Peter Stokkebye -Luxury Bullseye Flake

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun ?

foarte slab
0
Niciun vot
slab
0
Niciun vot
mediu
0
Niciun vot
bun
1
20%
foarte bun
4
80%
 
Voturi totale : 5

Peter Stokkebye -Luxury Bullseye Flake

Mesajde zudo » 01 Oct 2011, 20:18

[img]http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQs_d4NHJqorzFHPp1wDSNj2HlxeWjKXuX54Nm4OHfXtSmqP1aS6YVMcxn-[/img]
[quote]A blend of ripe Virginia tobacco spiced with pure Louisiana Perique. The distinctive aroma of Perique combined with the natural sweetness of Virginia tobaccos provides a wonderful characteristic taste. The center of mellow, fermented Black Cavendish serves to smoother the general impression and rounding the taste. It is all a handcrafted process from selecting the best tobacco, blending, rolling, cutting, and packing. The result is an unparalleled smoking experience.



Tabacul contine virginii amestecate cu perique la exterior, avand un miez de black cavendish nearomat, bine delimitat. Medalioanele sunt destul de mari (peste 3 cm in diametru si 2 mm grosime) si au sosit atent aranjate in punga, fara sa sufere alterari de forma si umiditate. Mirosul este dominat de dulceata virginiilor naturale, cu note de fan dospit, lemn, datorate perique-lui. Textura este plastica, onctuoasa, umiditatea potrivita, fiind pretabile la impachetat si aprins degraba.
Doua sau trei monede, alcatuind un fisic, in functie de masura vetrei, impachetate si introduse vertical, umplu pipa perfect. Aprinderea este greoaie, necesitand ceva rabdare si gaz (sau bete de chibrit).
Aromele se dezvolta treptat, incepand cu virginiile maturate - dulci si excitante pentru glandele salivare - si perique - condimentate, cu note lemnoase - stinse, potolite de cavendish la momentul aprinderii miezului. Catre final fumata devine mai seaca, fara a fi aspra. Pacat ca a disparut din oferta si nu am comandat mai mult. Foarte bun !
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Peter Stokkebye -Luxury Bullseye Flake

Mesajde Gordon » 01 Oct 2011, 20:41

Un tutun interesant, ceva mai gustos decat virginiile europene, l-am fumat la ultima intalnire de la Zudo. Am indesat doua discuri care m-au tinut cam toata intalnirea.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: Peter Stokkebye -Luxury Bullseye Flake

Mesajde atzitzi » 16 Mar 2012, 14:29

L-am regasit de curind in oferta celor de la SmokingPipes, mai precis pe la inceputul lui februarie, cind aveau si Navy Flake. Il testasem in decembrie de la Robertm si mi s-a parut interesant. Dupa fix 21 de zile de la comanda am reusit sa pun mina pe colet. Fiecare din tutunurile varsate era ambalat in punguta separata pentru ca la final sa fie introduse intr-o alta punguta sigilata. S-or fi gindit ei ca pina in Romanica vine cu diligenta. Chiar si asa, ce a ajuns este o idee cam uscat, lucru care nu ma deranjeaza (vezi semnatura).

Dupa parerea mea, cantitatea de perique este nitel cam mare sau poate am avut eu ghinion cu trasa asta. Momentul sesizarii perique-ului si taria lui depinde de modul in care impaturesti medalioanele. Acest lucru iti permite sa experimentezi acelasi tutun fara sa te plictisesti. Cele trei componente sint atit de diferite la gust incit asezarea lor meticuloasa in bol permite obtinerea de combinatii nebanuite. Daca mai adaugam inca o variabila, si anume materialul pipei numarul de variante se mareste.

Am incercat citeva variante de impaturire, dintre care cea mai reusita presupune plasarea exteriorului medalionului spre fundul pipei. In felul asta taria perique-ului este domolita de fumul ce-l traverseaza pina-i vine rindul la jar. Dar are si dezavantajul ca e cu cavendish-ul in sus si dai din foale pina-l aprinzi de-ti ies ochii din cap. Combinatia cu pipa de briar mi s-a parut cea mai fericita.

Per ansamblu impresia generala ramine aceeasi, "interesant". Ramin in continuare la ideea ca Dunhill De Luxe Navy Rolls este o clasa peste.

L-am votat bun.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Peter Stokkebye -Luxury Bullseye Flake

Mesajde TLGTLC » 02 Ian 2015, 22:59

După cateva boluri pot spune ca e copy/paste după Flake Medallions de la Davidoff un tabac care mie mi-a placut foarte mult. Virginia indulcita cu cavendish, condimentata cu perique e mai lesne de fumat pentru cei carora vaper-ele li se par prea ,,seci,,. Nota mea 9/10. Nu atinge totusi rafinamentul Davidoff-ului FM. Daca nu as fi putut face comparatia ar fi primit maxim.
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010


Înapoi la Peter Stokkebye

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron