JPB #1

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
2
40%
Bun
3
60%
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 5

JPB #1

Mesajde atzitzi » 24 Noi 2012, 20:48

Daca mostra JPB #2 a reprezentat o surpriza, JPB #1 mi-a taiat de la inceput elanul cu aroma puternica de PIMPINELLA ANISUM, altfel spus anason. Experienta mea cu aroma acestei plante (Uzo) nu a fost una dintre cele mai placute, asa ca m-am abtinut.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: JPB #1

Mesajde Mihai.Petrisor » 24 Noi 2012, 22:51

Dat fiind ca este vorba de un tutun aromatic am stiut de la inceput ca imi va reveni mie in mod special sarcina de a face rewiew-ul. Tutunul cu numarul 1 pare un amestec (o mixtura) de Black Cavendish cu Virginia, este taiat destul de mare - cred ca nu gresesc daca folosesc expresia "in patratele" (taietura asemanatoare cu a tutunului Thomas Radford - Sunday fantasy) si este puternic aromatizat cu anason. De la deschiderea pliculetului am simtit mirosul specific, iar dupa aprindere am simtit si gustul, asemanator "bomboanelor de gat" din copilarie sau a condimentului chinezesc cunoscut sub numele de "5 arome". Arde bine si nu isi schimba gustul spre final (la capitolul gust trebuie sa recunosc faptul ca am fost influentat - "anesteziat" de pipa cu latakia pe care o fumasem cu cateva minute inainte, la preliminarii). Per total o experienta interesanta, mai ales daca degustatorul este consumator de bucatarie orientala si este familiarizat cu aromele si condimentele puternice.
Audiatur et altera pars.
Avatar utilizator
Mihai.Petrisor
Membru de onoare
 
Mesaje: 272
Images: 99
Membru din: 07 Ian 2011, 19:58
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-1998

Re: JPB #1

Mesajde MarcBarbu » 25 Noi 2012, 05:03

Eu cu anasonul ma impac bine, si cu uzo daca e diluat cu multa apa si e foarte cald afara.
Subscriu la ce s-a spus mai sus, adaugand ca uleiurile volatile ale anasonului m-au cam intepat in fundul nasului (de la scos fumul pe nas desigur) si nu am gasit asta ca fiind agreabil.
As fuma tutunul asta vara, la amiaza, pe o terasa, la umbra, cu un pahar mare de apa inghetata.
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: JPB #1

Mesajde Gordon » 25 Noi 2012, 15:53

Il voi vota bun. Periodic imi plac aromatele, mai ales in preajma vacantelor. Singurul aspect negativ este ca pisca, dar nu foarte tare. Si asta la o pipa cu filtru. La o cafea tare, amara, devine o experienta placuta. Cafea cu... anason dupa o placinta cu dovleac si scortisoara, la randul ei dupa un vin fiert, aromatizat, intre altele, cu anason. Daca ar fi si o aroma de brazi dintr-o cabana de la munte, l-as fuma toata vacanta :))
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: JPB #1

Mesajde Mac » 26 Noi 2012, 09:33

Tutunul #1 este in proportie majoritara un amestec de Black Cavendish cu Virginia, taiat mare. Am simtit si eu anason... Una peste alta mi s-a parut un tutun destul de oarecare, pe care l-am apreciat cu mediu.
Avatar utilizator
Mac
Membru de onoare
 
Mesaje: 108
Membru din: 09 Dec 2010, 16:46
Localitate: Bucuresti

Re: JPB #1

Mesajde dairen » 26 Noi 2012, 18:19

Deoarece mostra de tutun pe care am primit-o ambalata intr-un plic de plastic cu inchidere ziplock mi s-a parut cam umeda am lasat-o putin la aerisit. O data cu umidtatea s-a pierdut si o parte din aroma, asa ca la aprindere anasonul l-am perceput destul de discret motiv pentru care il incadrez in categoria slab - mediu aromat. Fumata decurge fara prea multe aprinderi, tutunul fiind slab ca tarie nicotinica. Nu irita limba, arzand surprinzator de rece pentru un aromatic. Pentru amatorii de aromate este un blend care trebuie incercat, iar pentru cei care consuma aromatice ocazional (categorie in care ma incadrez si eu) este foarte bun Duminica dimineata la o cafea sau in societate (ca tot vin sarbatorile si intalnirile cu familia si prietenii). Il votez bun.
Avatar utilizator
dairen
Membru de onoare
 
Mesaje: 155
Membru din: 21 Oct 2009, 09:34
Localitate: Bucuresti


Înapoi la JPB

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron