hiatus67

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

hiatus67

Mesajde hiatus67 » 25 Oct 2010, 18:40

Salut pe toata lumea,

Ma numesc Radu Grumeza, am 43 de ani si sunt timisorean. De meserie sunt medic dar nu mai am practicat de cativa ani.

M-am apucat de fumat pipa in luna mai, anul acesta, dintr-o intamplare. Mi-a placut o pipa de spuma de mare de pe eBay, am licitat pe ea si spre mirarea mea am castigat-o. Dupa ce am primit-o am zis sa si o incerc.

Am fost fumator timp de zece ani de Carpati fara filtru, din liceu pana dupa terminarea facultatii. Atunci m-am lasat, dezamagit de tigarile cu filtru ce au aparut dupa '89. Cativa ani nu am pus tigara in gura. Dupa 3 ani au aparut tigarile Bran fara filtru si intalnindu-ma cu un amic care fuma asa ceva am cerut una de dragul amintirilor. Mi-a placut dar nu m-am reapucat de fumat ci am inceput sa fumez ocazional, la intalnirile cu amicii sau chefuri. Desi am avut perioade cand fumat foarte mult nu m-am considerat niciodata dependent. Sunt in stare sa fumez un pachet intr-o seara si apoi cateva saptamani sa nu mai fumez deloc.

Tigarile Bran au disparut la scurt timp dupa aceea si atunci am descoperit mini tigarile de foi, asta pana am dat peste pipa care a fost o relevatie. Mi-am dat seama ca mie imi place de fapt gustul de tutunul si de aceea era asa bun Carpatiul, fiind tutun pur, aproape neprelucrat.

Am incercat mai multe tutunuri si am ajuns destul de repede la concluzia ca cele mai bune sunt virginiile ( in special FVF Samuel Gawith, comandat din Anglia) si tutunurile englezesti. Tutunurile aromate imi plac mai putin si nu ma prea impac cu Burley si Cavendish. Fumez doar in pipe de spuma de mare, am deja 6, cea mai buna fiind un Peterson cu sistemul propriu plus o pipa de vin din portelan, toate luate de pe eBay.

Sunt prieten cu cativa alti pipari pe care o sa incerc sa-i strang si sa ne impartasim unul altuia experientele. Va multumesc pentru cele invatate de la voi de pe forum si sper sa dialogam in continuare.
Avatar utilizator
hiatus67
 
Mesaje: 8
Membru din: 23 Mai 2010, 19:53
Localitate: Timisoara

Re: hiatus67

Mesajde Humidor » 25 Oct 2010, 19:13

Bun venit Radule! Este binevenita initiativa ta de a aduna mai multi pipari in jurul pasiunii. Ti-l recomand pe DSM, pipar cu state vechi din Timisoara, activ pe acest forum, memberlist.php?mode=viewprofile&u=201
Te asteptam cu impresiile tale despre pipele si tutunurile incercate. Avem, cred, multe subiecte de abordat pe acest forum.

Poate, la primavara, cu ocazia Zilei internationale a piparilor, facem o reuniune la nivel national cu piparii din Constanta, Iasi, Bucuresti, Sibiu, Timisoara... :D

:1)
Humidor
 

Re: hiatus67

Mesajde hiatus67 » 25 Oct 2010, 19:35

Cred ca il cunosc pe DSM, am facut deja schimb de tutunuri :1)
Avatar utilizator
hiatus67
 
Mesaje: 8
Membru din: 23 Mai 2010, 19:53
Localitate: Timisoara

Re: hiatus67

Mesajde zudo » 25 Oct 2010, 19:48

Bine ai venit ! Daca nu gresesc, in afara de DSM, mai exista un pipar banatean pe forum: asuba. Va asteptam prin Bucuresti, daca aveti drum pe aici in zilele de reuniune. Pana atunci, iti urez Fum Rece ! :2)
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: hiatus67

Mesajde DSM » 25 Oct 2010, 21:01

Salut si bine venit, insa nu cred ca eu sunt cel cu care ai facut schimb de tutunuri. Insa nu m-ar deranja pe viitor o intalnire a piparilor din aceasta regiune a tarii.

Toate cele bune.
“The value of tobacco is best understood when it is the last you possess and there is no chance of getting more.”
-Bismarck.
[url]http://darksatanicmill.com/[/url]
Avatar utilizator
DSM
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 115
Membru din: 11 Noi 2009, 20:17
Localitate: Timisoara

Re: hiatus67

Mesajde hiatus67 » 26 Oct 2010, 04:44

Imi cer scuze, vazand ca esti arhitect am crezut ca esti cel cu care am fumat pipa la Socolari...
Avatar utilizator
hiatus67
 
Mesaje: 8
Membru din: 23 Mai 2010, 19:53
Localitate: Timisoara


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron