Vatra pipei

Moderator: mrg

Vatra pipei

Mesajde Baaron » 28 Mar 2009, 19:50

Iata cum NU trebuie sa arate vatra unei pipe !
Daca nu ar fi fost crapat bolul sa zicem ca mai mergea restaurata, dar in halul acesta nu mai se mai poate face nimic...

[attachment=0]
Vatra.jpg
Baaron
 

Re: Vatra pipei

Mesajde Humidor » 28 Mar 2009, 21:42

Se mai poate, dar nu stiu daca merita.
De obicei in astfel de cazuri se poate pune un inel.
Humidor
 

Re: Vatra pipei

Mesajde Baaron » 28 Mar 2009, 21:44

[quote="Humidor"]Se mai poate, dar nu stiu daca merita.
De obicei in astfel de cazuri se poate pune un inel.


Nu vezi ce distrusa e....crapatura merge mult in josul bolului, si ma indoiesc ca si metoda lui Twain (cea cu incorsetarea bolului intr-o retea argintata) ar mai tine....
Baaron
 

Re: Vatra pipei

Mesajde Humidor » 28 Mar 2009, 21:50

Daca-i dai jos turta care tine crapatura deschisa, se poate strange cu un inel. Dar numai daca este o pipa de valoare, altfel, daca este Capitol... cumperi o prastie si tragi cu ea in sus.

De fapt este eronata teoria ca turta groasa se dilata si sparge bolul. Turta nu se dilata, datorita invechirii, lemnul se contracta si neputandu-se contracta din cauza turtei se crapa (parerea mea)
Humidor
 

Re: Vatra pipei

Mesajde Baaron » 28 Mar 2009, 21:53

[quote="Humidor"]
De fapt este eronata teoria ca turta groasa se dilata si sparge bolul. Turta nu se dilata, datorita invechirii, lemnul se contracta si neputandu-se contracta din cauza turtei se crapa (parerea mea)


Foarte adevarat...si vorba ta, daca e vreun Capitol...la revedere.
Dar ma rog, nu asta e important....pe mine ma deranjeaza comportamentul proprietarului fata de pipa....
Cat de "......." sa fi ca sa lasi o pipa sa ajunga in halul acesta ?
Baaron
 
Sus

Re: Vatra pipei

Mesajde Humidor » 28 Mar 2009, 22:00

Nu toti piparii sunt membrii in cluburi deci nu este neaparat nevoie sa dezvolte toti un cult pentru pipa.
Humidor
 

Re: Vatra pipei

Mesajde mrg » 30 Mar 2009, 09:40

Imi pare rau ca nu am pozat bolul unei pipe captusita cu spuma de mare - turta era atat de groasa in partea superioara incat futacul intra cu greu. Dupa ce m-am chinuit sa indepartez treptat, cu grija, straturile de turta, am descoperit ca spuma era sparta in partea inferioara, lipsea o bucata destul de mare. Cum se mai putea fuma cu pipa aia nu stiu!
Avatar utilizator
mrg
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 252
Membru din: 24 Oct 2008, 11:55
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007


Înapoi la Întreţinere şi reparare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron