Lane Ltd.

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
0
Niciun vot
Bun
1
50%
Foarte bun
1
50%
 
Voturi totale : 2

Lane Ltd.

Mesajde atzitzi » 27 Apr 2014, 08:50

LEO

Pina de curind n-am stiut ca Lane Ltd. produce si tutunuri "imbuteliate". Tot ce am incercat de la ei au fost tutunuri varsate din care cele pe baza de burley mi-au depasit asteptarile, desi, din cite-mi aduc aminte preturile erau destul de scazute. Four Monks era unul dintre cele care mi-a ramas in minte, fara sa-l fi fumat insa, ca alternativa la Three Nuns, sau alte citeva aromatice cu nume ceva mai ciudate ca BCA, RPL sau TK-6.

De curind, prietenul Emil m-a cadorisit cu o cutie de 50 de grame de tutun cu numele LEO. Din cercetarile mele a reiesit ca mirifica mixtura s-a zamislit in 2012 in urma unui concurs de reproducere a unui tabac renumit, pare-se, produs pe la 1850 in Scotia de John Cotton. Desi mixtura lui Leonard Wortzel de la Lane s-a clasat pe locul trei din punctul de vedere al juriului, a reusit sa obtina cele mai multe voturi ale publicului la Chicago Pipe Show.
[attachment=0]
leo2.jpg

Cutia are un design user retro in doar doua culori (negru si galben) motiv pentru care aduce mai mult cu o cutie de crema de ghete decit cu una pentru tutun. Tutunul este produs in Danemarca de catre Scandinavian Tobacco Group si importat in America de catre subsidiara Lane Ltd. Pretul destul de redus nu ar trebui sa constituie o bariera in incercarea lui, mai toate tutunurile de la Lane sint destul de ieftine, chiar daca unele sint de o calitate deosebita.
[attachment=1]
leo1.jpg

Un complex de trei tutunuri, Virginia, Orintal si Latakia, cu taietura ribon. Culoarea acopera toate gamele de la maron deschis la maron inchis cu citeva intrepatrunderi negre. De aici, ca si din miros dealtfel, rezulta ca latachia nu este dominanta. Piesa de rezistenta pare sa fie orientalul (cipriot, conform descrierii).

Procentul mare de virginie tinde sa incinga usor pipa, iar orientalul asigura un condiment persistent pe toata durata fumatei. Faptul ca latachia nu reprezinta mai mult de 10%, dupa parerea mea, l-ar putea face agreabil si celor carora nu le pica prea bine "afumatura".

Fara a fi un tutun impresionant, Leo are calitatile lui, principala constind in imbinarea unei fumate cu latachia care ofera un WAF super acceptabil. L-am incercat in compania unei cafele turcesti dintr-o pipa de briar de la Savineli si mi-a asigurat o fumata lenta si placuta intr-o dimineata insorita de week end.

"So, fill your pipe, carefully light the tobacco, sit back and slowly smoke this mixture. Perhaps, if you close your eyes for a moment, you can see the streets of 19th century Edinburgh and let you mind wander into John Cotton’s Tobacconists shop." - PipesMagazine.com
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Lane Ltd.

Mesajde TLGTLC » 09 Iun 2014, 19:48

Si eu tot prin intermediul aceluiasi prieten am intrat in posesia lui si pot spune ca am gasit un tutun realmente cu ,,de toate" atat de echilibrat incat daca as fi condamnat sa-l fumez doar pe acesta si nimic altceva nu ar fi deloc o pedeapsa. Imi place echilibrul dintre Latakia, Oriental si dulceata Virginiei avand si un casing fin care ii adauga o nota subtila de nuci si smochine. E unul dintre putinele tutunuri de acest gen care e tolerat in spatiul locativ. Pacat ca nu e la indemana procurarea lui insa daca aveti ocazia trebuie neaparat sa-l testati pentru ca, vorba unui clasic in viata, ,,nici nu stiti ce pierdeti"!
Fişiere ataşate
LEO.jpg
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010


Înapoi la Lane Ltd.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron