JPB #2

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
4
100%
Foarte bun
0
Niciun vot
 
Voturi totale : 4

Re: JPB #2

Mesajde atzitzi » 24 Noi 2012, 20:36

Pot spune ca m-am distrat nitel cu acest tutun. Eu le-am pus in pliculete, dar din pacate am uitat sa notez care era #1 si care era #2, deh... virsta.
Salvarea a venit de la Twain care a recunoscut taietura specifica a unui mare producator de aromatice, combinata cu intuitia lui Robaina.
Din cind in cind fumez cite un aromatic, mai ales in preajma anumitor persoane, sau cind este atit de frig afara incit nu am chef sa ies din casa. Asa ca nu puneti prea mare pret pe concluziile mele, nefiind un cunoscator in materie.
Taietura, asa cum s-a precizat, este destul de cunoscuta. Melanjul contine black cavendish (din greu), virginia si parca ceva burley, care a constituit o adevarata surpriza. Aroma detectata este de whisky si ceva citrice, bergamote, cred. Arderea este buna, iar mirosul ramas in camera, de prajitura usor prea mult copata, este persistent, fiind perceptibil dupa citeva ore bune, chiar daca s-a efectuat o aerisire constincioasa.
Cu retinerea de rigoare, voi vota acest tutun ca fiind bun.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: JPB #2

Mesajde Gordon » 25 Noi 2012, 20:11

Este un tutun decent, care se poate fuma fara a fi alungat din casa. Aroma lasata se asorteaza cu anotimpul friguros alaturi de bauturi calde cum ar fi, cafeaua, ceaiul sau vinul fiert. La cafea se poate trisa adaugand putin whisky, coniac sau rom, dupa preferinte. Cafeaua sar treubui sa fie mai amara, tutunul venind astfel cu dulceata lui de pandispan in completare.

L-am votat bun, la categoria aromate, virginiile si latakiile ramanand detasat in fruntea clasamentului global.
Avatar utilizator
Gordon
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 661
Images: 813
Membru din: 22 Oct 2008, 22:09
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2007

Re: JPB #2

Mesajde MarcBarbu » 26 Noi 2012, 01:20

E un tutun pe care l-as cumpara "sa fie-n casa". Nu mai mult de 50gr pentru ca nu sunt nici eu un impatimit al aromaticelor, si cred ca nu as termina pachetul intr-un an.
Mi-a placut mai mult in a doua parte a bolului. Lasa un miros placut, arde ok. Bun pentru seri cu musafiri sau sarbatori de iarna(eu am simtit aroma de rom si coaja de lamaie in el). Sunt curios ce e.
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: JPB #2

Mesajde Mac » 26 Noi 2012, 10:17

Mostra #2 mi s-a parut a fi mai ok decat prima #1, s-a si fumat mai bine. La fel ca si in cazul primului tutun, amestecul contine in proportie majoritara black cavendish si virginia, avand o tarie slaba spre medie si un miros placut lasat in camera, care mi s-a parut ca aduce cu miezul de nucă uşor prăjit.
Cred că pentru cei care ca si mine fumeaza aromatice, ar putea fi un tutun de toată ziua, cu o aromă interesanta mai ales pentru nefumători, genul de tutun care se poate fuma in public. L-am apreciat a fi bun.
Avatar utilizator
Mac
Membru de onoare
 
Mesaje: 108
Membru din: 09 Dec 2010, 16:46
Localitate: Bucuresti


Înapoi la JPB

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron