Hal o' the wind

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
0
Niciun vot
Slab
0
Niciun vot
Mediu
1
20%
Bun
2
40%
Foarte bun
2
40%
 
Voturi totale : 5

Hal o' the wind

Mesajde MarcBarbu » 21 Noi 2012, 18:48

Deci Hal o'the wind.
[attachment=0]
IMG_2021b.jpg

Din cate am inteles e un amestec de Kentucky Virginia si Perique taiat in fulgi marunti (broken flake). Cutia de 100gr am cumparat-o de la JPB victoriei la un pret de 108 lei (parca).
Odata deschisa cutia te invaluie un miros de tabac dulce acrisor ca de smochina prea coapta. Daca va puteti imagina niste tabac amestecat cu miere intr-un recipient cu ceva apa, care a inceput sa fermenteze si are un iz usor acid, cam ala-i mirosul.
Am fumat vreo 5 pipe din acest tabac, si desi la primul bol nu am fost foarte impresionat, am descoperit ca lasat cateva ore bune la uscat, si impachetat destul de strans se schimba situatia destul de dramatic. In bine! E bun si bland de la inceput pana la sfarsit. Arde curat, fara sa incinga pipa (mie mi-o mai incinge in primele 5 minute, dar am lasat pipa sa se raceasa si am reaprins o singura data), lasand in urma doar un scrum foarte deschis la culoare. Se impacheteaza usor si pare sa aibe toate calitatile pentru a face o turta de calitate intr-o pipa noua (nu cred ca va incarca deloc pipa cu arome fantoma, si dupa cum ziceam nici n-o arde). Scoate o gramada de fum onctuos, si m-am trezit de multe ori uitand de mine si jucandu-ma cu fumul cate o jumatate de ora. Fratii latakisti vor spune ca nu are... cojones poate, dar e unul din cele mai tari virginii pe care le-am incercat pana acum. Aroma variaza intre cea de paine si cea de melasa cu unele agreabile surprize picante, dar e destul de subtila. Room note e agreabil daca tutunul e lasat la uscat si tolerabil daca e proaspat scos din conserva (aici m-am ghidat dupa nasul nevestii, desigur). Provenind dintr-un fumator de tigarete, mi se intampla ca uneori sa mai las sa alunece cate un fum in plamani, in special la prima cafea din zi. Fara probleme pentru HOTW. Nu m-a inecat, nu m-a usturat, am simtit si ceva tarie, perfect in every way. Per total, impreuna cu Brown Clunee(care e similar dar un pic mai discret) cred ca va ramane o lunga perioada, bunul meu tutun de zi cu zi, mai ales ca merge excelent cu ceaiul meu preferat, Pu erh.
[attachment=1]
IMG_2019.jpg

P.S. Am mai zis ca scoate MULT fum rece?? :)
P.P.S. Multumesc Twain pentru recomandare!
P.P.P.S. Astept cu nerabdare momentul cand colectia ea de pipe va contine si o spuma de mare, pentru a fuma acest tutun. Sunt tare curios daca voi descoperi diferente de nuanta...
P.P.P.P.S. Mi-am dat seama ca de fapt, inceputul fumatului de pipa cu aromatice e un mit. Daca ai fumat trabuc, tigari sau tigarete inainte, atunci n-o sa ai nici o problema daca fumezi virginii sau chiar latakii. Ba chiar poate mai scapi din arsurile bonus pe care ti le dau unele aromatice pe limba. Problema cu englezestile ar fi ca poate nu ai maturitatea necesara sa apreciezi un tutun mai greu. Eu as recomanda fumatorului de tigari/trabucuri sa inceapa pipa cu aceasta virginie, iar fumatorului de tigarete sa inceapa cu Brown Clunee. Fie, ca un compromis, in tandem cu un Clan Aromatic ca sa se bucure si sotia de mirosul noului hobby, devorator de finante :))
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Hal o' the wind

Mesajde atzitzi » 21 Noi 2012, 21:15

[quote="MarcBarbu"]Deci Hal o'the wind.
... e unul din cele mai tari virginii pe care le-am incercat pana acum.


Din ce am observat la intilnirea de vineri vine si Mutze, care fumeaza cu precadere Orlik Golden Sliced. Incearca sa gasesti un loc in apropierea lui... nu vei regreta.
Felicitari pentru review.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011
Sus

Re: Hal o' the wind

Mesajde MarcBarbu » 21 Noi 2012, 22:21

Multumesc.
Am sa incerc sa ma plasez strategic, conform sugestiei dumneavoastra :)
Avatar utilizator
MarcBarbu
 
Mesaje: 128
Membru din: 09 Noi 2012, 01:43
Localitate: bucuresti

Re: Hal o' the wind

Mesajde Twain » 22 Noi 2012, 13:22

Într-adevăr, e un review bun. Citindu-l, chiar mi-ai făcut poftă să încerc acest tutun. Te aşteptăm şi cu alte recenzii (şi nu numai despre tutunuri, ci şi despre pipe, despre ceaiuri sau alcooluri, despre locuri liniştite care îndeamnă la o fumată plăcută... Într-un cuvânt, despre tot ce are legătură cu pipele şi ţi se pare interesant de semnalat).
În ce priveşte pozele, deşi nu sunt chiar "la obiect", (adică să arate clar, de aproape, eticheta tutunului, structura lui şi pipa folosită) totuşi sunt făcute cu simţ artistic. Mai ales la a doua, îmi place cum ţi-a ieşit vignetarea. E voită, sau... accidentală?

Apropo de viitoarea ta pipă din meerschaum: la primele 2-3 fumate să foloseşti un tutun cu care eşti obişnuit, nu pe cel căruia vrei să-i faci review. Unii pipari spun că spuma de mare are un uşor iz ambiguu la început, care poate să-ţi influenţeze negativ impresiile despre acel tutun.

[quote="MarcBarbu"]...Fratii latakisti vor spune ca nu are... cojones poate,...

Nimeni nu are dreptul să spună aşa ceva! E vorba doar de gusturi personale. Dacă, să zicem, mie-mi place ciocolata amăruie, altuia poate să-i placă şunculiţa afumată, nu?

PS: să ştii că aici ne tutuim între noi. :1)
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Hal o' the wind

Mesajde Insuratelu Cristi » 29 Mai 2014, 07:59

O "virginie" desavarsita. Un tabac exceptional pentru gama lui.
Taietura este "broken flake", mirosul divin iar gustul desavarsit. Pe langa "dulceata" virginiei am sesizat si usoare urme de citrice. Dar nu prea multe. Cat sa dea gust compozitiei.
Se fumeaza usor cu tendinte de a incinge pipa (specific virginiei) iar fumul este plin. Scriu acest review acum la finele unei cutii de 100g si cu siguranta voi reveni cu placere. L-am asortat in diferite companii dar cel mai bine a dat cu un cognac "Pliska" de 7 ani de la fratii nostri bulgari.

Il recomand calduros :0)
Avatar utilizator
Insuratelu Cristi
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2014, 09:47
Localitate: focsani
Fumez pipa din: 0- 0-2000


Înapoi la Rattray's

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron