Grand Orientals - Yenidje Supreme

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
0
Niciun vot
Foarte bun
3
100%
 
Voturi totale : 3

Grand Orientals - Yenidje Supreme

Mesajde alguhan » 07 Mai 2009, 16:27

Am citit si certetat mult timp despre toata gama de tutunuri de la producatorul American McClelland. Pana acum n-am avut ocazie sa degust vreunul. Si dupa ce am degustat aceasta mi-am dat seama ca am pierdut foarte mult timp. Ee bine, sint inca tanar. :)

McClelland a colectionat anumite tutunuri orientale si le prezinta sun denumire de Grand Orientals.
Ca sa ne facem o idee postez aceasta imagine cu denumirea tutunurilor si unde sint cultivate.

[img]http://www.pipeshowonline.com/images/sce/Mclelland-Orientals-Map.jpg[/img]

In acest topic voi incerca sa impart experienta mea cu Yenidje Supreme.
Soiul de tutun Yenidje (yenice se scrie si yenige se citeste in turceste) se cultiva in 2 zone. Una in vestul traciei, in apropierea orasului Xanthi (cu denumirea veche Iskece) din actuala Grecia. Si alta care se numeste Yenice Agonya in apropiere orasului Canakkale, nu departe de Troia antica din Turcia. Obiceiul consumului de tutun a fost introdus in zona de catre degustorii venetieni si genoveni in secolul 16. Incepand cu secolul 17 in zonele respective s-a cultivat tutunul oriental. Denumirea Yenice provine din satul din zona Xanthi. Se afla un sat cu aceasi denumire in zona.
Frunzele cu unstrat uleios sint subtire, mici, si elastice. Culoare este de la galben spre maro. Cu o aroma dulce, si un gust proaspat si elegant. Pe cutie de Yenidje Supreme scrie ca este regina tutunurilor, si eu cred ca nu au exegerat deloc!

[img]http://www.bluedenteurope.ro/sharedpix/reviewpix/mcclelland_yenicesupreme.jpg[/img]

Yenidje Supreme este un tutun care as putea sa fumez cu orice ocazie, zilnic, la orice ora. Cand am deschis cutie de 50 gr am misrosit un puternic miros de ketchup! Un tutun poate sa miroase a orice fruct sau floare sau altceva, dar ketchup?? Daca n-as fi fost informat dininainte cred ca acest miros putea sa ma dezamageasca. Tutunul este destul de uscat incat am fi avut dubii in privinta etanseitate cutiei, iar daca n-am fi fost informat.. Cu putina aerisire acel miros specific orientalelor de la McClelland aproape dispare.
Tutunul se fumeaza perfect cu o pipa meerschaum. Se aprinde foarte usor si sta aprins pana la sfarsit. Are un fum bogat. Mirosul de ketchup nu se transforma in gust de ketchup. Da o aroma usoara acra. In rest aveti toata placere de a savura un oriental, si nu oarecare. Gustul condimentat este foarte de fin si se acompaniaza cu un gust foarte usor de tigara. Bunicul meu fuma numai tigarete cu tutun de Yenice. Mirosul fumului lui mi s-a parut asemanator cu fumul de la acest tutun.
Dupa jumatate bolului devine mai tare. Iar nici la sfarsit nu m-a deranjat cu arsuri sau alte gusturi amare.. Se fumeaza rece si uscat. Are o doza ridicata de nicotina dar ma asteptam la ceva mai mult.
Scrumul este gri deschis si indeparteaza cu usurinta din bol ca orice tutun natural.

Sint foarte bucuros ca am putut sa adaug acest tutun la lista mea de tutunuri degustate. Se pare ca s-a urcat pe primul loc dintre orientale. Dar gama de Grand Orientals sigur are niste competitori care va forta primul loc.

De la mine ia lejer un foarte bun de 3 ori :)
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: McClelland's Yenidje Supreme

Mesajde zudo » 10 Mai 2009, 18:30

L-am gustat la intalnire...Belea ! Ce s-ar mai putea spune ? Doar ca va sta mult timp pe lista de dorinte neimplinite . Intrebarea e: cum procedam ?
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: McClelland's Yenidje Supreme

Mesajde Humidor » 10 Mai 2009, 18:37

[quote="zudo"]L-am gustat la intalnire...Belea !


La intalnire era alt tutun (Grand Orientals Yenice B.. poate ne ajuta Algu), tot Grand Orientals, ce-i drept excelent! Dar nu merge sa-l votam aici :24) ca era altceva.
Humidor
 

Re: McClelland's Yenidje Supreme

Mesajde alguhan » 11 Mai 2009, 07:51

Cea ce ati gustat la intalnirea a fost Yenice Agonya. Seamana mult cu Yenice Supreme. Despre Agonya o sa scriu in curand..
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: McClelland's Yenidje Supreme

Mesajde zudo » 14 Iun 2010, 15:45

Am reusit sa procur o cutie din aceasta minunata iarba, prin amabilitatea unui prieten - recent intors din state. Descrierea generala a fost facuta magistral de prietenul nostru, Algu, mai sus, asa ca o sa ma opresc doar la perceptia mea, subiectiva. Daca memoria gustativa nu ma inseala, nu sunt mari diferente intre G.O.Y.Agonya si Supreme, cel de fata fiind mai rafinat, mai suav.
L-am fumat din toate pozitiile, in toate pipele disponibile. Acuma, ideal ar fi fost sa am o pipa dedicata orientalelor...Poate in curand.
In meerschaum se potriveste bine - un tutun oriental intr-o pipa orientala - mi s-a parut cea mai cinstita abordare, aromele se pastreaza naturale, condimentate, seci.
In pipele din briar dedicate latakiilor nu mi-a placut - se accentueaza gustul sec si devine monoton si putin prea iute, dar fara sa piste la limba.
In pipele destinate virginiilor, insa, umbrele dulci ascunse in briar se completeaza mai bine cu aroma condimentata, exotica, iar experienta devine unica, extazianta. Din acest motiv si, nu in ultimul rand, din cauza lipsei din zona noastra de aprovizionare, l-am pretuit mai mult decat, poate, ar fi meritat. Pentru mine nu a fost un tutun de toata ziua ci o ocazie de relaxare si sarbatoare rara, savurata cel mai bine alaturi de un ceai negru turcesc.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: McClelland's Yenidje Supreme

Mesajde Lifelover » 15 Iun 2010, 00:33

Acest tutun, oferit cu generozitate de zudo, caruia-i multumesc din suflet inc-o data - eu cu mare dificultate m-as fi despartit de cel mai mic varf de deget de tabac - , fumat in meerschaum, este un adevarat deliciu, un desert mult prea rar cu consistenta si aromele unui fel principal si cu savoarea unei muscaturi fruste din ambrozia pe care o vor fi servind zeii neamurilor si favoritilor. Evolutia a fost una subtila si gradata, iar nicotina multumitoare, fara a avea rol principal. Aman!
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni


Înapoi la McClelland

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron