GL Pease - Charing Cross

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
0
Niciun vot
Foarte bun
1
100%
 
Voturi totale : 1

GL Pease - Charing Cross

Mesajde Humidor » 25 Iun 2010, 18:21

[attachment=1]
P1010329.JPG

Prin bunavointa lui MRG am intrat in posesia unei cutii sigilate de tutun american - pacatul interzis al europenilor. Este primul meu tutun american la care am avut privilegiul sa deschid cutia, sa savurez primul nas, sa umplu prima pipa si sa ma minunez de complexitatea aromelor.

Cutia este cea clasica GL Pease, din aluminiu subtire si cu un capac care se inchide foarte bine - daca apuca mai mult aer in cutie capacul ramane umflat. Dupa deschidere, aroma este foarte puternica usor intepatoare, o combinatie de fermentat, afumatura de latakie si parfum de oriental. Tutunul este potrivit de umed pentru a nu necesita o uscare inainte de umplerea pipei.
Din spusele producatorului, se vrea a fi o mixtura traditionala balkanica, compusa din virginie de calitate, bogata in latakia cipriota si aromatizata cu o nota exotica de oriental de calitate. Taietura este in panglici late de 2mm intr-un amestec de nuante galben-castanii care banuiesc ca este orientalul, maro - maduro, probabil virginia si maduro-negru, latakia cipriota care pare a fi realizata dupa o reteta in care este mai putin afumata, de obicei mixturile balkanice avand in compozitie o latakie negru-taciune care frecata intre degete se faramiteaza lasand urme de arsura neagra. In cazul de fata, latakia este destul de deschisa la culoare si destul de elastica.
[attachment=0]
P1010331.JPG

Impachetarea tutunului se face fara probleme si, chiar daca unii vor spune ca mixtura se preteaza la o pipa mai mica, eu recomand o pipa cu bol mare deoarece nu-ti dai seama cand s-a terminat, primul impuls fiind sa-ti mai faci o pipa.
Mixtura arde bine, fara condens, sau foarte putin dar care nu deranjeaza prin gust. De obicei la alte tutunuri am tendinta sa scuip imediat ce-mi ajunge o picatura de condens pe limba.
Aroma este foarte placuta, latakia nedominand ca in majoritatea altor mixturi balkanice, este chiar foarte blanda lasand sa se simta intr-un dozaj bun virginia si parfumul de oriental. Niciuna dintre arome nu predomina fiind perfect echilibrate intr-un buchet catifelat cu un gust dulceag care seamana oarecum cu Orientalul de la McConnell dar mai corpolent.

Pana cum este cea mai buna mixtura balkanica pe care am incercat-o, care primeste nota maxima. Desi in ultima vreme am inceput sa cochetez cu virginiile si cu mixturile usor aromate , Charing Cross m-a facut sa revin la vechea pasiune. (si cand ma gandesc ca tocmai am comandat 5 pachete de Da Vinci si 3 de Sail L-) :)) )

Tot respecctul MRG, sper sa ai cel putin atata satisfactie de pe urma pipei din meerschaum african, cat am avut eu de pe urma acestei mixturi.
Humidor
 

Re: GL Pease - Charing Cross

Mesajde DSM » 25 Iun 2010, 21:58

Am inceput sa salivez de cand am vazut poza cu GLP pe Facebook. Frumos review.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: GL Pease - Charing Cross

Mesajde mrg » 28 Iun 2010, 09:29

@ Humidor - ma bucur ca a fost pe gustul tau. Cat despre Barbic, fumeaza impecabil! :1)
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la GL Pease

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron