Gica

Aici membrii noi se prezinta
Reguli forum
Aici membrii noi se prezinta. Nu uitati sa va completati [url=http://forum.pipa-bucuresti.ro/ucp.php?i=164]profilul personal[/url] si in special orasul in care locuiti.
Atentie! Inactivitatea unui membru pe o perioada mai mare de 6 luni duce la dezactivarea contului.

Gica

Mesajde beletty » 27 Noi 2010, 17:34

De fapt nu ma cheama Gica, dar mi s-a parut amuzanta ideea unui Gica fumator de pipa. Ma cheama Andrei. Acum vreo 2 luni am pus gheara pe o pipa (Capitol - Bruyere). Pretul minim al achizitiei, 150 de lei, s-a datorat desigur faptului ca vreau intai sa testez terenul fumatului cu pipa, si de as descoperi ca nu este pentru mine, sa nu fi cheltuit zadarnic o droaie de bani. Asadar m-am echipat cu cea mai ieftina pipa pe care am gasit-o la JPB si cu o punga de tutun Stanwell aromat cu miere, caramel si un strop de vanilie.

De ce vreau sa fumez pipa ma veti intreba acum. Deoarece imi place sa consum lucruri gustoase. M-am gandit ca fumatul de pipa se inscrie in acelasi registru ca si mancatul si bautul. Ca atunci cand tragi un fum din pipa ti se umple gura si ti se excita palatinul cu aceeasi intensitate cu care o face o bucata de ciocolata sau o inghititura de bere. Intr-o buna masura m-am inselat: senzatia de a fuma e destul de subtire. Exista o sansa sa nu ma fi inselat: poate nu m-am priceput sa o fumez, poate tutunul e prost, poate pipa nu e suficient de batrana. Poate ca in conditiile perfecte poti simti fumul de pipa in gura la fel cum simti un zid in care intri cu capul. Sper ca voi afla adevarul de la voi.

Mai recunosc ca intr-o buna masura decizia mea de a fuma pipa s-a datorat snobismului. Dar niciintr-o clipa n-am sa fiu atat de snob incat sa ridic in slavi fumatul de pipa daca el imi produce de fapt un gust de ghena si o stare maladiva. Si sa fiu drept asta mi-a produs in multe ocazii. In cam 10 din cele 15 boluri cate am fumat pana acum, gustul a fost ori imputit, ori fumigen, iar una din consecinte a fost o ameteala cam neplacuta. Insa recunosc ca acele 10 boluri dezagreabile au fost asa pentru ca am fost eu noob. Tiram ca maniacul din pipa pana se incingea tot bolul ca focul si se aduna un condens in vatra de se auzea cand tiram ca atunci cand tragi cu paiul din paharul in care mai e doar un pic de suc pe fund.

Acum sunt la al doilea pachet (Stanwell Classic - aroma de prune). Trebuie sa va spun ca miroase al dracului de bine. Insa am impresia ca tutunul (la modul general vorbind) sufera de acelasi detestabil pacat ca si cafeaua - gustul nu se ridica niciodata la inaltimea mirosului. Ultima pipa pe care am fumat-o a mai redus un pic decalajul asta intre gust si miros. Adica chiar a avut un gust, si chiar unul interesant. De obicei opresc sesiunea de pipa cam pe la jumatatea bolului, pentru ca se incinge prea tare si fumul ma inteapa incendiar pe limba. Tocmai de asta ma gandesc sa-mi cumpar o pipa lunga, genul de pipa pe care o fumeaza hobbitii in Lord of the Rings sau poate chiar o pipa tirolez-bavareza (stiti voi, pipa aia a carei bol seamana cu un testicul de oaie). Sau o pipa de Meerschaum, deoarece am inteles ca si acelea racesc fumul mai tare.

Mi-ar placea si sa vin o data sau de doua ori pe la intalnirile voastre, ca sa deprind niste tips&tricks folositoare, ca sa incerc varii sortimente de tutun, ca sa socializez gentilomeste etc.

Ah, si inca ceva: am colindat ceva forumuri romanesti pana acum - de la forumuri de metal la forumuri de arta vizuala - si gasesc ca lipsa de pertienta si prostia pura care caracterizeaza discutiile de acolo se gaseste in foarte mica masura pe forumul asta. Salut, admir si incurajez discutia civilizata si inteligenta si sper sa am o activitate rodnica in comunitatea asta. Salut.
beletty
 

Re: Gica

Mesajde zudo » 27 Noi 2010, 18:02

Salut Gica, fumator de pipa ! Buna rima ! Te asigur ca fumatul pipei poate fi delicios, relaxant, revigorant, te poate imbia la meditatie dar, deasemenea, poate fi contrariul lor. Asta depinde de calitatea tabacului (si blendurile aromatizate mentionate de tine dau astfel de simptome), de calitatea pipei, de experienta , de ...
Multe raspunsuri le poti gasi pe acest forum. Si mai multe poti afla pe viu, la reuniunile noastre - unde esti binevenit si unde poti testa o gramada de tabacuri. :1)
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Gica

Mesajde ghibortz » 28 Noi 2010, 00:24

Salutare pipare Gică.
Ia-o mai moale şi nu încerca să descoperi limitele snobismului tău aplicat în numai 6 zile şi în a 7-a să te hodini.
Tutunul (exceptând 95% din mărcile de ţigarete) este ca vinul... multe soiuri şi cupaje... şi multe BFL-uri şi zaibăre... ca şi cafelele mai sus amintite de tine...
Răbdare şi discernământ îţi urez şi ai să te snobeşti de bună seamă cu plăcere.
Şi încă o chestiune: nu îţi place nu consuma... doar nu o să înfuleci o ciorbă de burtă care pute de-ţi rupe nasul, doar pentru că ai comandat-o...

Să găseşti tutunul care să te desfete.
ghibortz
 

Re: Gica

Mesajde Lifelover » 28 Noi 2010, 11:54

Bine-ai venit pe la noi, Andrei. Uite, cu un Stanwell am inceput sa fumez si eu tutunuri cumparate de mine; acum, dupa un an si ceva, eu, cel putin, am constatat ca exista tutunuri cu gust mai bun decat mirosul din cutie ::6) ; experienta e pur subiectiva, normal, motiv pentru care eu ti-as recomanda sa mai dai banii si pe cateva pipe micute din cocean (gasesti tot la JPB cu un pic mai mult decat 10 lei, parca 12, bucata; daca gasesti mai mari si mai scumpe, ia cu incredere si anunta-ma si pe mine, ca de multa vreme le pandesc) si sa nu eviti nici virginiile naturale sau blendurile englezesti; Special London de la McConnell, No. 1 de la Astley's, intre altele, mi-as fi recomandat cu draga inima cu mintea de acum daca se gaseau pe-atunci. Oricum, te asteptam pe la intalniri - unde o sa ai nevoie de cateva pipe numai ca sa apuci sa gusti cateva din tutunurile pe care ti le ofera colegii, a propos - si, chiar si pana atunci, fum rece, la cat mai multe descoperiri gustoase, vezi ce spune lumea pe forum si nu ezita sa pui intrebari. Churchwarden (pipa ca-n LotR) parca aveau la JPB, ultima oara cand am fost; meerschaumuri gasesti, cu siguranta.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Gica

Mesajde beletty » 28 Noi 2010, 16:16

[quote="ghibortz"]Salutare pipare Gică.
Ia-o mai moale şi nu încerca să descoperi limitele snobismului tău aplicat în numai 6 zile şi în a 7-a să te hodini.
Tutunul (exceptând 95% din mărcile de ţigarete) este ca vinul... multe soiuri şi cupaje... şi multe BFL-uri şi zaibăre... ca şi cafelele mai sus amintite de tine...
Răbdare şi discernământ îţi urez şi ai să te snobeşti de bună seamă cu plăcere.
Şi încă o chestiune: nu îţi place nu consuma... doar nu o să înfuleci o ciorbă de burtă care pute de-ţi rupe nasul, doar pentru că ai comandat-o...

Să găseşti tutunul care să te desfete.


Domnule, imi pare ca mesajul meu n-a ajuns intreg la destinatie. Haide sa reformulez: eu nu stiu daca pricina experientelor neplacute pe care le-am avut fumand pipa este tutunul sau nu. Poate ca nu mi-a placut fumatul pipei din cauza tutunului, poate din cauza calitatii intrinseci a pipei, poate din cauza faptului ca pipa nu e suficient de batrana, poate pentru ca in executarea ritualului de fumare am facut eu un pas strict interzis, poate ca am in camera o iguana care secreta un feromon care cand intra in contact cu tutunul declanseaza o reactie chimica care ii confera un gust infect. Dumneata imi vorbesti de parca pricina insatisfactiei mele ar fi fost tutunul. Dar nu ai de unde sa stii asta deoarece nu ai suficiente informatii despre cum am fumat.

Daca nu imi place, voi consuma, voi intoarce pe toate partile actul de a consuma ca sa aflu cu certitudine daca poate sau nu sa imi placa.

In rest, va multumesc pentru primirea calduroasa.
beletty
 

Re: Gica

Mesajde Lifelover » 28 Noi 2010, 17:20

Stai oleaca. (Poate ca doza suplimentara de rabdare e cel mai important lucru pe care mi l-a oferit anul-si-ceva de cand fumez pipa, cinstit sa fiu.) O sa constati, cu timpul, ca e plina de nuante de gri activitatea asta, in primul rand - deci, lucruri ,,strict interzise'' nu exista. :) Bineinteles, anumite gesturi si obiceiuri or sa te avantajeze mai putin decat altele, dar, daca te tii de fumat, o sa inveti si un ritm de pufait care sa iti tina tabacul aprins si limba nearsa (care tine de fiecare pipa, de fiecare tutun, de mediul ambiant si de felul in care ai umplut numita pipa, intre altele), o sa afli si ce nu ti-a placut si de ce.

De pilda, tutunurile aromatizate pe care le-ai fumat pana acum sunt notorii in privinta: incinsului pipei, piscatului de limba, gustului... sa-i zicem aiurea, in comparatie cu mirosul, cu care poti sa bucuri camere intregi de nefumatori. Pipele Capitol, au remarcat diversi colegi, au un lac care nu lasa lemnul sa respire, deci se incing mintenas; e o idee s-o iei pe a ta la smirghel (crescand progresiv finetea granulatiei, pana la un 1200, sa zicem) si s-o faci, ulterior, lucioasa cu ceara de albine, de exemplu, daca nu-ti place cum arata dupa aia. Ce e ,,batranetea'' de care zici? turta din interiorul bolului? Pana acolo mai ai - dar, ca idee, pipele de briar se fumeaza, in mod ideal, cel mult o data pe zi si cu o igienizare buna in prealabil (plus una cu alcool, sau cu metoda profesorului, la saptamana, sa zicem); cand cresti frecventa nu moare nimeni, dar scade calitatea fumatei - si limba ta e prima care o sa constate treaba asta; se strica gustul, se arde interiorul gurii, se distruge si luleaua, in mod progresiv. Astea sunt chestii pe care le poti afla cautand pe forum - asa cum poti sa afli si ca multi au inceput asa si ca, de regula, prima pipa e ,,de sacrificiu''. :) Asta e treaba.

Oricum, alta caracteristica dragalasa a pipelor de briar: daca te apuci sa fumezi ce te-am sfatuit in aceeasi pipa, fara sa-i cureti cu simtul raspunderii interiorul, o sa te trezesti ca are gust de diverse chimicale aromatizante fumul, de la ce-a ramas prin vatra, shank samd.

Vad ca esti din Bucuresti, in alta ordine de idei; da-mi un PM la un moment dat, ne vedem undeva si te ajut io live, cat m-oi pricepe.
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni


Înapoi la Membri noi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron