Capstan Original Navy Cut

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
1
11%
Foarte bun
8
89%
 
Voturi totale : 9

Capstan Original Navy Cut

Mesajde Humidor » 31 Iul 2010, 14:30

Acest tutun cred ca a fost adus de curand pe pipe-shop.net deoarece, cel putin eu, nu l-am mai vazut pana acum o luna. Capstan este o marca foarte laudata in randul piparilor cu vechime, pe forumurile de afara multi isi aleg nick-name-ul dupa acest nume... este elogiat in review-uri, in fine, cum l-am vazut la magazin am cumparat rapid 4 cutii, doua Original Navy Cut si 2 Gold Navy Cut, in ideea de a pune doua la invechit, deoarece se zice ca acest tutun capata o valoare si mai mare in urma acestui proces si doua pentru a le savura imediat.
[attachment=6]
CapstanOriginalNavyCut_1m.jpg

In cutia metalica se gasesc 11 bucati de flake din Virginia de Kentucky, perfect taiate, fara a fi faramitate si nelipite intre ele. Asta inseamna ca vom avea circa 4,5gr/flake si desi flake-ul este mai indesat, incapand intr-o pipa cu bol mai mic, o bucata este echivalentul umplerii unui bol mare de pipa cu tutun obisnuit. Aroma flake-ului este de poame uscate si cacao. Tutunul este potrivit de uscat, dupa preferintele mele, gata de pus in pipa, fara aerisire.

Pentru aceasta marime de flake, am incercat diverse metode de impachetare, deoarece nu-mi place sa folosesc flake-ul faramitat. O prima problema a fost ca orcum l-as fi impachetat, nu se potrivea dimensiunii pipei din care vroiam sa-l fumez, respectiv meerschaum-ul de la White Pipe. Intr-o alta pipa cu bol mai mic, problema era de adancime, impactetat pe lungime in doua fiind mai lung, in trei nu mai intra etc. In cele din urma, m-am hotarat sa incerc o noua metoda, pe care o vazusem pe internet mai demult dar care necesita o tehnica mai avansata. Aceatsa consta in impachetarea in doua pe latura lunga si apoi rularea pe lungime, obtinandu-se la final un rulou de flake. Din fericire acesta incape perfect in pipa din meerschaum mai sus amintita. Mai mult, aceasta metoda de impachetare duce la o rasfirare oarecare a tutunului, rezultatul fiind o ardere constanta si un tiraj lejer cu fum bogat.
[attachment=5]
CapstanOriginalNavyCut_2m.jpg

[attachment=4]
CapstanOriginalNavyCut_3m.jpg

[attachment=3]
CapstanOriginalNavyCut_4m.jpg

[attachment=2]
CapstanOriginalNavyCut_5m.jpg

[attachment=1]
CapstanOriginalNavyCut_6m.jpg

Capstan Original Navy Cut m-a cucerit inca de la deschiderea cutiei, iar fumata este exceptionala. Este mixtura care se potriveste cel mai bine intr-o pipa din spuma. Gustul tutunului este de virginie de buna calitate cu o tarie medie, catifelata, care nu inteapa la limba iar condensul este aproape inexistent. Aroma este blanda si totusi se simte o nota de tarie de nicotina, in special catre final. De obicei nu fumez doua boluri de flake unul dupa altul dar in cazul Capstan, am incalcat conventia.

In concluzie, pentru cei care apreciaza un flake din virginia de ca mai buna calitate cu o tarie medie, trebuie sa incerce acest tutun. Eu l-am cotat foarte bun.
[attachment=0]
CapstanOriginalNavyCut_7m.jpg
Humidor
 
Sus

Re: Capstan Original Navy Cut

Mesajde BAIJ » 04 Aug 2010, 23:47

Am intrat si eu in posesia "cabestanului" albastru. Cu adevarat, foarte bun! Votat in consecinta!
Miroase bine la deschidere, a smochine si alte fructe uscate, de-ti vine sa-l iei la mestecat. Se aseaza bine (l-am faramitat si l-am lasat un pic sa respire) dupa care fumata a mers excelent pana la sfarsit. Gust de virginie super. Tarie medie. Putoare acceptabila in camera.
Recomandat fara rezerve.
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009

Re: Capstan Original Navy Cut

Mesajde zudo » 13 Aug 2010, 21:20

Am ezitat sa-l comand luna trecuta si imi pare rau. Noroc cu Humidor, care mi-a dat o portie generoasa la ultima reuniune. Dimensiunile flakes-urilor sunt asemanatoare cu cele ale MacBaren Navy Flake - perfecte pentru o pipa medie. Metoda de impachetare a incarcaturii descrisa mai sus este ideala, cel putin pentru aceasta taietura. Foarte bun, un blend de exceptie !
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Capstan Original Navy Cut

Mesajde alguhan » 07 Sep 2010, 09:49

Am votat si eu cu nota maxima.

Tutunul are un miros placut de Virginii la deschiderea cutiei. Nivelul de umiditate este potrivit dar eu am ales sa-l fumez dupa o aerisire. Asa cum a facut si Humidor, am incercat si eu sa aplic diferite metode de impachetarea tutunului in bol. Pana la urma am decis metoda clasica de umplere a flake-ului. In acest fel se savureaza timp indelungat si are fum rece. Este un tutun delicios.
Nu ofera surprize mari. Este un blend de Virginia clasica, dulce si proaspat la gust. Nivelul de nictina este potrivita, chiar scazut pentru anumite perioade ale zilei. Asa ca l-am putut savura oricand, in fiecare zi.
Recomand cu caldura amatorilor de Virginia "straight". Este un flake de nota maxima.
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Capstan Original Navy Cut

Mesajde DSM » 07 Sep 2010, 19:56

Avand in vedere ca doar as repeta cuvinetele celor de sus daca m-as pune sa scriu despre acest tutun ma limitez la faimoasa replica de Facebook:

I like.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: Capstan Original Navy Cut

Mesajde Gordon » 08 Sep 2013, 09:32

Am incercat si noua versiune de Capstan, produsa acum de Mac Baren sub licenta Imperial Tobacco Limited England. Din acest an Orlik nu mai produce acest blend, poate din cauza ca au ceva asemanator, Golden Sliced.
Cutia este schimbata, identica cu cea de la Dunhill Flake, designul fiind usor imbunatatit cu contururi aurii.
Noile versiuni de cutii Capstan produs de MacBaren:
[url=http://dutchpipesmoker.files.wordpress.com/2013/06/capstan.jpg][img]http://dutchpipesmoker.files.wordpress.com/2013/06/capstan.jpg?w=212&h=150[/img][/url]
[size=85]© PipesMagazine[/size]

Tutunul este o nota mai inchis la culoare, flakeurile mai subtiri si mai putin pufoase. Fiind alte masinarii, cu toate ca este aceeasi reteta, produsul final este altul. Personal prefer Orlik si nu-mi prea plac tutunurile Mac Baren.
La gust nu sunt totusi mari diferente, doar ca varianta actuala e mai putin catifelata. Probabil ca se folosesc si tutunuri de mai proasta calitate. Este totusi o surpriza placuta din partea Mac Baren ca poate produce si tutunuri fara topping(sau nu?) bune.
De data aceasta nu i-as mai acorda foarte bun.

Interesant de citit despre [url=http://dutchpipesmoker.wordpress.com/2013/06/12/oh-capstan-my-capstan/]evolutia Castan[/url] pe blogul [url=http://dutchpipesmoker.wordpress.com/]Dutch pipe smoker[/url].
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Capstan Original Navy Cut

Mesajde TLGTLC » 17 Mai 2014, 19:42

Cred ca am gasit ,,detronatorul"lui Orlik Golden Sliced! Se prezinta in cutia din poza, nu am mai avut contact pana acum cu el dar ofera exact dulceata virginiei despre care un coleg scria atat de frumos aici pe forum si eu am cautat-o indelung. Da, este o virginie dulce (natural), catifelata care pe langa placere ofera si doza necesare de nicotina. Si inca ceva...nu e pretentios fata de pipa in care-l fumezi! Mai multe nu are rost sa spun...da...este superlativul din punctul meu de vedere! Poate daca apucam sa savurez asa ceva acum niste ani poate as fi avut un termen de comparatie, dar cum nu am...
Fişiere ataşate
DSCF1991.JPG
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010


Înapoi la Capstan

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron