[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 384: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
Pipe & Cigar Club Bucureşti • Vezi subiect - Cum se intretine un Meerschaum ?

Cum se intretine un Meerschaum ?

Moderator: mrg

Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Baaron » 26 Oct 2008, 23:31

Articol realizat de catre Molia (Cristi)
Iata ce ne spune domnia sa:
...Descoperirile mele in domeniul ingrijirii Meerschaum-ului de care pomenea Baaron nu sunt bazate pe experienta ci pe documentatie.
Se refera in principal la cum se coloreaza:
- dispozitive mai mult sau mai putin ajutatoare (dopul de tutun lasat in bol dupa ce a fost golita cenusa sau o calota de tip calabash, cu sau fara dop de pluta care sa vina in contact cu bolul, ca sa fumeze rece si sa se coloreze uniform, dar mult mai incet)
- fumarea incontinuu a unei singure pipe pe durata a 3 luni (cam greu de conceput, dar aparent practicata solutia), ca sa se evapore ceara si pipa sa ramana calda intre fumari.
- metoda de calire europeana, prin fierbere in ulei de casalot (cumparam uleiul de la vreo suta de ceasornicari care mai detin asa ceva pana adunam cam un litru sau gasim pe cai ilegale), rezultand o pipa care nu va face vreodata turta, uleiul avansand spre interior iar gudronul spre exterior....Macar Ermec si le fierbe in ceara de albine, nu in parafina, dar oricum ceara e tratata din pacate....
- umplerea corecta a pipei (in nici un caz nu se va umple pipa mai putin de 100% in absenta dispozitivelor ajutatoare), ca sa nu ramai cu jumatatea bolului galbena la o pipa brun-roscata...
- fumarea pipei in borcan (mie mi se pare trisat, deoarece se coloreaza dinspre exterior), care e mai multa bataie de cap decat merita si orice zgarietura o demasca
- mustiuc "army mount" (ca spuma sa ia contact cu vulcanitul sau acrilicul fara transfer termic prea mare, care ar colora mai intens shank-ul), dar n-am vazut prea multe. Exista?

Pentru setul saptamanal de pipe din spuma de mare pe care am de gand sa-l comand la Ermec in toamna ma gandeam sa improvizez cam asa ceva: tub din tabla ca vatra, dop de tutun pe fundul bolului, cat sa se poata pipa prin el, cateva fire de tutun in shank, pentru a asigura o continuitate culorii. Am hotarat tabla ca sa permita o usoara incalzire a bolului din Meerschaum si sa lase umiditatea in tutunul folosit ca filtru, apoi inspre exterior....Si o garnitura din lemn/pluta care sa faca legatura intre tub si pipa.
Cu rabdare si tutun sper ca in iarna '08-'09 sa primesc pipele iar intr-un an sa am un set saptamanal de meerschaum vintage, care pot fi abuzate fara griji. My pipe dream for now...

Detalii care la inceput mi-au scapat:
- Pipele sunt fierte intr-o forma de grasime ca sa luceasca, Meerschaum-ul fiind un material poros, prin urmare mat.
Caldura lichefiaza acest strat iar pipa se pateaza daca bolul vine in contact cu degetele, prin urmare se recomanda sa fie tinuta de mustiuc sau cu manusi sau intr-o batista de hartie.
- Silicatul de magnesiu hidratat (spuma de mare) nu arde la temperaturi atat de scazute ca ale tutunului sau chiar a salviei, canabisului, opiumului, sau hasisului (temperaturi destul de ridicate), motiv pentru care nu are nevoie de turta. Gudronul care se solidifica pe vatra pipei are coeficient de dilatare diferit, deci poate crapa pipa daca se formeaza turta. Recomand stergerea bolului dupa fiecare fumat cu o batista de hartie infasurata pe deget.
- In cazul folosirii cuiului de pipa pentru amestecarea tutunului in bol nu se va folosi excesiv forta deoarece materialul se inmoaie in contact cu apa rezultata din arderea tutunului iar vatra se va zgaria. Dilatarea repetata a zgarieturilor le va adanci pana la craparea bolului.
[attachment=0]
OldMeerschau.jpg
OldMeerschau.jpg (16.2 KiB) Vizualizat de 29490 ori
Baaron
 

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Molia » 02 Noi 2008, 15:39

Si oameni buni, nu uitati ca e foarte fragil! Se zgarie foarte usor cu unghia si nu degeaba vine in toc din carton presat, fiind casabil. Recomand grija in folosirea reamerelor si, bineinteles golirea de scrum prin alte metode decat lovirea de tocul pantofului.
Molia
 

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Twain » 02 Noi 2008, 17:22

[quote="Baaron"]- mustiuc "army mount" (ca spuma sa ia contact cu vulcanitul sau acrilicul fara transfer termic prea mare, care ar colora mai intens shank-ul), dar n-am vazut prea multe. Exista?

Da, am eu una de la Altinay. Se numeste "Bent Big Apple" si are toata montura din argint 925. Intr-adevar, se coloreaza frumos.
Fişiere ataşate
IMG_1517_crop-res+.jpg
IMG_1516_crop-res+.jpg
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Molia » 02 Noi 2008, 21:50

Deci se confirma banuiala mea: a rosit in obraji mult mai uniform. Billiardul meu s-a colorat mult mai pronuntat pe shank. Ma consolez cu faptul ca imi displac mustiucurile saddle mount. :41)
Molia
 

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Twain » 03 Noi 2008, 12:39

[quote="Molia"]Si oameni buni, nu uitati ca e foarte fragil! Se zgarie foarte usor cu unghia...

Legat de aceasta fragilitate, eu vreau sa adaug aici si mare atentie cand stergeti exteriorul pipei ca sa nu prindeti sub carpa vreo bucatica de cenusa. Oricat ar fi de minuscula aceasta, o sa va "hasureze" cu o retea de zgarieturi fine exteriorul pipei. Inainte de stergere, suflati bine pipa la exterior si scuturati energic carpa.
Si folositi o carpa de bumbac, cat mai moale si neaparat alba. Eu am recuperat pentru asta cateva bucati dreptunghiulare dintr-un tricou alb uzat, dupa ce l-am dat la spalat o ultima data. Fara apret, ca sa-i pastreze moliciunea.
Sterse constant la exterior, pipele de spuma vor capata acelasi lustru translucid ca pipa din fotografia afisata in primul post.

Iata mai jos o pipa veche, din spuma africana (pe care cu mandrie o detin). Am sters-o mereu cu carpa si, in timp, a prins un luciu asemanator cu cea de mai sus.
Fişiere ataşate
IMG_1551_crop-res2.jpg
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Humidor » 03 Noi 2008, 15:42

Apropo de spuma africana... tocmai am cumparat o pipa care seamna la greutate cu pipa ta (ce pe care ai adus-o la intalnirea de la pioneru)

[img]http://www.pfeife-tabak.de/Verkauf_Reddemann/Konvolut/l_2157.jpg[/img]

Prima din dreapta (marca Bartlett). Seamana mult la greutate si textura cu pipa ta si ma intrebam daca o fi tot spuma africana...
Humidor
 

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Twain » 03 Noi 2008, 18:34

Analizeaz-o un pic de aproape.
O caracteristica a meer-ului african e aceea ca are "pistrui", din cauza ca e mai neomogen decat cel turcesc. Alta caracteristica e aceea ca, intr-adevar, e mai greu decat cel turcesc pentru ca e mai dens si, deci, mai putin poros, ceea ce duce la o colorare mai lenta. Probabil din aceasta am vazut de multe ori la vanzare pipe noi din meer african colorate artificial, in special in zona buzei vetrei, care este de obicei innegrita.
Verifica si mustiucul. Eu am doua care sunt stantate cu un elefant stilizat.
Fişiere ataşate
1x_crop-res.jpg
1x_crop-res.jpg (7.12 KiB) Vizualizat de 29304 ori
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Humidor » 03 Noi 2008, 19:11

Cred ca este un meerschaum african cu buza colorata artificial, facut de Bartlett & Bickley LTD 217 Piccadilly London W, model BARBIC red dot... nu cunosc anul fabricatiei dar firma este in industrie din 1897.

[div=center][attachment=0]
P1011460.JPG
Barlic Red Dot
[/div]

Revenind la oile noastre, stiu ca cel putin una dintre pipe tale ai achizitionat-o la mana a doua. Daca la briar, partea cu dezinfectarea, e floare la ureche, as vrea sa te intreb cum ai procedat in cazul pipei din meerschaum african. Merge curatata cu alcool la interior, de fierbe in ceara sau altceva sau cum se procedeaza?

In zona asta, documentatia este aproape inexistenta pe net, eu nu am gasit nimic.

:idea:
Humidor
 
Sus

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Twain » 03 Noi 2008, 19:28

Eu m-am orientat la fata locului: am folosit perii de curatat pipa, inmuiate in alcool si scuturate bine. Cu o perie dreapta am curatat tunelul de fum, iar cu o perie indoita in forma de "U" am curatat vatra.
Metoda cere multa atentie. Daca picura alcool pe exteriorul cerat al pipei, o pateaza. Din aceasta cauza eu am avut grija sa nu am alcool in exces pe perii.

Pipa ta are, intr-adevar, un colorit foarte african. Si inca n-am auzit ca vreun pipier si-ar fi "permis" pana acum sa coloreze artificial un meer turcesc.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Humidor » 03 Noi 2008, 21:45

Buun, deci pana la urama este o piatra, am riscat si am incercat sa fierb bolul nu inainte de a curata vopseaua cu pila fina, smirghel de 180 si apoi de 1000.

Am fiert bolul cca 2 minute. Esta clar ca acum este dezinfectata...
Iata cum arata dupa operatie (este uda inca):

[div=center][attachment=0]
P1011461.JPG
[/div]

Dupa un timp se va uniformiza si voi avea o pipa din meerschaum african marmorata. :1)
Humidor
 
Sus

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Twain » 03 Noi 2008, 22:01

[quote="Humidor"]...Am fiert bolul cca 2 minute. Esta clar ca acum este dezinfectata...

Acum... poate e tarziu ca sa mai zic: eu stiam ca pentru dezinfectare trebuie o fierbere de cel putin 20 de minute, masurate din momentul in care apa a ajuns la 100 de grade.

In ce priveste pipa, abia astept sa vad cum o sa arate dupa uscare. Sa nu uiti sa pui o poza si atunci.
Asa, marmorata, arata foarte interesant, dar banuiesc ca o sa se deschida pana la un galben crem.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Humidor » 03 Noi 2008, 22:31

Asta o fi la acele de seringa si poate pentru boli care se transmit prin sange. La restaurant este suficienta o spalare cu detergent si lingura e ca noua... Multe alimente prepare doar prin dat in clocot, de exemplu fierberea laptelui, a cremwurstilor, chiar si la ouale fierte dietetic.

Ma consolez cu faptul ca oricum este mai bine decat stergerea cu alcool. Daca o fierbeam 20 de minute, poate ca se decolora de tot.... Initial am vrut sa o fierb in alcool dar temperatura de fierbere este mai mica.... si ramane doar efectul alcoolului.

Iti dai seama ce dezastru ar iesi la fierberea mustiucului timp de 20 de minute...

In orice caz, ramane deschis subiectul referitor la dezinfectare (sau oare toti cei care cumpara pipe estate isi asuma un risc?)
Humidor
 

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde pecta » 03 Noi 2008, 22:52

[url=http://forum.pipes.org/~discus/discus/messages/25/1396.html?1025315396]Aici[/url] am gasit ceva care poate fi de folos.
A pipe. It’s like a faithful spouse. When you go home, it’ll be there, quietly waiting for you.

Zorba The Greek
Avatar utilizator
pecta
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 117
Membru din: 28 Oct 2008, 00:08
Localitate: Bucuresti

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Humidor » 04 Noi 2008, 18:40

Dupa 24 de ore:
Fişiere ataşate
P1011467.JPG
P1011466.JPG
P1011465.JPG
Humidor
 

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde ebi's » 04 Mar 2011, 18:13

Buna ziua, doresc sa-mi reconditionez “spumele” din dotare, adica 3 bucati, dar sa le luam in ordine:
1. Isle of Man (sincer nu sunt total convins ca e din spuma de mare)
probleme pe care as vrea sa-le rezolv:
- e o pipa second-hand deci trebuie igienizata (mustiucul e simplu... corpul pipei e mai complicat)
- trebuie indepartata turta care a inceput sa se formeze
asa arata[attachment=2]
DSCI4347.jpg


Astept cu interes sugestiile voastre, asa ca va rog sa ma bombardati cu ideei :))
din alt unghi [attachment=1]
DSCI4349.jpg


din alt unghi[attachment=0]
DSCI4352.jpg

cred ca am sa-i modific buza vetrei, inca nu sunt hotarat... cu nimic... :-?
de'i dai scanteie, ea'ti da fum...
Avatar utilizator
ebi's
 
Mesaje: 13
Membru din: 24 Oct 2008, 13:51
Localitate: Brasov
Sus

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde ebi's » 04 Mar 2011, 18:33

volumul II: GENUINE BLOCK MEERSCHAUM MADE IN TANZANIA, aceasta este o pipa noua nefumata (cel putin asa arata :D )
[attachment=3]
DSCI4369.jpg

[attachment=2]
DSCI4363.jpg


dar care are o crapatura, care desi nu este foarte serioasa inca, nu as vrea sa devina o problema reala (mustiucul nu are joc, sta fix... deocamdata)[attachment=0]
DSCI4355.jpg

[attachment=1]
DSCI4380.jpg
de'i dai scanteie, ea'ti da fum...
Avatar utilizator
ebi's
 
Mesaje: 13
Membru din: 24 Oct 2008, 13:51
Localitate: Brasov
Sus

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde ebi's » 04 Mar 2011, 18:55

volumul III NO NAME (tind totus sa cred ca e de provenienta turceasca, pe cutia/husa de carton presat e scris ECHT NATURMEERSCHAUM - ECHT BERNSTEIN)
[attachment=5]
DSCI4386.jpg

[attachment=4]
DSCI4391.jpg

probleme de rezolvat curatat cuprorul atat la exterior cat mai ales la interior
[attachment=3]
DSCI4381.jpg

[attachment=2]
DSCI4389.jpg

mustiucul are o gaura "suplimentara"[attachment=1]
DSCI4383.jpg

si trebuie lustruit fiind "decolorat"[attachment=0]
DSCI4385.jpg
de'i dai scanteie, ea'ti da fum...
Avatar utilizator
ebi's
 
Mesaje: 13
Membru din: 24 Oct 2008, 13:51
Localitate: Brasov
Sus

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde ebi's » 04 Mar 2011, 19:00

si o jumatate despre care nu stiu cum sa o repar...
[attachment=3]
DSCI4332.jpg

[attachment=2]
DSCI4337.jpg

[attachment=1]
DSCI4339.jpg

[attachment=0]
DSCI4341.jpg


va multumesc.
de'i dai scanteie, ea'ti da fum...
Avatar utilizator
ebi's
 
Mesaje: 13
Membru din: 24 Oct 2008, 13:51
Localitate: Brasov
Sus

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde Gordon » 05 Mar 2011, 08:14

Spuma o poti lipi fara probleme cu adeziv epoxidic, atat bucatile sparte cat si cele crapate: download/file.php?id=1333&mode=view

In poza de mai sus vei observa la pipa de jos ca mustiucul avea o gaura pe care am astupat-o tot cu adeziv epoxidic. Inainte sa o astupi, bagi in canalul de fum, un rulou din folie de aluminiu sau hartie cerata ca sa nu se astupe. Pui adezivul, astepti 24 de ore dupa care prrelucrezi excesul cu hartie abraziva, astfel incat sa ajunga la forma mustiucului. Cu aceasta metoda poti sa completezi chiar bucati mai mari lipsa din mustiuc.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Cum se intretine un Meerschaum ?

Mesajde ebi's » 06 Mar 2011, 02:36

mersi Humidor pentru raspuns, citisem postarea ta despre cum ai remediat tu o problema asemanatoare, am insa o dilema acest adeziv bicomponent nu este la final negru?
merge si pe acest mustiuc de "chihlimbar"?
de'i dai scanteie, ea'ti da fum...
Avatar utilizator
ebi's
 
Mesaje: 13
Membru din: 24 Oct 2008, 13:51
Localitate: Brasov

Următorul

Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron