Pipar vechi, incepator

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Pipar vechi, incepator

Mesajde Radui » 06 Mar 2012, 20:31

Buna seara,
Am 42 ani si sunt pipar vechi ... vechi din punct de vedere al primului contact cu pipa, incepator pentru ca am "pipait" ocazional.
Primul contact cu pipa l-am avut la 18 ani, in armata. Pe vremea aia se facea armata si un coleg, pipar cu experienta, avea o pipa in plus pe care mi-a imprumutat-o cat a durat stagiul. Am fumat pipa in perioada aia ca un turc, pipa avea marele avantaj ca, la aparitia vreunui ofiter, se putea baga rapid in buzunar.
Dupa eliberarea din armata am luat o scurta pauza, a trebuit sa returnez pipa prietenului dar, la scurt timp, am descoperit intr-un fund de sertar pipa bunicului. M-am pus pe cautat tutun, la inceputul anilor 90 se gasea rar, si, iaca.
Din pacate tigarile mi-au acaparat intreaga pofta pentru tutun in anii urmatori. Am mai fumat pipa rar. Acum, cand am rarit-o radical cu tigarile realizez ca nasul si gura tabacite de fum de tigara (aprox. 2pachete/zi) nu ma lasau sa simt intreaga aroma a unei pipe.

Deci, in urma cu o luna m-am hotarat sa renunt la tigari si am reusit. Mi s-a facut insa pofta de o pipa intr-o seara, le-am cautat (am doua), aveam si tutun, cam vechiut, am umplut o pipa, chibrit si....surpriza ! O bogatie de aroma si placere pe care nu le-am simtit pe vremea cand imparteam placerea fumatului cu tigarile.
De atunci savurez cel putin in fiecare cate o seara cate o pipa.
Mi-a venit ideea sa caut ceva magazin online ptr. tutun de popa, am dat cu Gogu si, printre altele am dat si de forumul de fata si, iaca-ma membru.
Din ce am rasfoit pana acum, realizez ca, desi am 24 ani de pipa in urma (rara, ce-i drept), sunt incepator.

Deci, bine v-am gasit si sper sa nu se supere nimeni ca, macar o vreme, doar voi citi.
Avatar utilizator
Radui
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Mar 2012, 08:31
Localitate: Bucuresti

Re: Pipar vechi, incepator

Mesajde Radu-Mihai » 06 Mar 2012, 21:11

Salut Radui,
Bun venit in randul piparilor si pe acest forum!
Te asteptam la intalnirile noastre, daca doresti sa aflii mai multe despre pipe si tutunuri...
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Pipar vechi, incepator

Mesajde pari » 07 Mar 2012, 12:07

Salut Radui, bine ai revenit in randurile noastre!
Am fumat pipa in perioada aia ca un turc, pipa avea marele avantaj ca, la aparitia vreunui ofiter, se putea baga rapid in buzunar. - tocmai acest lucru m-a facut sa ma abtin total in armata(noroc ca nu a durat decat 6 luni) ::10)
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Pipar vechi, incepator

Mesajde Radui » 08 Mar 2012, 09:32

Am avut o armata relativ usoara, am facut 9 luni din care 6 intr-un birou - loc ideal ptr. cate o pipa, mai ales ca nu se foiau prea multi pe acolo.
Colegul respectiv avea posibilitatea, pe vremea aia, sa faca rost de tutun "de afara". Nu-mi amintesc cum se numea primul meu tutun de atunci si mi-ar placea grozav sa-l mai gust, poate stie cineva, dupa descriere, ce era: era olandez, pachetul era galben parca, avea desenat un condamnat in butuci care primea o pipa de la cel care, spunea legenda scrisa pe dosul pachetului, crease blend-ul.
Avatar utilizator
Radui
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Mar 2012, 08:31
Localitate: Bucuresti

Re: Pipar vechi, incepator

Mesajde pari » 08 Mar 2012, 12:02

ooo ai avut noroc, eu am inceput cu Matelot si Club..... ::44)
Fişiere ataşate
s_trospc50.jpg
s_trospc50.jpg (21.63 KiB) Vizualizat de 13208 ori
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Re: Pipar vechi, incepator

Mesajde Radui » 08 Mar 2012, 21:36

Asta e !
Ei, am inceput cu asta si am continuat cu Matelot.
Avatar utilizator
Radui
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Mar 2012, 08:31
Localitate: Bucuresti

Re: Pipar vechi, incepator

Mesajde Radu-Mihai » 09 Mar 2012, 15:10

Amintiri...din "frageda pruncie" de pipar!
Dupa niste ani,cei cu barbile carunte,au ce povesti despre tabacurile de inceput.
"Club" sau "Matelot",mai tarziu probabil "Amphora" si in continuare altele, fara a tine minte cate au fost!...

Dar intodeauna primul sau primele tutunuri de pipa,nu se uita... :)
[color=#FF0000]Micile vicii dau farmec unei vieti monotone![/color]
Avatar utilizator
Radu-Mihai
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 364
Images: 8
Membru din: 25 Iun 2009, 14:56
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1995

Re: Pipar vechi, incepator

Mesajde pari » 09 Mar 2012, 16:08

Adevar grait-ai Radu....
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron