The Royal Yacht Mixture

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Slab
0
Niciun vot
Mediu
1
17%
Bun
4
67%
Foarte Bun
1
17%
 
Voturi totale : 6

The Royal Yacht Mixture

Mesajde BAIJ » 01 Iul 2010, 19:12

Marca : The Royal Yacht Mixture
Producator : Dunhill, made in EU (adica de Orlik, sau mai bine zis de Scandinavian Tobacco Group unde s-au adunat cu totii: WO Larsen, Orlik, Stanwell, Erinmore, Clan, Danske Club, samd)
Tutun : Virginia, mai multe tipuri
Aspect tutun : ribbon foarte scurt
Aroma : cica ar fi adaugata o aroma naturala, subtila si picanta, la amestecul final...dupa unii comentatori ar fi vorba totusi de tutun Perique, nu de o aroma...
Tarie : foarte ridicata
WAF : acceptabil
Prezentare : cutie rotunda metalica de 50 g, aurie, frumoasa. Eticheta are o grafica destul de slabuta, ca sa ma exprim delicat

La deschiderea cutiei poti simti mirosul placut de virginii, dulceag, cu nota de smochine, stafide, si ceva piperat care te pisca usor de nas.
Tutunul este taiat fin, in ribbonuri scurte. Predomina cafeniul inchis cu ceva urme de cafe-au-lait.

Tutunul este destul de uscat la deschiderea cutiei, necesita uscare prealabila minima. Se aseaza frumos in pipa datorita taieturii marunte si se aprinde foarte repede, uneori chiar de la prima flacara.

Arde frumos, cu minim de intretinere, 3-4 aprinderi, chiar si pentru un incepator ca mine.

Acuma, gustul: ei, aici sunt controverse multe pe forumuri...este genul de tutun love-or-hate.
Din punctul meu de vedere, dupa o jumatate de cutie fumata deja, este cam asa: incepi bine, foarte placut, gust de virginie dulce si usor condimentata (sa fie aroma? sa fie totusi perique? nu este clar)...Undeva pe la jumatatea fumatei, nu stiu cum se face dar se stinge pipa. Mereu. Aprinzi din nou, si atunci se schimba gustul. In cateva minute dulceata dispare si simti ca fumezi piper. Sau in fine, e ca si cand mananci ceva cu mult piper...Pipa se stinge mai des, si la fiecare re-aprindere "piperul" este din ce in ce mai puternic! Si continutul de nicotina! Este singurul tabac fumat pana acum care mi-a dat ameteli, eu fiind o persoana rezistenta la vitamina N si care apreciaza tutunuri strong. Irish Flake e slabut pe langa acest Royal Yacht, daca vreti o comparatie de tarie.

Sotia, fumatoare si ea, zice ca pute acceptabil...deci nu ar fi chiar un tutun de serate mondene ci mai degraba unul de fumat seara, dupa o masa copioasa, in linistea biroului tau.

Una peste alta, este greu de apreciat. Indiscutabil un mix de tutunuri bune, dar extrem de temperamental. Parca iti vine sa-l mai incerci o data, si inca o data, si inca odata, poate ca totusi te impaci cu el...Iar Royal Yacht incearca de fiecare data sa te surprinda, luandu-te cu binisorul, si cand lasi garda jos savurand bunatatea virginiilor. sa te faca K.O. cu o doza zdravana de nicotina imbracata in gusturi aspre si piperate.
Fişiere ataşate
P1010003.JPG
P1010009.JPG
P10100081.JPG
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009

Re: The Royal Yacht Mixture

Mesajde zudo » 03 Iul 2010, 17:00

Un blend excelent al lui Dunhill, alaturi de De Luxe Navy Rolls. Nu contine perique, insa gustul picant e dat de virginiile fermentate si un usor casing care nu prevaleaza ci doar subliniaza aromele naturale. Destul de tare in nicotina, ofera o senzatie deplina.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: The Royal Yacht Mixture

Mesajde BAIJ » 11 Iul 2010, 06:56

Acuma, la terminarea cutiei, as putea adauga celor de mai sus:
-nu incinge pipa si nu umfla limba, chiar daca fumezi in ritm rapid
-efectul de "piperare" este variabil de la pipa la pipa (toate de briar, in cazul meu)
-arde complet si ramai cu o cenusa fina, gri inchis. Si cu ameteli nicotinice, in cazul meu...
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009

Re: The Royal Yacht Mixture

Mesajde jazzmoke » 28 Apr 2011, 17:14

Un gust persistent pe care inca il mai simt pe cerul gurii si in nari dupa 2 ore. Am indraznit sa inhalez pe nas cateva fumuri si m-a luat somnul. In rest nu pisca, cu musca, nu ustura. L-am fumat dintr-o pipa cu iz de MacBarren scottish blend asa ca am dat vina "parfumului" pe pipa, nu am simtit nici un fel de alta aroma.

Il voi pastra ca tutun de seara, pentru acele seri in care sunt atat de obosit ca nu pot fuma decat o pipa mica.
In rest ma gandesc ca acesta ar putea fi tutunul numai bun pentru convertit fumatorii inraiti de tigari.

Pe langa solani virginia flake si Peterson University Flake acesta va intra cu siguranta in zona de stoc permanent.
A mathematician is a blind man, in a dark room, looking for a black cat which isn't there. - Charles Darwin
Avatar utilizator
jazzmoke
 
Mesaje: 49
Membru din: 24 Sep 2010, 14:44

Re: The Royal Yacht Mixture

Mesajde MarcBarbu » 01 Dec 2012, 15:12

Mi s-a parut un tutun bun spre foarte bun in prima parte a fumatei, insa parca lipsea un pic de perique. Macar o banuiala de perique..
Din nefericie s-a iutit incet-incet, pana la sfarsit, ultimele fumuri nedandu-mi nicio placere. L-as mai incerca. Nu stiu daca as cumpara acest tutun.
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: The Royal Yacht Mixture

Mesajde Gordon » 20 Mar 2014, 11:31

Un tutun bun care merita incercat de cei care-si doresc o virginie mai aspra, bine prelucrata. L-am fumat din meerschaum fara a-l mai vantura inainte deoarece mi s-a parut ca vine in cutie potrivit de uscat. Arde bine desi l-am reaprins de cateva ori. Incinge pipa binisor, mai ales catre final, necesitand cateva pauze pentru racire. La final ramane doar un strop de cenusa fina. Desi pare un tutun dur, nu am simtit niciun efect din partea nicotinei.
Fişiere ataşate
1920252_1447235178847548_1774011267_n.jpg
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: The Royal Yacht Mixture

Mesajde BAIJ » 29 Iun 2014, 19:55

Am dat cep cutiei cumparata acum, in 2014. Fumez, si compar ce simt astazi cu ce am descris in 2010...parca e alt tutun! bun, nu incape vorba, dar a disparut iuteala de piper (lucru bun), a disparut si taria N (lucru prost), a ramas doar mix-ul de virginii de calitate cu gust dulce, cu o usoara aroma de ceva nedefinit. Cica ar fi de pruna (dupa tobaccoreviews). Eu as zice ca parca ar fi rom...deh, fiecare simte ce-i place :)
Cert e ca-i altceva acum, si esentialul este ca avem in continuare parte de un tutun de foarte buna calitate. Votat in consecinta!
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009


Înapoi la Dunhill

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron