Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Igiena, precautii, statistici, avertismente

Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Mesajde Molia » 31 Mai 2010, 08:48

Azi e ziua mondiala fara tutun. Abia acum am aflat. De anul viitor incepand propun sa fie si aceasta o ocazie a intalnirii membrilor. E cam scurt timpul sa ne organizam pana diseara pentru o fumata in izvor si probabil e ocupat de proteste mai aprinse decat ar putea fi tabacul din bolurile noastre.
Molia
 

Re: Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Mesajde Lifelover » 31 Mai 2010, 09:43

Mi-am marcat deja in calendar ziua. Azi n-am vreme sa-mi ofer o iesire, dar... o sa recreez aici o splendida atmosfera de afumatoare. :1)
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Mesajde manos » 31 Mai 2010, 11:24

Buna idee !!! Eu astazi, in cinstea evenimentului voi fuma numai latakii ! :1)
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Mesajde Humidor » 31 Mai 2010, 13:17

Eu va propun sa ne conectam toti la acest forum in jurul orei 20 ca sa stabilim un nou record de utilizatori conectati simultan dupa care sarbatorim cu o pipa (sau trabuc - dupa preferinte).
Humidor
 

Re: Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Mesajde ghibortz » 31 Mai 2010, 13:39

intoleranţă şi ignoranţă domnilor...
eu nu am să fumez astăzi.
ghibortz
 

Re: Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Mesajde manos » 31 Mai 2010, 13:41

Eu sunt pentru insa pentru ora 21, atunci pot intra sigur !
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Mesajde Humidor » 31 Mai 2010, 14:36

Acum, nu trebuie sa confundam fumatul cu pipatul, ca noi incercam sa separam totusi cele doua notiuni, chiar si in statutul PCB scrie despre descurajarea fumatului prin inhalare.

Asa ca putem sa sarbatorim abandonarea fumatului cu o pipa.
Humidor
 

Re: Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Mesajde victor » 31 Mai 2010, 14:42

Mie mi-ar placea sa ne intilnim pe seara! Sa le aratam scepticilor sau nelamuritilor cum tutunul pipat e o mare placere nu tocmai ucigasa! :24)
Poate ne stringem citiva si verificam in avans localul din Cotroceni. (Cafe Bononnia, pe Str. Dr. Lister nr.12, cel in care ne intilnim pe 4 iunie)
O pipa ofera omului intelept timp sa gandeasca si prostului ceva sa tina in gura.
Avatar utilizator
victor
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 147
Images: 20
Membru din: 14 Feb 2010, 00:42
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Mesajde Humidor » 31 Mai 2010, 19:04

Eu am aprins deja trabucul hondurian. Voi ce faceti?
Humidor
 

Re: Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Mesajde zudo » 31 Mai 2010, 19:17

Trag dintr-o pipa plina cu Erinmore Balkan Mixture. ::27)
Fara sa stiu ce zi e azi, am fumat deja vreo 6 pipe !
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Mesajde Lifelover » 31 Mai 2010, 19:21

Eu imi termin Navy Flakeul de la Gawith. Bun estem. ::6)
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Mesajde manos » 31 Mai 2010, 19:24

Si eu sarbatoresc cu un Orintal de la prietenul McConnell , delicios !!!!!! :1)
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Mesajde Cinabru » 31 Mai 2010, 22:17

Jumatate de pipa cu Peterson Perfect Plug, taiat marunt si uscat un pic mai mult. Foarte bun si suficient de tare pentru pipa de somn usor.
Avatar utilizator
Cinabru
Membru de onoare
 
Mesaje: 151
Membru din: 27 Oct 2008, 16:43
Localitate: Bucuresti

Re: Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Mesajde Molia » 12 Iun 2010, 13:33

Pe 17 noiembrie se repeta aceeasi nesimtire in varianta romaneasca. Ne adunam atunci la o pipa?
Molia
 

Re: Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Mesajde zudo » 12 Iun 2010, 14:37

Categoric, da ! Eu zic sa ne adunam la o pipa acolo unde manifestarea anti-fumat este mai importanta. Sa vina si presa ! :46)
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Mesajde manos » 12 Iun 2010, 17:42

Mi-am trecut de acum in agenda - daca se organizeaza ceva la aceea data, bazati-va si pe mine !!!
Hello there, Mars calling Earth !
Avatar utilizator
manos
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 120
Membru din: 27 Feb 2010, 21:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2008

Re: Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Mesajde Molia » 12 Iun 2010, 21:33

La noi nu exista o cultura a manifestarilor. In mai ne mai puteam aduna la o pipa in izvor, sub nasurile parlamentarilor, dar in noiembrie e cam frig. Oricum, e trist ca se serbeaza de doua ori pe an aceasta forma de discriminare. Probabil atunci ar prinde bine un comunicat de presa.

Merita retinut urmatorul citat dat cu care ne-au ajutat nenorocitii din [url=http://www.who.int/tobacco/en/altas25.pdf]WHO[/url]:
[quote]Smokers are not a constituency that can be easily rallied. They are defensive, often self-deprecating, somewhat shamed. Many see themselves engaged in a habbit they wish they could quit. They are a passive group. Expressing verry little anger or resentment. There is no sign among them of any significant determination to assert their rights as smokers.
RJ REYNOLDS, 1978

Observasem asta de mult si suspectam de ceva timp introiectarea vinovatiei pentru raspunsurile atat de timide, dar am asteptat sa imi confirme cineva observatia, caci altfel riscam frecventa discreditare din oficiu ca psiholog paranoic. Sa-i contrazicem pe manufacturierii de tigari? Trecem pe lista de planuri de viitor si o campanie anti-hartuire? Australienii au demonstrat ca e mai daunatoare campania decat inhalarea si propun acum vinderea tigaretelor doar in farmacii, in pachete fara avertismente, ca sa diminueze efectul placebo. Politica UE e sa scoata bani din buzunarul fumatorilor. Asa ceva nu s-ar pune in aplicare vreodata. Sa propunem sa investeasca in locuri de fumat in loc de panouri publicitare. Ar fi mai ieftin, iar restul de bani ar putea fi investiti in agricultura sau sanatate, sau in propriile lor buzunare, caci daca erau interesati de sanatate sau agricultura nu ne mai bateau la cap.
Molia
 

Re: Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Mesajde zudo » 13 Iun 2010, 08:49

[quote="Molia"]La noi nu exista o cultura a manifestarilor. In mai ne mai puteam aduna la o pipa in izvor, sub nasurile parlamentarilor, dar in noiembrie e cam frig. ...


Am fost anuntati in pripa . :(
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

31 mai - Ziua mondială fără tutun. Cum aţi sărbătorit-o?

Mesajde Twain » 31 Mai 2013, 14:30

Deşi au trecut 3 ani de la iniţierea acestui topic, eu zic că e un bun prilej pentru resuscitarea lui. Aşa că vă invit să vă împărtăşiţi alegerile de azi.

Eu am ales pentru această zi Special Latakia Flake, de la Germain's. Tăiat în pătrăţele mici şi fărâmiţat între degete.
Alături de o cafea tare, a adus soarele pe strada mea, în această zi ploioasă. (Serios, adineauri chiar a ieşit soarele pentru câteva minute. Vă rog, nu-mi amintiţi de vechii şamani ce invocau forţele naturii prin fumigaţii... ;) )
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti

Re: Ziua fara tutun. Haideti la o pipa

Mesajde dairen » 31 Mai 2013, 16:42

Doar de putina vreme am descoperit [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/viewtopic.php?f=51&t=234]Scottish Blend[/url] de la McConnell. Deocamdata este preferatul, asa ca am inceput ziua cu o cafea si o pipa indesata cu Scottish Blend-ul ale carui componente sunt foarte bine balansate.
Avatar utilizator
dairen
Membru de onoare
 
Mesaje: 155
Membru din: 21 Oct 2009, 09:34
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron