Whiskey)
- Golden Blend
- Captain Black Cherry
suicune
 

Re: Tutunuri de evitat

Mesajde elekes » 08 Apr 2009, 10:42

[quote="suicune"]...Asa ca propun acest subiect pentru a informa pe toti despre tutunurile de evitat. Dupa mine, acestea sunt:

- gama Tilbury
- Brookfield
- Borkum Riff (exceptie facand eventual Bourbon Whiskey)
- Golden Blend
- Captain Black Cherry

eu as mai adauga cateva;
-Stanwell Classic
-Super Value vanilla
-Skandinavik Mixture
elekes
 

Re: Tutunuri de evitat

Mesajde pintilie.costin » 08 Apr 2009, 22:09

Domnule Elekes va dau perfecta dreptate vis-a-vis de Stanwell Clasic ...am ceva amintiri neplacute ,oricat de atent as fi fost si oricata rabdare i-am acordat acestui tutun tot nu ne-am inteles .Are o fumata destul de neplacuta inteapa la limba, arde nu tocmai "elegant", si un gust care pe mine nu m-a impresionat, ba chiar nu l-as recomanda.
Avatar utilizator
pintilie.costin
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 93
Membru din: 16 Mar 2009, 20:04
Localitate: Constanta

Re: Tutunuri de evitat

Mesajde Radu-Mihai » 07 Dec 2009, 12:34

Cum se face ca un tutun ca Borkum Riff e " pus la colt " de majoritatea piparilor,in schimb eu l-am gasit atragator ?! Treaba cu acele "gusturi care nu se discuta", actioneaza si in cazul meu ? Acum incerc un : Danske Club Black Luxury, nu ma incanta aproape de loc !...Cred ca ceva aromate ma aranjeaza mai bine,cu o "nota de camera" buna... greu de ales ! Cine ma poate sfatui ?
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Tutunuri de evitat

Mesajde mrg » 07 Dec 2009, 14:19

@radu-mihai: teoretic, nimeni! ::3) cum bine spuneai: de gustibus...
sunt persoane care se simt pe deplin multumite de "aromate", asa cum altele au dezvoltat in timp o rezerva solida fata de acest tip de tutunuri (eu, de exemplu). nu te afli in eroare daca esti un pasionat al "aromatelor", chiar daca exista o majoritate care voteaza impotriva lor. nu cred ca pot fi stabilite reguli in acest sens, iar experienta nu poate fi invocata ca argument suprem, pt. ca exista persoane care fumeaza un singur sortiment de tutun de ani buni si nu-si doresc sa schimbe nimic (aici, ce-i drept, vorbesc din auzite... insa sursele erau credibile). evident, exista si fumatori de pipa, ca mine si alti confrati intr-ale pufaitului, constanti in cautarea de tutunuri si arome noi.
prin urmare,
fum rece,
indiferent ce ai fuma! :1)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Tutunuri de evitat

Mesajde ghibortz » 07 Dec 2009, 16:00

subscriu părerii lui mrg. de gustibus. gustibant. etc

tutunuri care au primit calificativ "recommended" pe tobaccoreview pot fi pentru tine doar mahoarcă...

de pildă mie larsenul - signature mixture mi se pare o hoţie ordinară.
deşi arată impecabil şi miroase bine când deschizi cutia, la fumare este plat... all the way după primele 10 fumuri.
adică toată descrierea "casingului" demnă de un concurs de stilistică este o vorbărie de marketing şi atât.
aroma de cameră este impecabilă şi te vei trezi cu şoarecii strânşi în jurul tău şi adulmecând.

eu pipam şi strâmbam din nas iar un mirean mai avea un pic şi se apuca să îl mănânce.

eu aş evita tutunurile ce miros ciudat sau mucegăit înainte să desfaci pachetul sau cutia.
adică nu au fost păstrate cum trebuie.

în rest experimenteză ce prinzi şi ce nu ţia plăcut azvârlă şi nu mai cumpăra.

la cât mai mult şi plăcute.
ghibortz
 

Re: Tutunuri de evitat

Mesajde Radu-Mihai » 07 Dec 2009, 16:07

Ca veni vorba de tabacuri "aromate", ma intreb: pt. cine fumez, pt. mine si placerea mea sau pt.nasurile celor din jur ? Eu cred ca trebuie pastrat un echilibru ... Sunt convins ca tutunurile parfumate contin o "galeata" de E-uri si alte "succese" ale industriei chimice( era sa spun succesuri !!!) Imi este dor de un tabac "cinstit" fara adaosuri...
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Tutunuri de evitat

Mesajde RaduM » 14 Noi 2010, 17:07

[quote="pintilie.costin"]Domnule Elekes va dau perfecta dreptate vis-a-vis de Stanwell Clasic ...am ceva amintiri neplacute ,oricat de atent as fi fost si oricata rabdare i-am acordat acestui tutun tot nu ne-am inteles .Are o fumata destul de neplacuta inteapa la limba, arde nu tocmai "elegant", si un gust care pe mine nu m-a impresionat, ba chiar nu l-as recomanda.


Nu stiu cat de bun este fata de cele mai scumpe,dar cu Stanwell Classic m-am inteles mult mai bine decat cu Danske Club Cherry.Desi a fost parca mai scump decat Stanwell,e foarte dur si ma irita pe gat.Referitor la pipa va rog,am inteles ca nu e bine sa schimbi tutunul de fiecare data pentru aceeasi pipa?
RaduM
 

Re: Tutunuri de evitat

Mesajde Molia » 14 Noi 2010, 18:55

Tutunul de pipa nu e conceput pentru a fi consumat prin inhalarea fumului. Nu imi imaginez cum iti poti irita gatul fara a inhala fumul. Recomand calduros sa renunti la acest obicei.
Molia
 

Re: Tutunuri de evitat

Mesajde zudo » 14 Noi 2010, 20:29

In general tutunurile puternic aromatizate devin iuti si/sau amare spre finalul fumatei. Iritatia gatului (din care fac parte si faringele, epiglota si laringele - nu numai traheea) este cauzata de fumul prea fierbinte si saliva incarcata cu gudroane (tarr), nicotina si, nu in ultimul rand, chimicalele folosite pentru aromatizare. Ar merita sa facem un sondaj de opinie in privinta limitei dintre pufait si inhalat. Eu personal cred ca limita este traheea, inhalarea se refera strict la plaman - unde, in alveolele pulmonare, se face transferul hematic al monoxidului de carbon,ireversibil din pacate. In rest, fumul poate circula fara riscuri notabile si prin zona olfactiva (aromele sunt percepute mai bine daca inspiri/expiri pe nas - dealtfel nici mancarea nu are niciun gust daca nu are miros). Experienta te va invata sa faci lucrul asta fara sa inhalezi, mai dificil de realizat daca ai automatismul de a inhala, in cazul in care esti sau ai fost fumator de tigarete.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Tutunuri de evitat

Mesajde DSM » 15 Noi 2010, 11:34

[quote="Molia"]Tutunul de pipa nu e conceput pentru a fi consumat prin inhalarea fumului.


Nu cred ca producatorii de tutun de pipa isi pun problema daca se inhaleaza fumul sau nu. Este o alegere personala a celui care fumeaza. Deci nu cred ca e protrivit sa se spuna ca tutunul de pipa e conceput spre a fi folosit intr-un fel sau altul.

Daca ne uitam peste cartile si revistele de acum 50~60 de ani subiectul inhalatului de tutun nu prezinta asa o polemica ca si in prezent.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara
Sus

Re: Tutunuri de evitat

Mesajde spascu » 15 Noi 2010, 19:52

La lista de mai sus eu as adauga si MacBaren Original Choice, exact cum a zis si ghibortz despre W.O. Larsen e un aromatic care are un ambalaj frumos, miros frumos, dar este extrem de plat pana la capat si personal e ca si cum ai fuma sapun, dupa terminarea fumatei ramai cu gura punga.

Daca cineva are o alta parere despre Original Choice mai am inca un pouch nedesfacut si il dau cu mare placere.
"I believe that pipe smoking contributes to a somewhat calm and objective judgement in all human affairs."- Albert Einstein
Avatar utilizator
spascu
 
Mesaje: 47
Membru din: 01 Iul 2010, 15:07
Localitate: Ploiesti
Fumez pipa din: 0- 0-2010

Re: Tutunuri de evitat

Mesajde mante » 30 Oct 2012, 11:37

davidoff green mixture
pur si simplu nu are gust de tutun. e ca si cum ai in pipa o chestie parfumat-gretoasa care scoate fum. cel mai prost produs pe care l-am incercat vreodata.
Panzer Vorwärts! Aber mit Verstand!
Avatar utilizator
mante
 
Mesaje: 20
Membru din: 09 Feb 2009, 15:34
Localitate: Botosani
Fumez pipa din: 0- 2-2009

Re: Tutunuri de evitat

Mesajde pari » 30 Oct 2012, 13:56

Salut "Mante"!
Pe mine viata si experienta sau experienta vietii m-a invatat ca "totul' este relativ.
Acest tutun, green, este favoritul meu din familia celorlalte culori de la Davidoff(albastru si rosu); asa ca eu imi asum responsabilitatea si zic:
dupa gustul meu acest tutun este bun.... si un sfat valabil mai ales la "placeri" : NU ORICAND, NU ORICAT si NU ORICUM!
Cu respect,
PARI
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Tutunuri de evitat

Mesajde mante » 30 Oct 2012, 19:21

Pari, vorbele tale sunt intelepte si le impartasesc. Te rog sa ma crezi ca nu m-am repezit sa calific acest tutun. Am mai multe incercari in conditii optime, numai prima data am reusit cu chiu, cu vai sa fumez un bol pana la capat. Mi se face rau de la gustul pe care il gasesc total artificial. Nu am mai patit asa ceva, desi am fumat Tilbury, Brookfield, Borkum Riff sau aromate lakeland. Pentru mine, Davidoff green mixture ramane la stadiul "insuportabil".
Panzer Vorwärts! Aber mit Verstand!
Avatar utilizator
mante
 
Mesaje: 20
Membru din: 09 Feb 2009, 15:34
Localitate: Botosani
Fumez pipa din: 0- 2-2009


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron