Buză arsă

Moderator: mrg

Buză arsă

Mesajde RobertM25 » 30 Iun 2018, 00:50

Bună ziua, domnilor!

Sunt fumător nou de pipă, abia am împlinit o lună. Încercînd primele fumate am ars, din păcate, în proporție, zic eu, de 30% buza pipei mele; nu pînă la carbonizare, însă s-a dus mult din lac. Totuși, la urmă m-am deprins cu multe taine primare ale acestui desfăț și mi-am promis ca niciodată să nu mai ajung în situația asta...

Cum aș putea să repar, dacă se poate, deteriorarea creată?

Vă mulțumesc mult!
"Totuși, noaptea nu părea încă pierdută. [...] Îmi scot pipa și-o umplu. Aveam tot impulsul și timpul la dispoziția mea. Doar un punct de oprire. Un popas de noapte undeva, acolo, în mijlocul fantomelor."
Avatar utilizator
RobertM25
 
Mesaje: 4
Membru din: 27 Iun 2018, 21:56
Localitate: București
Fumez pipa din: 0- 0-2018

Re: Buză arsă

Mesajde Gordon » 03 Iul 2018, 09:05

Bun venit. Pune o poza. E posibil, ce ti se pare tie a fi arsura, sa fie doar afumatura.
Afumatura se curata cu alcool sau cu saliva.
Daca este arsura o poti inlatura cu smirghel (320, 600, 1000), dupa care ii pot aplica sherlac sau carnauba.
Ca varianta ii poti colora buza negru, sa nu se mai vada arsura.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Buză arsă

Mesajde RobertM25 » 07 Iul 2018, 02:47

Bună ziua!

[url]https://ibb.co/nkFbWd[/url]
[url]https://ibb.co/i1hOBd[/url]

Aceasta este pipa
. Trebuie să recunosc că, tactil, locul ars nu se simte foarte diferit de restul suprafeței. Se simte cît de cît neted...

Vă mulțumesc mult!
"Totuși, noaptea nu părea încă pierdută. [...] Îmi scot pipa și-o umplu. Aveam tot impulsul și timpul la dispoziția mea. Doar un punct de oprire. Un popas de noapte undeva, acolo, în mijlocul fantomelor."
Avatar utilizator
RobertM25
 
Mesaje: 4
Membru din: 27 Iun 2018, 21:56
Localitate: București
Fumez pipa din: 0- 0-2018

Re: Buză arsă

Mesajde Gordon » 08 Iul 2018, 21:55

Smirghel (320-600) ca sa se ia si restul de lac de pe buza dupa care o poti lasa asa. Oricum se va afuma la loc. Pentru unuformizare ii poti vopsi buza negru (poti folosi un merker daca nu ai un bait pentru piele). Daca vrei si luciu ii poti aplica sherlac.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron