Octav

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Octav

Mesajde DonTavo » 20 Iun 2010, 19:12

Va salut,

Ma numesc Octav , am 28 de ani si sunt din Bucuresti. Pot sa zic ca m-am alaturat acestei comunitati de 2 zile (pana acum am fumat tigari - aprox 10 ani) si ma felicit pentru alegerea facuta. Singurul meu regret este ca nu am descoperit mai din timp placerea de a savura un tutun de calitate. Dat fiind faptul ca sunt nou in acest domeniu, cred ca va mai dura ceva pana cand voi putea oferi sfaturi si opinii pertinente - insa sunt nerabdator sa le ascult pe ale voastre :mrgreen:

Va salut si va urez spor la pipat :41)
DonTavo
 

Re: Octav

Mesajde zudo » 20 Iun 2010, 19:51

Bine ai venit ! Te asteptam la intalniri.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Octav

Mesajde Humidor » 20 Iun 2010, 20:10

Bun venit Octave. Ia de citeste [url=http://www.pipa-bucuresti.ro/PCB201001.pdf]aici[/url] primul numar al revistei PCB ca sa te initiezi rapid in ce si cum si te asteptam si la reuniunile noastre unde vei avea ocazia sa te decizi si mai rapid ce tutun ti se potriveste. Nu uita sa iei la tine 3-4 pipe sau daca ai mai putine vino cu toate. :0)
Humidor
 

Re: Octav

Mesajde DonTavo » 22 Iun 2010, 17:59

va multumesc pentru intampinare si astept cu nerabdare intalnirile ce vor urma.. sper sa depasesc repede statutul de novice ::4)
DonTavo
 

Re: Octav

Mesajde Humidor » 22 Iun 2010, 19:01

Pana acum nu am mai intrebat dar ar fi interesant sa ne povestesti cum ai dat de acest forum.
Humidor
 

Re: Octav

Mesajde DonTavo » 22 Iun 2010, 19:36

[quote="Humidor"]Pana acum nu am mai intrebat dar ar fi interesant sa ne povestesti cum ai dat de acest forum.



printr-un search pe google ...
mam gandit "ce-ar fi sa renunt la fumat mahoarcele care se vand sub numnele de tigari (in cazul meu Marlboro lights) si sa incerc sa fumez pipa?"
Drept care, m-am asezat in fata calculatorului, am dat un search pe google si am gasit acest forum... urmatorii pasi au fost : achizitionarea unui tutun (Stanwell Melange)si a unei pipe (momentan cea mai ieftina gasita la JPB - Capitol - 85 RON) . Tin sa va anunt ca primele fumuri trase au dus la divortul de tigarete. Acum sper ca in timp sa-mi maresc colectia de pipe si sa incerc noi sortimente de tabac.
DonTavo
 

Re: Octav

Mesajde Humidor » 22 Iun 2010, 20:03

Bun asa. Eram interesat mai mult deoarece revista PCB este distribuita de curand prin magazinele Tobaccoshop sivroaim sa vad care va fi primul membru care a auzit de PCB din aceasta revista.

Spor la achizitii! Avand doar o pipa, va trebui sa faci o pauza de cel putin o zi intre fumate si fiind singura forjata va trebui sa o cureti cu temei intre fumate pentru a nu se strica gustul (gudronul devine acid daca nu este curatata bine).

Eu am avut doua pipe Capitol la inceput ::6)
Humidor
 

Re: Octav

Mesajde DonTavo » 22 Iun 2010, 20:17

[quote="Humidor"]Bun asa. Eram interesat mai mult deoarece revista PCB este distribuita de curand prin magazinele Tobaccoshop sivroaim sa vad care va fi primul membru care a auzit de PCB din aceasta revista.

Spor la achizitii! Avand doar o pipa, va trebui sa faci o pauza de cel putin o zi intre fumate si fiind singura forjata va trebui sa o cureti cu temei intre fumate pentru a nu se strica gustul (gudronul devine acid daca nu este curatata bine).

Eu am avut doua pipe Capitol la inceput ::6)



LOL: eu fumez din ea cam odata la 2 ore (inlocuind tigarile) - o umplu cam la 1/3 din capacitate (ca sa ma tina in jur de 15 min)... o curat cat pot de bine dupa aceea cu ajutorul acelor "pipe cleaners" (bucati de sarma cu bumbac - ca o periuta) ... sa inteleg ca la ritmul meu de fumat mi-ar trebui mult mai multe pipe ... :(
DonTavo
 

Re: Octav

Mesajde zudo » 22 Iun 2010, 20:19

Si eu am avut o Capitol la inceput si o forjam de 10-12 ori pe zi, numai cu aromatice. Culmea e ca n-a crapat ... ::6)
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Octav

Mesajde DonTavo » 22 Iun 2010, 20:23

inseamna ca am sanse sa ma tina ... doar ca se cam incinge ... ceva sugestii? cu ce gresesc ? sau e normal sa se incinga? (intrebari de noob ::21) )
DonTavo
 

Re: Octav

Mesajde zudo » 22 Iun 2010, 20:32

[quote="DonTavo"]inseamna ca am sanse sa ma tina ... doar ca se cam incinge ... ceva sugestii? cu ce gresesc ? sau e normal sa se incinga? (intrebari de noob ::21) )

Pai cum sa nu se-ncinga saraca ?! Chiar daca nu o forjezi (si asta e ceva obisnuit nu numai la incepatori) nu are timp sa se raceasca cum trebuie. De aceea se recomanda folosirea ei la un interval de minim 1 zi, cel mai bine 3. Nu te ingrijora, la mine a rezistat 2 luni in ritmul asta dracesc. Important e sa te obisnuiesti sa nu mai tragi fumul in plamani. Dupa o vreme te vei relaxa, vei avea nevoie de mai putina nicotina . Considera ca e o pipa de sacrificiu. In timp, o sa ai propria colectie... :1)
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Octav

Mesajde DonTavo » 22 Iun 2010, 20:40

[quote="zudo"][quote="DonTavo"]inseamna ca am sanse sa ma tina ... doar ca se cam incinge ... ceva sugestii? cu ce gresesc ? sau e normal sa se incinga? (intrebari de noob ::21) )

Pai cum sa nu se-ncinga saraca ?! Chiar daca nu o forjezi (si asta e ceva obisnuit nu numai la incepatori) nu are timp sa se raceasca cum trebuie. De aceea se recomanda folosirea ei la un interval de minim 1 zi, cel mai bine 3. Nu te ingrijora, la mine a rezistat 2 luni in ritmul asta dracesc. Important e sa te obisnuiesti sa nu mai tragi fumul in plamani. Dupa o vreme te vei relaxa, vei avea nevoie de mai putina nicotina . Considera ca e o pipa de sacrificiu. In timp, o sa ai propria colectie... :1)


Multumesc pt indrumari. Spor la pipat :41)
DonTavo
 
Sus

Re: Octav

Mesajde Alexandru » 23 Iun 2010, 23:41

Salut Octav, nu te ingrijora, cred ca noi toti, fostii fumatori de tigarete, suntem tentati sa fumam multe pipe pe zi. Un obicei prost care duce la distrugerea primei pipe. Eu am inceput sa fumez pipa exclusiv doar de 6-7 luni si cu toate acestea, am reusit sa strang 6 pipe, si toate astea cu cheltuiala minima. Acum il plang pe sarmanul Jean Claude (care este prima mea pipa, achizitionata de la magazinul victoria) si incerc sa il menajez cat mai mult.

Fum rece si la cat mai multe pipe!
Alexandru
 

Re: Octav

Mesajde victor » 24 Iun 2010, 10:36

Salut Octave!
Descoperitul fumatului de pipa tine mult de neinhalarea fumului in plamini! Pentru a putea trece usor de la fumatul de tigarete la pipa eu am preferat tutunuri tari, care iti asigura o doza mare de nicotina doar din pufait.
Iti recomand sa incerci (se gasesc la Magazinul Victoria si nu numai) Peterson Irish Oak sau Peterson Old Dublin, viewforum.php?f=60 Dar trebuie sa-ti spun ca nu sunt niste tutunuri cu care atragi simpatia celor din jur!
Cit despre singura ta pipa, incearca sa pui citeva boabe de orez pe fundul bolului! Mai elimini o parte din umezeala! viewtopic.php?f=37&t=987 Mai ales ca nu o lasi sa se odihneasca! :15)
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Octav

Mesajde DonTavo » 24 Iun 2010, 14:00

[quote="victor"]Salut Octave!
Descoperitul fumatului de pipa tine mult de neinhalarea fumului in plamini! Pentru a putea trece usor de la fumatul de tigarete la pipa eu am preferat tutunuri tari, care iti asigura o doza mare de nicotina doar din pufait.
Iti recomand sa incerci (se gasesc la Magazinul Victoria si nu numai) Peterson Irish Oak sau Peterson Old Dublin, viewforum.php?f=60 Dar trebuie sa-ti spun ca nu sunt niste tutunuri cu care atragi simpatia celor din jur!
Cit despre singura ta pipa, incearca sa pui citeva boabe de orez pe fundul bolului! Mai elimini o parte din umezeala! viewtopic.php?f=37&t=987 Mai ales ca nu o lasi sa se odihneasca! :15)



Multumesc pentru sfaturi. O sa incerc sa le pun in aplicare :1)
DonTavo
 
Sus


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron