Savinelli ROMA

Savinelli ROMA

Mesajde blackdevil » 22 Dec 2010, 21:33

Un exemplar frumos si foarte robust de la Savinelli Sper sa fumeze la fel de bine precum arata

[img]http://i576.photobucket.com/albums/ss210/bogdan2670/DSC_9367.jpg[/img]
blackdevil
 

Re: Savinelli ROMA

Mesajde zudo » 23 Dec 2010, 15:17

Adevarat ! Forma bolului (pot) te imbie la un flake Va/VaPer. Sa o fumezi cu placere !
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Savinelli ROMA

Mesajde blackdevil » 24 Dec 2010, 20:26

Mercic Zudo
blackdevil
 

Re: Savinelli ROMA

Mesajde mante » 17 Apr 2011, 18:14

black, cum fumeaza pipa ta? eu mi-am luat modelul 412 si fumeaza iute si taie puternic din gustul tutunului, in schimb ii da o nuanta chimica. :(
merci.
Panzer Vorwärts! Aber mit Verstand!
Avatar utilizator
mante
 
Mesaje: 20
Membru din: 09 Feb 2009, 15:34
Localitate: Botosani
Fumez pipa din: 0- 2-2009

Re: Savinelli ROMA

Mesajde ghibortz » 19 Apr 2011, 09:41

eu am 4 savinelli din care una este second hand şi are aceeaşi formă cu cea de mai sus adică un pot (gama erica fiamma)...
toate fumează excepţional deşi ultima în discuţie mia făcut o grămadă de probleme.
voiam la un moment dat să o mărit.
până am găsit de fapt ritmul ei de lucru şi genul de tutun care poate fi fumat fără probleme.
tot ce înseamnă tabacuri aromate nu sunt de recomandat.
în schimb burleyul arde impecabil (macbarren - london blend).
flakeurile compacte (genul peterson - university flake sau macbarren - virginia no1) ard incomod însă broken flakeurile genul scotch - kendal sau virginia aia lunguiaţă de la orlik fumează extrem de relaxant.
recomand să aveţi răbdare cu astfel de boluri generoase căci tratate cu calm o să vă ofere momente excepţionale.
ghibortz
 

Re: Savinelli ROMA

Mesajde mante » 19 Apr 2011, 11:03

[quote]recomand să aveţi răbdare cu astfel de boluri generoase căci tratate cu calm o să vă ofere momente excepţionale.

multumesc pt sfaturi, oricum nu-mi ramane decat sa am rabdare.Pipa are si parti pozitive, fumeaza uscat si rece, iar daca si cand nu va mai avea gust oribil, s-ar putea sa fie ceva de capul ei. Eram curios daca a lui black e pe acelasi calapod sau m-am nimerit eu mai ghinionist, mai ales ca pe forumurile din afara am vazut referinte pozitive despre pipele din familia asta. Oricum, m-am lecuit de pipe ieftine, sunt la a doua experienta nu prea fericita, decat 3 nasoale, mai bine 3 bune :D
Panzer Vorwärts! Aber mit Verstand!
Avatar utilizator
mante
 
Mesaje: 20
Membru din: 09 Feb 2009, 15:34
Localitate: Botosani
Fumez pipa din: 0- 2-2009

Re: Savinelli ROMA

Mesajde blackdevil » 02 Mai 2011, 07:01

Mante....scuze de intarziere cu raspunsul....
Pipa este ...din punctul meu de vedere...fenomenala.Nu am intampinat niciuna dintre problemele tale.Se fumeaza rece si linistit fara probleme de schimbare a gustului.
Din punctul meu de vedere este o pipa buna,nepretentioasa atata timp cat este ingrijita si curatata corect
Sper ca timpul o sa rezolve o parte din problemele tale

Stima
blackdevil
 


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron