Reiner - Long Golden Flake

Moderator: Cinabru

Cum apreciati acest tutun?

Foarte slab
1
4%
Slab
0
Niciun vot
Mediu
1
4%
Bun
0
Niciun vot
Foarte bun
22
92%
 
Voturi totale : 24

Reiner - Long Golden Flake

Mesajde Twain » 07 Ian 2009, 15:20

[attachment=4]
cutia.jpg


Am primit acest tutun la intalnirea de pe 12 decembrie 2008, dar nu am avut timp sa deschid cutia decat zilele trecute.
Pe ambalaj scrie "A tobacco for connaiseurs... A very special blend of golden Virginia from the USA and from South-East-Africa with a little "white" Burley. A touch of Perique rounds the pure tobacco taste. Long flake slices, rolled."

Acest tutun se comercializeaza intr-o cutie de 100 de grame cu capac de tip "ness Amigo", adica din acela care se deschide de obicei cu o surubelnita mai sanatoasa. Initial am incercat sa deschid cutia cu varful unei foarfeci dar era s-o stric, asa ca am optat pentru lama unui briceag, dar si aceasta s-a indoit.
Odata deschisa cutia, ce gasesti in interior te socheaza: patru panglici uriase de tutun flake, late de vreo 4 centimetri si lungi de 40, incolacite una peste alta!!! La prima vedere, am crezut ca in cutie este infasurata o curea de pantaloni si nu o bucata de tutun.

[attachment=3]
in cutie.jpg


[attachment=2]
latime.jpg


[attachment=1]
lungime.jpg


Mirosul la deschidere este predominant de Virginia, fructat si dulce. Eu, nefiind un mare amator de virginii, am fost un pic dezamagit, pentru ca asteptam mai degraba aroma de Burley, dupa care ma dau in vant. Dezamagirea mi s-a risipit, insa, dupa ce am tras primul fum.
Umiditatea in cutie este perfecta pentru fumat imediat. Am taiat o bucata, am faramitat-o marunt, dupa obiceiul meu de a fuma flake-urile, si am umplut o pipa din spuma de mare de la Altinay, model Bent Apple.

[attachment=0]
pipa apple.jpg


Aprinderea a decurs fara probleme, asa cum scrie la carte: primul foc pentru "prajit" suprafata tutunului si al doilea pentru aprinderea propriu-zisa.
Tutunul arde neasteptat de bine. Ca dovada, cand am lasat pipa din mana la un moment dat, ca sa fac altceva, dupa doua minute, cand m-am intors la ea, tutunul inca ardea discret. Asta spre surprinderea mea, care eram deja cu bricheta in mana, dar de care n-am mai avut nevoie: dupa numai doua pufaituri jarul s-a intetit fara probleme, iar pipa a capatat din nou fum gros si bun.
Alt aspect demn de semnalat este arderea foarte uniforma si viguroasa pana la capat, fara acea anemiere de care dau dovada multe tutunuri catre sfarsitul bolului. Am avut parte de fum bogat pana cand si ultima farama de tutun s-a transformat in cenusa, iar pipa s-a stins firesc, facandu-ma sa trag o gura de scrum ca cel mai neinitiat novice. Se pare ca asa te "anunta" acest tutun ca s-a terminat, pentru ca nu ai alt indiciu ca nu mai ai nimic in pipa.
Scrumul ramas este asemanator cu piperul macinat si se scutura frumos, lasand vatra curata.

Gustul evolueaza in valuri. Aroma predominanta este cea de Burley, spre multumirea mea, dar ea se impleteste delicios cu cea de Virginia dulce si, cand te astepti mai putin, o simti in nas si pe aceea exotica, de Perique, care completeaza acest amestec superb. Daca la inceput taria nu este deosebita, pe masura ce bolul se consuma, puterea tutunului creste si aroma devine din ce in ce mai complexa si mai buna. Chestia asta mi-a trezit in minte analogia cu o orchestra, ce incepe o partitura piano, ajungand la mezzoforte pe la mijloc si la forte in final.
In camera lasa o aroma placuta, bine primita de partea femeiasca a familiei.
Nu am simtit ciupituri la limba, desi pipa mi s-a incins catre final, cand, din cauza evolutiei superbe a gustului, am inceput sa pufai pipa din ce in ce mai pofticios.
Recomand acest tutun amatorilor de Burley, desi nici cei care prefera Virginia nu cred ca vor fi dezamagiti. Foarte bun.
[color=#ECF3F7].[/color]
The old pipe gives the sweetest smoke
- Irish proverb ---
Avatar utilizator
Twain
Membru de onoare
 
Mesaje: 395
Membru din: 26 Oct 2008, 12:01
Localitate: Bucuresti
Sus

Re: Reiner - Long Golden Flake

Mesajde Humidor » 07 Ian 2009, 17:01

Sunt curios cine a votat a doua oara, avand in vedere ca la intalnire nu a luat nimeni o proba si nici nu am mai comandat pana acum...

E cineva de pe forum care am mai testat tutunul, si daca da, de unde l-a luat, ca din cate stiu este un tabac greu de gasit, din cate stiu doar de pe pipe-shop.

Cumva Ciprian din Iasi ? :)
Humidor
 

Re: Reiner - Long Golden Flake

Mesajde Ciprian » 21 Apr 2009, 17:53

Daca am votat eu inseamna ca e o greseala/neatentie din partea mea si imi cer scuze.
Acum am vazut intrebarea lui Humidor, chiar daca postul sau e din ianuarie.
Poate voiam sa votez Reiner Yellow Label YELLOW STAR BLEND[img]http://www.pipe-shop.net/Shop/gbilder/em_18962.jpg[/img]
[url]http://www.pipe-shop.net/Shop/cgi-bin/his-webshop.cgi?f=NR&c=em_18962&t=pipe_tobacco[/url]

Eu nu am acest tutun si nu l-am incercat.
Daca votul e al meu, va rog sa il stergeti, pentru a nu infleunta o posibila achizitie a acestui tutun pe baza puctajului obtinut.
Multumesc
Ciprian
 

Re: Reiner - Long Golden Flake

Mesajde alguhan » 11 Iun 2009, 08:11

Eu l-am votat foarte bun, si cu +++ pe langa..

Cand am deschis cutia, intradevar m-a socat priveliste care este foarte atragatoare. Va pune sa incepeti sa consumati produsul imediat asa cum am facut si eu. Tutunul nu necesita aerisire. Totusi am incercat si cateva boluri cu diferite grade de uscaciune. Fumatul nu prea s-a schimbat.

Aprinderea este usoara si tutunul arde foarte echilibrat. Nu este mai nevoie de alte aprinderi daca nu uitati pipa undeva. Aroma naturala de virginia este predominanta, inconjurata de burley, si un pic de perique.
Fumul este rece chiar daca se forjeaza pipa. Insa tutunul va avertizeaza repede cu o incalzire rapida. Gusturile se schimba pe parcursul fumatului devenind tot mai bogate si tari. La jumatate bolului burley-ul este primul rol, si dulcele virginia ramane pe plan secund. Spre sfarsit ofera un cocteil cu un gust foarte placut care ramane in gura mult timp si dupa fumat.

Scrumul este foarte curat si deschis la culoare.
Acest amestec de virginia, burley si perique mi-a oferit un adevarat gust de tutun, care este foarte greu de gasit la alte amestecuri de acelasi gen. O sa prefer sa-l fumez in momente speciale. Il consider un tutun adevarat de pipa!
Avatar utilizator
alguhan
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 235
Membru din: 30 Ian 2009, 13:19
Localitate: Çorlu, Turkey

Re: Reiner - Long Golden Flake

Mesajde zudo » 11 Iun 2009, 16:33

Foarte bun ! Unul dintre cele mai bune din categoria VAPER, depasit in topul meu personal numai de Ashton Old London Pebble Cut si Circus Spun Cut de la Cigar-Connoisseurs.
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Reiner - Long Golden Flake

Mesajde RazvanD » 03 Oct 2009, 14:20

Un tutun foarte bun. Acum este pe locul 1 in locul preferintelor mele. As puteam sa stau o ora cu nasul in cutie numai sa ma "imbat" cu mirosul lui :D . Faptul ca poti sa il fumezi imediat ce deschizi cutia este un mare plus pentru mine, si datorita faptului ca sunt un mare pofticios si incep sa salivez imediat ce o deschid. Un tutun care il pot fuma in orice clipa a zilei, l-am fumat si dimineta la cafea, si seara la un pahar de vin. Pentru iubitorii de virgina, si in general pentru cei care nu l-au incercat inca merita, chiar daca nu este un tutun ieftin- este insa unul de calitate superioara.
Ce sa spun pentru mine a fost dragoste la prima degustare ::18)
Avatar utilizator
RazvanD
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 49
Membru din: 29 Mar 2009, 18:50
Localitate: Campina

Re: Reiner - Long Golden Flake

Mesajde BAIJ » 21 Noi 2010, 16:14

Imi place tare mult acest tutun si pot in sfarsit spune ca in cazul lui "lauda de sine" (fiind marcat pe cutie cu Premium Quality) de asta data chiar "miroase a bine".
Un tutun perfect echilbrat ca amestec, placut la miros si la gust, care arde bine si constant, politicos ca un gentleman de la primul pana la ultimul fum.
L-am votat Foarte Bun si ma bucur ca acum este de gasit la prietenii nostri de la tobaccoshop.ro, la indemana.
Avatar utilizator
BAIJ
Membru fondator PCB
 
Mesaje: 121
Membru din: 08 Noi 2009, 08:25
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 4-2009

Re: Reiner - Long Golden Flake

Mesajde Lifelover » 21 Noi 2010, 19:39

Umiditate taman buna inca de la deschidere, un miros delicios de paine proaspata care se ridica din vatra odata cu fumul, pentru cine e indeajuns de curios incat sa verifice si ce iese de acolo, o evolutie interesanta, placut de urmarit si, mai ales, gustoasa ::6) , a explicat colegul Twain mult mai bine decat ma pricep eu de ce, arderea e constanta, zaharurile specifice virginiei sunt prezente, dovada fiind viteza cu care incinge pipa. Poate ca are prea putin perique, pentru ca mi s-a parut cam prea ,,bland'' amestecul, una peste alta, dar eu VA/Per mai bun nu cunosc si pretul cerut de JPB pentru el e surprinzator de apropiat de cel pe care-l stiam de la Herr Lothar; nu stiu de ce n-ar cumpara cineva macar o cutie. Pacat ca se duce repede :2)
Avatar utilizator
Lifelover
 
Mesaje: 135
Membru din: 27 Iul 2009, 20:44
Localitate: Cotroceni

Re: Reiner - Long Golden Flake

Mesajde zudo » 22 Ian 2011, 10:02

Nu stiu ce se intampla, in ultima vreme, cu blenderul K & K. Am luat doua cutii de LGF in ultimile doua luni iar diferentele de arome intre ele sunt notabile, chiar daca sunt din acelasi lot. Ultima cutie are un gust foarte condimentat, inegal distribuit in aceeasi cutie, sunt sigur ca au scapat galeata cu Perique in amestec. Am trait experiente neplacute si cu Artisan's Blend iar blendurile cu latakia sunt nepermis de asemanatoare, ceea ce mi se pare ciudat. Ar trebui ca proprietarii licentelor sa fie sesizati. :-?
Avatar utilizator
zudo
Membru de onoare
 
Mesaje: 694
Membru din: 04 Feb 2009, 21:48
Localitate: Bucuresti

Re: Reiner - Long Golden Flake

Mesajde TLGTLC » 22 Ian 2011, 12:41

Probabil tutunul este precum vinul-e greu sa-l standardizezi fara sa apelezi la chimie!
Avatar utilizator
TLGTLC
 
Mesaje: 133
Membru din: 01 Dec 2010, 17:32
Fumez pipa din: 01 Noi 2010

Re: Reiner - Long Golden Flake

Mesajde napoleon » 27 Mar 2011, 20:06

Am descoperit acest tutun, la prima mea participare, la intalnirile membrilor clubului. Sub imperiul emotiilor evidente, am gustat tutunul, gratie lui Victor. Primul impact, cel vizual, pentru un incepator ca mine, a fost unul impresionant: tutun expus sub forma de panglica roluita de culoare aurie?! Ma documentasem, anterior, despre procesul de realizare/ambalare a flake-urilor, insa, nu suficient!? Impactul olfactiv, initiat imediat, a fost la fel de placut. Arde usor, constant, uniform, fara sa ofere neplaceri, nici macar unui novice (fumat atat faramitat cat si sub forma de panglica impaturita asezata usor in bolul pipei). Chiar daca unele insemne de pe cutie spun ca este “Tabac pentru cunoscatori…”, am inteles ce inseamna amestecul echilibrat de Virginia dulce cu Burley si Perique, asemenea unei cafele stropita cu putin lapte si indulcita cu un cub de zahar brun. Astfel, mi-a revelat natura sa diplomatica. Fum rece, gros gustos, cu tarie de nivel mediu si nota de camera buna.
Se gaseste in tutungeriile noastre de profil, dar mai ales printre tutunurile mele favorite.
In ceea ce ma priveste, este tutunul reconfortant de duminica dupa-amiaza
"Mă pot numi cum doresc, dar nu mă pot împiedica să fiu ceea ce sunt."
Avatar utilizator
napoleon
Membru de onoare
 
Mesaje: 284
Images: 35
Membru din: 17 Ian 2011, 21:27
Fumez pipa din: 25 Oct 2010

Re: Reiner - Long Golden Flake

Mesajde macarici » 01 Mai 2011, 10:27

Cand doi spun ca esti beat,te duci sa te culci! :D
Da' io,nu!
Sunt 15 voturi la superlativ la acest tutun,dar eu nu l-am gasit asa nemaipomenit!
E drept,l-am fumat cu aproximatie prin Decembrie,dar nu mi-a lasat "gustul"de:-p-asta-l mai cumpar!
Parca avea ceva artificial adaugat,ceva dulce,care mie nu mi-a placut.O fi si din cauza ca sunt mai degraba
amator de secaturi,nu stiu!
O sa-i mai dau o sansa si abia dupa aceea o sa-l si votez.
Avatar utilizator
macarici
 
Mesaje: 7
Membru din: 05 Apr 2011, 08:34

Re: Reiner - Long Golden Flake

Mesajde Alien » 23 Iun 2011, 10:49

Acum ca mai am putin si termin cutia, pot sa spun ca am gasit tutunul perfect pentru mine. (Atunci cand nu am Bald headed teacher, fireste) Fumul e catifelat, virginie care se lasa sedusa de burley catre jumatatea fumatei, pentru ca la final, urma de perique din amestec sa apara ca o parere.
I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti...
Avatar utilizator
Alien
 
Mesaje: 104
Membru din: 22 Iun 2010, 01:02
Localitate: Moreni/Craiova

Re: Reiner - Long Golden Flake

Mesajde atzitzi » 07 Noi 2011, 18:32

Mi-am inceput perioada VAPER-elor, pentru doua saptamini va fi tutunul meu de zi. Voi incerca review-urile in ordinea degustarii.
La ultima intilnire am gustat, de la BAIJ, o portie de Reiner Long Golden Flake.
Din dicutiile purtate anterior asteptarile-mi erau mari.
Sincer, analizind retrospectiv, nu m-a impresiont deloc. Preludiul dinaintea aprinderii promite mult, aroma este chiar placuta, de briza cu adieri de whiskey peste un cimp cu fin uscat.
Daca ar fi sa-l analizez dupa virginii s-ar putea spune ca este bun, perique ori este prea putin ori era o idee rasuflat, iar burley nu am simtit. Chimicalele, pentru ca exista cu siguranta, nu fac decit sa uniformizeze gustul pe intreaga durata a funatei. Nu stiu, poate invechirea, l-ar creste in performate.
Votul meu este mediu.
"Drier tobacco smoked slowly will offer you much more flavor than overly moist tobacco smoked quickly." - John Patton
Avatar utilizator
atzitzi
Membru de onoare
 
Mesaje: 253
Images: 19
Membru din: 29 Aug 2011, 15:35
Localitate: Bucuresti
Fumez pipa din: 0- 0-2011

Re: Reiner - Long Golden Flake

Mesajde a3des » 10 Apr 2013, 13:15

Absolut delicios, pana acum mi se pare ce-l mai bun din cate am incercat. Ma intreb cum e comparativ cu Red Virginia care nu se gaseste la noi.
Life is tough. Great!
Avatar utilizator
a3des
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Apr 2013, 16:45
Localitate: 47°47'24''N 22°53'24''E
Fumez pipa din: 0- 0-2009

Re: Reiner - Long Golden Flake

Mesajde bau33 » 27 Oct 2016, 15:09

Un tutun de foarte buna calitate dar de care tre sa tii cont de 3 reguli de aur- tre sa fie uscat pina cond flakeurile aproape se dezintegreaza singure, sa-l impachetezi cu methoda air pocket si sa tragi foarte incet. Daca aceste reguli se respecta nu are rival in lumea virginiilor (si sunt fumator avid de virginia) , mult peste SG FVF si altele....daca nu se respecta regulile poate fi un cosmar - te arde , e prea iute, si nu are noci o noima
Dar daca se respecta...este Best Virginia Based tobacco. In the world.
Top 1 pe lista mea -se poate fuma oricind , oriunde si ori de cite ori pe zi. THE BEST. PUNCT.
bau33
 


Înapoi la Reiner

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron