Florake (Florian)

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Florake (Florian)

Mesajde florake » 11 Noi 2009, 22:46

Salutari Pipa Club Bucuresti (tuturor celor prin osteninta lor au pus bazele acestui forum,membrilor si nu in ultimul rand tuturor celor care servesc cu drag pipa all over the world.

Numele meu este Florian alias Florake, si sunt din Pitesti

Mi-am inceput drumul ca "fumator" ,incepator !, de pipa in octombrie 2009, atunci cand mi-am cumparat o pipa de la un magzin din Pitesti. Mi-a placut foarte mult acea pipa.Pe ea scrie Barasso/Real Briar.M-a atras foarte mult fiind neagra.Am ales atunci pentru ea , fara ca sa stiu ca multi de pe aici si-au pierdut "virginitatea cu el" desigur Amphora Full Aroma(achizitie metro cash&carry).Filtrele VAUEN le-am cumparat de la acelasi magazin de unde am luat si pipa ... recomandate de vanzatoarea de acolo...de altfel foarte draguta si cu multa rabdare pentru ca mi-a luat ceva timp sa ma hotarasc ce as vrea sa cumpar...in fine.Pot spune ca ma fermecat pipa de la primul fum...a fost intradevar ceva deosebit.Ca incepator m avut ceva probleme,la un moment dat saraca pipa s-a fisurat si nici acum nu stiu cum sa o repar,mi-ar fi tare de ajutor daca m-ati indruma cum as putea sa o repar!!!...pentru ca nu stiu unde sa postez acest lucru.Suparat pe mine ca nu am stiut cum sa ma port cu dansa am fost din nou la magazin si am cumparat o a doua pipa (adsorba/210) stiu ca nu este cine stie ce brand dar mi-a placut si posibilitati financiare mai mare pentru ceva mai bun nu am deocamdata,si oricum sint incepator...ar fi chiar pacat sa-mi bat joc de o pipa mai buna.Aceasta a doua pipa este faina,binenteles tot negra...si am observat ca nu se icalzeste atat de rau precum cea dinainte.Mi-as dori tare mult sa o pot repara pe prima...este prima mea "dragoste". Am citit posturile petru reparatii pipe dar nu am gasit ce aveam neovie pentru a repr pipa.Am invatat foarte multe lucrurinoi de pe acest forum. Anyway...imi place sa fumez pipa ascultand o muzica relaxanta sau citind.Cam atat despre mine deocamdata.
Ma bucur mult ca m-am inscris pe acest forumsi sa va cunosc.

Cu stima,

Florian sau ... Florake

Numai de bine
florake
 

Re: la inceput de drum

Mesajde zudo » 11 Noi 2009, 22:49

Bine ai venit ! Te asteptam si la intalniri :0)
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: la inceput de drum

Mesajde florake » 11 Noi 2009, 22:55

... scuze pentru greselile gramticale : ( ...eram destul de obosit ... si cam stresat ca nu gaseam cum sa postez mesaj pe forum...multumesc : )
florake
 

Re: la inceput de drum

Mesajde Molia » 12 Noi 2009, 10:17

Pai ce s-a fisurat? Un mustiuc se schimba sau se lipeste la cald. Un shank primeste inel. Un bol duce pipa direct in muzeu. N-ar strica o poza sa ne lamuresti. Daca retin bine, exista un subforum dedicat pentru reconditionare.
Textul e lizibil, dar incearca sa-l spargi in alineate si paragrafe pe viitor.
Bun venit printre pipari si te asteptam sa traversezi din cand in cand autostrada pe lung!
Molia
 

Re: la inceput de drum

Mesajde ghibortz » 12 Noi 2009, 10:59

salut.
Presupun că fiind singura ta pipă ai fumat-o de mai multe ori pe zi şi nu e bine, pipa terbuie să o laşi să se odihnească după fumată.
Ăsta este unul din motivele pentru care se achiziţionează mai multe... îţi faci o rotaţie adică număr dublu de pipe faţă de fumatele dintr-o zi.
spor
ghibortz
 

Re: la inceput de drum

Mesajde pari » 12 Noi 2009, 12:50

Bine ai venit!
Imi pare rau ca ai stricat prima TA pipa...asa-i la inceput, NU?
SFAT: dupa ce fumezi dintr-o pipa nu-i scoate mustucul(sub nici un motiv)cat timp este calda - este unul din motivele pentru care corpul pipei se crapa!
Succes si urmeaza-ti placerea! :1)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: la inceput de drum

Mesajde florake » 12 Noi 2009, 16:39

Salutari...va multumesc mult pentru prietenia de acare ati dat dovada...stiu ca nu este locul unde ar fi trebuit sa postez aceasta problema dar a fost primul loc unde am gasit butonul topic nou...si fara rabdare ! m-am infipt in el....

Pipa s-a fisurat cumva deasupra tunelului de fum in bol...nu este foarte crapata dar mi-e teama ca acea fisura va continua sa se mareasca.


Voi trimite si poza ... dar mai tarziu (seara) ....acum cand scriu ceste randuri sint la servicu...

Stima !
florake
 

Re: la inceput de drum

Mesajde mrg » 12 Noi 2009, 19:40

Salut, florake!
Si eu am ars o pipa la inceput. Si eu am o adsorba, luata acum vreo 7-8 ani (a fost prima mea pipa noua!). Fumez si acum din ea - consider ca fumeaza corect/decent. (e adevarat ca am "tunat-o" serios :1) )
Ref. la problema semnalata de tine ne-ar fi f utila o fotografie. Spui ca e vorba de o crapatura "in bol" - adica in interiorul bolului? Nu a ajuns la suprafata lui? Esti sigur ca nu e doar o zgarietura/fisura groasa in turta? Daca e intr-adevar in briar, verdictul moliei e irevocabil. Poti sa incerci sa o fumezi cu multa atentie, sa o blindezi cu un inel cu exterior - dar nu cred ca ar ajuta la ceva. Ideea e ca e, din cate deduc, adsorba ar fi a doua pipa fisurata - nu stiu daca e vb de un accident de natura mecanica (ai scapat-o pe jos, o lovesti de marginea scumierei cand o cureti etc.) sau daca e vorba de modul tau e a fuma - daca forjezi continuu nicio pipa nu-ti va rezista prea mult. Uita-te pe net, o sa gasesti numeroase recomandari despre cum ar trebui sa procedezi. Nu stiu nici care e ritmul tau de fumat (1 pipa/zi, 2), insa daca e mai des de 1 pipa la 2 zile ar fi necesar sa-ti mai iei minim o pipa. Poti incerca una estate sau o pipa noua, dupa cum doresti sau iti permite bugetul. Succes!
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: la inceput de drum

Mesajde Humidor » 12 Noi 2009, 21:00

Bun venit!
Humidor
 

Re: la inceput de drum

Mesajde florake » 12 Noi 2009, 21:45

Bunaseara,

Pipa care are fisura este Barasso (imi place tare mult aceasta pipa) , cu Adsorba nu am probleme deocamdata. Am incercat sa fac vreo 30 de poze in interiorul bolului dar aparatul meunu prea stie deloc cu macro.Asa ca deocamdata nu am cum sa va arat fisura din bol.Poate voi incerca sa mai fac poze cu aparatul de la serviciu (...incepator si intr-ale fotografiei).
Oricum voi incerca...Prima data cand am vazut acea fisura am intrat in panica si am icercat sa slefuiesc peretii bolului ca sa vad mai bine ce se intampla acolo, dar pemasura ce avansam fisura tot mai mult a prins contur.Apoi am luat pipa la serviciu si am indepartat strat superficial aprox 1mm pe raza pina am ajuns la.....lemnisor : ) .
Fisura la momentul acela nu s-a mai vazut, deoarece cred,sunt sigur de fapt, ca se acoperise cu cenusa.
Am curatat-o binesi am mai facut o inspectie vizuala...fisura era acolo,si am zis ...fcuk : ( ...n-a mers. Acum ce sa mai zic....cine greseste plateste ... Mentionez ca nu o fumam mai mult de o data pe zi...dar o fumam in stil gurmand....de... e foarte buna. Daca as putea sa o repar ar fi tare bine. Pe Adsorba o fumez tot o data pe zi.Dar nu are probleme...are si peretii mai grosi...

"Cenusaresele" mele >>>

http://www.freeimageshosting.info/viewe ... 6a5x3u.jpg - adsorba
http://www.freeimageshosting.info/viewe ... g48ln2.jpg - barasso

Ca tutun inca folosesc Amphora...am mai gasit Borkum Riff ... si cel mai bun pina acum Sunday's Fantasy wow : )


Sa vedem ce solutii s-or mai gasi....daca nu s-or mai gasi si pipe ca aceasta.

Multumesc pentru suportul acordat... : )

salutari ghibortz, ce mica-i lumea men....

o seara excelenta va doresc

numai de bine....bafta
florake
 

Re: la inceput de drum

Mesajde ghibortz » 12 Noi 2009, 22:21

Bonjur nea "florake / florian / florinuşu / nuşu"... când ajung acasă te sun că e musai să ieşim la un fum.
încearcă să nu fumezi prea în viteză mai ales că pipele tale nu au cine ştie ce grosime în pereţii vetrei şi formează-le turtă, o să atenueze înaintarea crăpăturii.
ghibortz
 

Re: Florake (Florian)

Mesajde Baaron » 27 Noi 2009, 11:02

Salut si bun venit Florian!
Sunt mai mult decat sigur ca vei gasi un raspuns la orice intrebare vei avea despre pipe si tabacurile de pipe.
Poate intr-un viitor apropiat vei gasi o bresa in timpul tau pentru a face un drum pana la Bucuresti, la una din intalnirile lunare ale piparilor.
Mult succes in continuare!
Baaron
 

Re: Florake (Florian)

Mesajde florake » 12 Feb 2010, 23:09

Salut si bine v-am regasit !

Ghibortz mi-a spus ca pe data de 20.02 ac. va fi o intalnire de ziua fumatorilor de pipa...(nu stiam dca exista aceasta zi ; este o surpriza frumoasa) am sa incerc sa ajung la Bucuresti daca nu apar urgente la servicu. Ar fi o ocazie deosebita sa va cunosc si sa "omoram cotidianul" pentru cateva ore la discutii si fumuri.

Sa aveti un sfarsit de saptamana excelent.

Numai de bine
florake
 

Re: Florake (Florian)

Mesajde Lifelover » 12 Feb 2010, 23:16

Asa este.

Uite, studiaza threadul de mai jos:
[url]http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=26&t=857&start=0[/url]
si, daca esti relativ sigur, scrie ca vii. ;) Daca nu, te-om trece cu semn de intrebare si te-om astepta, oricum.

Bun-venit si din partea mea!
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron