Germain's Brown Flake

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
1
25%
Mediu
1
25%
Bun
1
25%
Foarte bun
1
25%
 
Voturi totale : 4

Germain's Brown Flake

Mesajde Cinabru » 08 Aug 2010, 10:40

Tutun : virginia, kentucky
Aspect tutun : flake
Aroma : tutun natural
Tarie : medie
WAF : scazut
Prezentare : cutie de 50 de grame

De la Germain's fumasem pe la inceputuri Mixture 7, amestec destul de bun, cu un casing ce amintea insa de condimente exotice, poate nu tocmai pe gustul tuturor. Atunci mi-a placut, acum nu stiu daca m-ar impresiona prea mult. Avatarurile tineretii. Brown Flake e, pana acum, singurul flake incercat de la Germain's, si chiar daca nu s-a dovedit o experienta memorabila, nu e deloc un tabac rau. Cutia de 50 de grame este plina de flake-uri moi, cu textura rarefiata, departe de eleganta geometrica a flake-urilor Peterson, de exemplu. Mirosul de tutun natural, destul de puternica, amestecul de auriu si cafeniu inchis, umiditate potrivita, iar din cauza taieturii e usor sa il pliezi si sa umpli pipa.

Gustul este de tutun simplu, se simte bine virginia si un pic (parca) de kentucky, uneori se simte o nota de cafea, arde constant pana la final si, de fiecare data, a necesitat maxim doua reaprinderi. Si nu au aparut probleme de condens sau intepaturi de limba, indiferent de pipa. Totusi, spre deosebire de alte flake-uri cu o compozitie similara, aroma este plata, poate putin prea seaca, fara evolutii si schimbari surprinzatoare. Alte mixturi ofera paliere de gust, se joaca episodic, se schimba de la strat la strat. Germain's Brown Flake e constant si deloc genul de tutun care merge din cand in cand, dar nu pentru ocaziile speciale. Mirosul in camera nu e tocmai pe placul "civililor", dupa doua fumate am fost exilat in gradina, fara posibilitate de apel. Incarcatura nicotinica apreciabila, suficienta pentru gusturile mele.

Concluzie : un flake bine lucrat, dar fara nimic memorabil. Mai mult un tutun de seara pentru mine decat o mixtura de toata ziua, merge ocazional. Sunt si mixturi mult mai bune in zona aceasta, dar de ce sa-ti refuzi o noua experienta ? Il votez bun.
Fişiere ataşate
db8038.jpg
db8038.jpg (11.58 KiB) Vizualizat de 8747 ori
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Germain's Brown Flake

Mesajde Humidor » 08 Aug 2010, 13:19

Am avut si eu o cutie pe care dupa cateva fumate am folosit-o la mixtura de tutunuri ramase unde obisnuiesc sa arunc cam tot ce nu-mi place alaturi de latakii ramase de prin alte cutii si la final adaug putin tutun de havana ca sa iasa ceva mai condimentat. Din punctul meu de vedere, ultimul amestec l-am ratat, desi lui Augusinus i-a placut, restul a mers la Racovita care e foarte incantat de orice tutun (de fapt cred ca nu mai face deosebire intre ele).
Revenind la tutunl de fata, l-am comandat in aceasta primavara atunci cand racoarea aerului nu l-a ajutat de loc. Uneori aveam impresia ca nu are nici o aroma. Sec, fara prea multa aroma , asemanator tutunului de tigarete romanesti, basca, al meu a venit atat de bine lipit incat nu am putut sa-l folosesc decat faramitat.

Habar n-am dupa ce principii se acorda punctajul pe tobaccoreviews dar, desi la inceput inclinam sa-i dau mediu catre bun, acum dupa ce a trecut destul timp, nu l-as mai cumpara si ii acord slab.
Humidor
 


Înapoi la J. F. Germain & Son

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron