HU-Tobacco - Tuarekh

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
0
Niciun vot
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 0

HU-Tobacco - Tuarekh

Mesajde atzitzi » 13 Noi 2012, 21:13

Tuarekh - Sa fie o referire la polulatia nomada din nordul Africii, nu stiu exact, dar voi intreba cu prima ocazie.

Descrierea originala:

The Tuarekh – a classic Balkan blend. Ample Syrian Latakia and a touch of Cyprian Latakia give the Tuarekh its fresh and spicy taste. The blend is enriched by spicy Oriental grades, orange Virginia from Tanzania and a touch of Louisiana Perique. The Tuarekh – a sharply defined, medium-strong Balkan blend, offering nicely balanced nuances in taste.
Nicotine: 4 
Aromatisation: -- 
Flavor: natural
Chart: 1 (light) to 6 (strong)
Latakia: 52%


Prezentarea "a classic Balkan blend" m-a atras din primal moment. Mirosul tutunului neaprins pare sa confirme descrierea. Taietura este ribbon, culoarea apropiata de balkan-urile cunoscute.
Odata aprins insa, sint tentat sa-l descriu ma degraba ca un "personal Balkan blend". Poate procentul prea mare de latakia, care domina fumata de la inceput pina pina la sfirsit, taind atit condimentul Orientalului cit si picanteria Perique-ului, il face sa fie, din pacate, monoton. Arderea decurge lin, fara a necesita reaprinderi. Arde rece si nu pisca. Cantitatea de nicotina mi s-a parut cam de nivelul 2 din 6.
Am inceput sa-l fumez in casa, pina cind valatucii de fum au dat acul indicator al WAF-ului peste cap, si am fost trimis sa "vintur" ciinii prin curte. Nici schimbarea de temperatura nu a reusit sa modifice perceptia asupra latakiei. Faptul ca nu am reusit sa sesizez nici o evolutie pe durata fumatei ma indeamna sa cred ca ... mai merita o sansa.
Fişiere ataşate
Tuarekh.jpg
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Înapoi la HU-Tobacco

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 5 vizitatori

cron