Vin

Re: Vin

Mesajde MarcBarbu » 20 Noi 2012, 01:54

Cand am plecat sa locuiesc in Franta, am descoperit ca nu imi placeau vinurile lor deloc. A vrut Bunul sa imi fac amici cavisti, oenologi si amatori de vinuri, care sa ma ia la degustari si sa imi explice cum e cu vinul. Cand m-am intors sa locuiesc in tara, am descoperit cu tristete ca oricat as plati, niciun vin romanesc din comert nu se apropie de vreun vin mediu spre bun frantuzesc. Poate or fi, dar eu n-am gasit.
Asa ca acum ma mai amagesc cu productiile familiei, si/sau cu cateva alte vinuri de tara de pe la vecini care-mi dau cate 5l pe an. Adica vinuri simple si oneste, tinere, proaspete si fructate, si fara niciun adaos inafara de fozarte putin sulf pentru oprirea fermentatiei. Insa la o cina speciala tare dor mi-e de'un cotes du Rhone bun, de un Vouvray bun, de un Saint Joseph, sau de un Banyouls cu ceva foie gras. Iar de zi cu zi de un vin de Liore, un Chinon sau Cheverny ceva... :YMDAYDREAM:
Vise neica, vise :)
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Vin

Mesajde ghibortz » 20 Noi 2012, 10:24

te contrazic...
există pe piaţă vinuri româneşti excepţionale ba chiar de la cei mai meseriaşi cosmeticieni de "băuturi pe bază de struguri (nu neapărat şi cu struguri)"...
un exemplu deşi cam scump (dar de o cină merge) recaş cuvee uberland 2008 (iarăşi nu mai ţin minte exact)...
murfatlarul are o "ediţie" de vinuri reuşită cu arezan...
oprişor - cabernet premium şi smerenie...
mergeţi la târgurile de vin şi veţi avea surprize foarte plăcute...
evident totul se reduce la gustul personal şi anul de producţie şi mulţi alţi factori...
repet: ca să îţi aduci aminte de un "cot de ron" recomand ALIRA...
ghibortz
 

Re: Vin

Mesajde MarcBarbu » 20 Noi 2012, 15:11

Nu ma contrazici deloc. Sigur ca sunt, doar ca nu se compara cu vinurile medii spre bune frantuzesti. Vinurile noastre exceptionale compara cu vinurile medii frantuzesti, si nu castiga intotdeauna :)
PS Sunt de acord si cu ce ai zis mai devreme despre vinurile chiliene si australiene
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Vin

Mesajde pari » 21 Noi 2012, 13:04

OPINII legate de o parte din vinurile de pe paralela 45(dealul Mare) :

"Lacerta" - vinurile, sunt foarte bune, din experienta mea le poti bea sau face cadou si nu te faci de ras.
Prezentare, pe masura, crama, obiectele promotioane - se simte baza financiara solida.
Au sau au avut si alti bani, dar nu au stiut ce sa faca cu ei!
Bravo Lacerta.

"Aurelia Visinescu" - vinurile diverse si pentru toate buzunarele; gama Anima si Artisan, le-am testat si merita banii. Merlot 2009, un vin minunat la final de masa imbelsugata.
Crama - au facut cum au putut si de cati bani au avut...Doamna Visinescu se zbate...

" Budureasca" calitate la preturi acceptabile - recomand FUME 2011, Chardonnay 2011
Din pacate se cunoaste slabul management al firmei, probabil ca propietarului (Ghita Sebastian, cel cu scandalul de la Realitatea) nu-i prea place vinul.

"Davino"- vinuri foarte bune, preturi pe masura; sunt simplu prezentate, etichetele vinurilor fara exceptie transmit mesaje clare celor care le cunosc semnificatia....
apropos de Franta, oameni cu gusturi alese si bani pe masura au fost incantati de Davino Flamboyant.

"Basilescu" - vinuri pret calitate bun, au si ei problemele lor; recomand gama Golem - (aerisiti-le inainte de a bea)


....dar va pot spune mai mult si Eu si Vinurile daca le bem decat daca le discutam; si atmosfera ajuta la simturi, sa nu uitam!
Avatar utilizator
pari
Membru de onoare
 
Mesaje: 473
Images: 121
Membru din: 27 Feb 2009, 22:37
Localitate: Ploiesti

Anterior

Înapoi la Băuturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron