Passatore »Olive« No. 4

Passatore »Olive« No. 4

Mesajde Passepartout » 09 Sep 2014, 18:08

Salut!

Am procurat o nouă pipă din lemn de măslin. Este dealtfel și unica pipă realizată din acest lemn pe care eu l-am considerat întotdeauna un lemn nobil (nu mă întrbați de ce :) ). Pipa este lucrată excelent, iar culoarea naturală o face să crească și mai mult în inima mea. Este o pipă relativ ușoară și foarte bine calibrată, pregătită și pentru filtru de 9mm. Interiorul bolului este semifinisat, lucru ce mi-a permis să „adulmec” pe îndelete mirosul lemnului de măslin - dulceag/aspru - m-aș încumeta să spun că imaginația m-a determinat să fiu pe malul Mediteranei sub o briză caldă de seară. ;)
Primul tutun folosit a fost Samuel Gawith - Celtic Talisman - un aromatic fantastic. Am fumat preț de 15-20 de minute, iar prima concluzie a fost aceea că inspirația nu m-a lăsat - am făcut o achiziție foarte bună!!! Ce ar mai fi de spus: există o notă fină lăsată de lemn care s-a îmbinat excelent cu aroma tutunului. Poate că un tutun mai puțin aromatizat ar fi scos în evidență și mai mult aroma lemnului.

Am atașat câteva poze.


Amical
Fişiere ataşate
6.JPG
5.JPG
4.JPG
3.JPG
2.JPG
1.JPG
Avatar utilizator
Passepartout
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Iul 2014, 11:34
Localitate: Fetesti
Fumez pipa din: 01 Oct 2007

Re: Passatore »Olive« No. 4

Mesajde Insuratelu Cristi » 10 Sep 2014, 12:11

Sa o stapanesti cu placere si sa o fumezi cu grija. E foarte frumoasa.
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000

Re: Passatore »Olive« No. 4

Mesajde napoleon » 10 Sep 2014, 17:00

Sa te serveasca cu bine! Este faina pipa.
Stiu ca de curand colegul nostru T. Savancea a adus 2 butuci din lemn de maslin din Grecia. Aviz pipierilor nostri!
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Passatore »Olive« No. 4

Mesajde Passepartout » 12 Sep 2014, 17:28

Mulțumesc tuturor! O să o aduc la prima noastră înttâlnire. Sper ca până atunci să prindă pe intrior ceva turtă ;)
Avatar utilizator
Passepartout
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Iul 2014, 11:34
Localitate: Fetesti
Fumez pipa din: 01 Oct 2007


Înapoi la Cea mai recenta pipă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron