Grand Orientals - Black Sea Sokhoum

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun ?

foarte slab
0
Niciun vot
slab
0
Niciun vot
mediu
0
Niciun vot
bun
0
Niciun vot
foarte bun
2
100%
 
Voturi totale : 2

Grand Orientals - Black Sea Sokhoum

Mesajde zudo » 10 Aug 2011, 20:45

[img]http://www.uptowns.com/images/mcclelland-blacksea-sokhoum.jpg[/img]

[quote]Sokhoum tobacco in grown on the mountain slopes in Georgia, beyond the far eastern shore of the Black Sea. It is considered by many to be among the finest Oriental tobacco grown. Sokhoum is a strain of Samsun seed and the leaves have the appearance of Samsun and share a very similar aroma, but notice how the flavor has a quality that is almost cigar-like, rich and deep and mellow in this blend. Sokhoum is the easternmost of the Classic Orientals, fewer than 400 miles south of Sokhum is Iraq.


Inca o capodopera a McClelland, din seria celor 8 minuni orientale. Aceeasi baza de sustinere, potrivit aleasa, de virginii peste care magii au adaugat aromele bine coapte ale frunzelor levantine desavarsite de climatul si solul unic de pe malul opus al Marii Negre. Misterios, inedit si incitant, blendul promite , pe langa delicioasele note de patiserie turceasca, smochine, curmale, citrice, o aroma asemanatoare tigarilor de foi. Eu, unul, nu l-am putut detecta desi am "sorbit" cu atentie aproape toata cutia pana sa ma incumet sa scriu aceste randuri. Dar, trebuie sa recunosc, nu am experienta cu tigarile din foi. In schimb, am reusit sa percep unele arome de nuca, asemanatoare celor din Aged Burley Flake de la Solani.
Tarie medie, amprenta ambientala placuta - de aghiasma, tamaie arsa. Umiditate, aprindere si ardere perfecte. Excelent !
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Grand Orientals - Black Sea Sokhoum

Mesajde BAIJ » 03 Oct 2015, 10:16

Dupa o luuunga pauza de la fumat (la sfatul medicului) astazi in sfarsit m-am incumetat sa dau cep la una din cutiile de McClelland primite cadou de la fiica-mea de peste Ocean. S-a nimerit sa fie Black Sea Sokhoum...Nu pot adauga decat atat fata de ce a scris Zudo: pentru un iubitor de virginii amestecate cu oriental, ca mine, acesta este
un adevarat regal. Nu numai dpdpv tehnic (tutunul se prezinta perfect, s-a aprins din prima, arde perfect, scoate valatuci cremosi de fum, nu pisca, nu te da pe spate cu taria) dar si al gustului: o armonie dulce-aromata, cu un usor gust de nuca, care se potriveste de minune cu o cafea la ibric neagra! Gust de trabuc? Neee, nu se simte. Si o pot spune in cunostinta de cauza caci de la o vreme incoace am fumat mai mult tigari de foi. Aceasta mixtura este o minunata ambrozie demna de narghileaua unui sultan. Nota 10+.
Pacat ca se produce atat de departe si este atat de greu de gasit pentru noi, europenii...
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009


Înapoi la McClelland

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron