o greseala si o mana nesigura duc la...

Moderator: mrg

o greseala si o mana nesigura duc la...

Mesajde mutze » 11 Apr 2011, 18:09

...un mare pocinog.Precum am spus intr-un alt subiect,tenonul facuse ceva joc in shank.Am citit parerile despre cum se poate remedia un astfel de defect,insa...Ma rog,am pus niste izolir band pe tenon,l-am bagat in shank si prima data a fost bine.Dupa trei zile am scos mustiucul sa curat pipa,iar cand l-am pus la loc am pus mai mult izolir band decat ar fi trebuit si...AM FISURAT SHANKUL,pe o lungime de vreo 7-8mm.Am pus PICATURA,mai putin izolir pe tenon si am fumat cu ea.Intrebarea mea este:cat de grava este "avaria"?e compromisa pipa?se poate mari fisura?este cineva dispus si poate(contra cost,bineinteles)sa remedieze stricaciunea pt.ca eu am dovedit ca nu pot si nu ma pricep?Multumesc.
Avatar utilizator
mutze
 
Mesaje: 53
Membru din: 15 Mar 2011, 18:55
Localitate: Bucuresti

Re: o greseala si o mana nesigura duc la...

Mesajde Molia » 11 Apr 2011, 18:29

Daca pipa merita un inel de argint (60-100 lei la orice mester rrom care se respecta), pipa nu e compromisa. Altfel, fractura din shank se va extinde. Bucura-te de ea cat mai poti!
Molia
 

Re: o greseala si o mana nesigura duc la...

Mesajde mutze » 12 Apr 2011, 17:25

Am dus-o azi la un bijutier sa-i puna un inel de argint.Eu cred ca merita,e o pipa big ben pipo de care sunt mandru,in primul rand pentru ca e o marca de prestigiu si in al doilea rand,este prima mea pipa deci mi-ar parea rau sa n-o pot folosi.Sunt tare curios cum va iesi,intrucat shankul nu e circular ci seamana in sectiune cu o minge de rugby.Totodata l-am rugat sa curete si lacul de pe ea,dupa care vreau sa o dau cu ulei de masline.Imi doresc sa iasa bine.Molia,multumesc pt.idee.
Avatar utilizator
mutze
 
Mesaje: 53
Membru din: 15 Mar 2011, 18:55
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron